in , ,

KIZGINKIZGIN

Avengers: Endgame Nasıldı? | Avengers: Endgame İnceleme (Spoilersız)

Film bekleneni vermiş mi?

Gişe sinemasının bu yıl için en beklenilen filmlerinden biri olan ve Avengers serisinin son filmi olan Endgame’i izledik. Infinity War sonrası büyük bir beklenti içinde izlediğimiz film hakkındaki yorumlarımız ise bek iç açıcı olmayacağını baştan söyleyelim. Bu yazıyı sizlere aktaran yazarımız biraz içerlemiş de olabilir! Yapılacak bu inceleme tamamen spoilersız ve bir sinemasever kişinin sizlere aktaracağı film hakkındaki yorumlardan ibarettir.

Infinity War’dan sonrasını anlatan Endgame bize göre, hatta yapılan haberlere göre Marvel de böyle düşünüyor, IW’den daha iyi, daha etkileyici olması ve gayet tatminkar bir sonla bitmesi gerekiyordu. Film başladığında da böyle 3 saatin hızlıca gideceği, yeri geldiğinde duygulanacağımız, yeri geldiğinde “hass..” diyeceğimiz anlar yaşayacağımızı düşünmüştüm. Düşündük düşünmesine ama, bu düşüncülere gittikçe azalıyor, yazarımızın sinir katsayısını tepelere mi çıkartıyordu acaba?

Bu filmin genel olarak teknik kısımlarını eleştirmek yersiz olur. Bu kadar yüksek bütçeli ve Hollywood yapımı bir filmden de teknik kusur aramak saçma olur diye düşünüyor ve konuya direkt hikayeden giriyorum.

FENA DEĞİL, AMA ÇOK İYİ DE DEĞİL!

Endgame başlangıcından sonuna kadar yerli yersiz aşırı derecede fazla espriler, komiklikler, şakalar ile dolu bir yapım olmuş. Olmasın demiyoruz ama “aşırı” olmuş. Ha! Espriler güldürüyor mu? Evet, gayet sağlam espriler mevcut ama filmin içinde bu denli fazla şakalar,komiklikler olması filmin vermesi gereken dram, hüzün gibi duyguları aktarmakta zayıf kalmasına neden oluyor, ta ki filmin son çeyreğine kadar. Film ilk yarısında sanki bir parodi filmi izliyormuş gibi bir hisse kapıldığım doğrudur. Sanki Endgame değil de onun parodi filmine gelmişim gibi sadece tempoyu yüksek tutmak amacıyla çok fazla espri eklendiğini düşünüyorum. Aynı zamanda Endgame’de birkaç mantıksal veya filmde gösterilmemesi sebebiyle akıllarda sorular bırakan bölümler de mevcut ancak bu konuya spoiler içeren incelemede bahsetmek daha doğru olur.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Sony Yeni PS4 Oyunlarının PS5 Uyumlu Olmasını Zorunlu Hale Getirdi!

Hikaye konusunda olumsuz olduğunu düşündüğüm bu durumlar dışında Infinity War’dan sonra devam eden güzel kısımlar da yok değil. Özellikle filmin son çeyreğinde sizleri çok şaşırtacak birçok detay yer almış. Ancka bu detayların neden tamamen filmin son çeyreğine saklanmış olduğunu çözebilmek mümkün değil. Inifinity War’daki tempo ve sıkmayan hikaye aynen devam etmekte ancak üstüne bir şey eklediğini düşünmüyor, aksine 1-2 tane eksiği olduğunu düşünüyor ve sebeplerini zaten bir üstteki paragrafta anlattımı düşünüyorum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Avengers: Endgame'den Bölümler Sızdırıldı!

Filmin içinde ayrıca bolca göndermeler de dikkatimi çekti. Özellikle Stan Lee’ye resmen saygı duruşuna durmuşlar diyebilirim (mecazi olarak).

DEĞER Mİ?

Genel olarak hikayedeki eksiklikler ve aşırı durumlar dışında eleştireceğim bir konu yok. Gayet sıkılmadan 3 saat izleyebileceğiniz, çoğu fanın tatmin olacağı savaş sahnelerini barındıran, çoğu fanın tatmin olduğu bir son bulunduran bir yapım olmuş. Ancak bu yazarınız filmin daha iyi olabileceği, hatta filmin son çeyreği olmasa gayet boş bir yapım olduğunu düşünüyor. Varsa eğer destekçisi yorumlarda da tartışmaya davet ediyor.

Infinity War’dan sonra büyük heyecanla girdiğim Endgame açıkcası benim gözümde yeteri kadar vurucu bir son yapamamış durumda. Ancak özellikle son çeyreği ile birçok hayranı tatmin edecek, hiç de fena olmayan bir sona sahip. Varsa linç edecek hayran onları da yorumlarda beklerim 🙂

Xiaomi, Black Shark 2 Modelini Farklı Bir Kutu İçeriğiyle Türkiye'de Satışa Sunabilir!

Xiaomi, Black Shark 2 Modelini Farklı Bir Kutu İçeriğiyle Türkiye’de Satışa Sunabilir!

Ücretsiz Oyun: Gone Home Ücretsiz Oldu!