in

Nasıl Olmuş: Mount and Blade: Bannerlord İncelemesi

Duyurulduğu gün doğan çocukların bugün okula gittiği, nicelerinin hasretle beklediği oyun Bannerlord’u biraz tatma fırsatı bulduk. Oyun nasıl olmuş dediğinizi duyar gibiyim. Buyrun gelin hemen giderelim o merakı!

1- Grafikler, Görseller nasıl olmuş?

“Yaaani” deyip bıraksam çok yanlış olmaz. Oyun güzel görünüyor mu? Evet. Oyun “vay be” dedirtiyor mu? Hayır.

Öte yandan metalik zırhlar, sıçrayan kanlar ve gölgeler gerçekten tatmin edici düzeyde. Zırhı giyince üstünüzdeki ağırlığını hissediyor. Model görselleri de gayet iyi ve hoş görünüyor.

Bir önemli mevzu da ışıklandırma, oyunun ışığı doğal ve gerçekçi hissettiriyor, oyunda bazen “Durup şöyle uzaklara, manzaralara doğru bakayım.” diyebiliyorsunuz ama demeyin çünkü biri gelip ağzınıza mızrak saplıyor. (Kesinlikle başıma gelmedi)

2- Sesler yani ARRRRGGGGGGHHHHHHHH

Sesler gerçekten bir oyunun en önemli parçalarından biri. Buradaki durumu oyunun henüz beta aşamasında olmasına vereceğim çünkü ses efektleri gerçekten zayıf durumda. Sadece birbirine bağırıp duran onlarca adamın sağda solda koştuğu bir oyun izlenimi veriyor.

Öte yandan karakter oluşturma ekranında ses oluşturma bölümü eklenmiş. Hoş bir detay ve umarım daha iyi sesler ve müziklerle bezenir oyun.

Son olarak: ARRRRRGGGGGGGGGGHHHHHHHHHH

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Lara Croft and the Temple of Osiris

3- Arayüz/Menüler

Oyunun iyi yapılmış bölümlerinden birisi arayüzü kesinlikle. Ne arıyorsan hızlıca bulabiliyorsunuz, ne düzenlemek isterseniz birkaç tıklamayla işinizi halledebiliyorsunuz. Geliştirici Armağan Yavuz’un dediği kadarıyla 3 kere sıfırdan tekrar yapılmış ve sonunda anlaşılan en iyisini bulmuşlar.

4- Animasyonlar ve Oynanış:

“Abi her şey tamam da oynanış nasıl oynanış sen ona gel!” diyen kardeşim, duydum seni hemen anlatayım.

Animasyonlar Warband’e göre epey değişmiş. Oyun genel olarak daha yavaş savaşlardan oluşuyor bunun iyi mi kötü mü olduğuna ise biraz kendiniz karar vermeniz gerekiyor. Cünkü herkesin tercihi farklı bu konularda. Şahsen ben bu hantallığı gayet hoş buldum, daha gerçekçi bir savaş ortamı yaratıyor, herkes atacağı adıma dikkat ediyor ve vuruşların hissini gerçekten alıyorsunuz.

Madalyonun öbür yanında ise zıpkın/mızrak ve okların atımı biraz yavaşlatılmış, menzilleri düşmüş. Buna ne kadar ihtiyaç vardı bilemiyorum ama uzaklardan patır patır vuramıyorsunuz o işin biraz keyfi kaçmış açıkçası.

Bir diğer can sıkan mevzu ise kılıç sallama animasyonu, yumruk atmaktan hallice bir kılıç sallama animasyonu var oyunda şu an. Savaşların hissini öldürüyor bir miktar ama oyun henüz betada, ok mesafesi ve bu kılıç mevzuları değişebilir tabii(umarım değişir).

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Crash Team Racing: Nitro-Fueled İncelemesi

Özet: Balta alın, balta harika bir şey.

5- Optimizasyon

Gereksiz bir başlık çünkü oyun henüz açık betada dahi değil. Önünde uzun bir geliştirme süreci var hala ve şu anki performans sorunları mutlaka giderilecektir. Bir de oyun büyüyecek haliyle, şu an betada 10v10 savaşlar var. Oyunun çıkışta yüzden fazla oyuncuyu barındıran modlarla gelmesi bekleniyor muhtemelen her şey daha farklı olacaktır.

6- Karakter Yaratımı

Oyunda bir diğer beğendiğim olay ise karakter yaratımı oldu. Karakterimizin sesini seçebilmek boyunu ayarlayabilmek ve yüz hatlarını daha detaylı olarak değiştirebilme fırsatı gerçekten hoş bir ekleme olmuş. Tabi kapalı beta olduğu için yine açık olmayan saç stilleri, ses tonları ve makyaj çeşitleri oldu.

7- Nihai Puan ve Kapanış

Her şeyi tamamladıysak oyunun nihai notuna ve kapanışa geçelim. Sadece kapalı beta üzerinden değerlendirecek olursak oyun 7,5/10 puanlık bir yapım. Serinin eski oyuncularını üzmüyor, yeni gelenleri hoş karşılıyor ve güzel görünüyor.

Öte yandan bazı animasyonlar, sesler ve performans sorunları can sıkabiliyor ama bunları da oyunun beta oluşuna verebiliriz.

 

Astroneer PlayStation 4’e Geliyor!

Need for Speed: Heat’ten 2 Saatlik Oynanış Videosu Ve Yeni Bilgiler Geldi!