in

Call of Duty: Black Ops 4 Beta İncelemesi

Herkese selamlar Only A Gamer takipçileri. Treyarch ve Beenox tarafından geliştirilen, Activision tarafından yayıncılığı üstlenilmiş Call of Duty sersinin en güncel oyunu Call of Duty: Black Ops 4’ün açık betası, bildiğiniz üzere 11 Ağustos Cumartesi günü başladı ve ben de açık beta süresince oyunu bolca oynamaya çalıştım. Beta 13 Ağustos Pazartesi günü itibariyle erişime kapandı ve ben de bunun ardından incelemeyi hazırlamaya başladım. Oyun 2 gün boyunca açık betada kaldı ve bu sürede neler deneyimlediysem sizlere onu aktaracağım. İsterseniz giriş bölümünü uzatmadan incelememize başlayalım. Herkese iyi okumalar.

Ne Demek Campaign Yok?

Evet maalesef ki Black Ops 4‘ün bizlere hikaye sunmayacak olması beni gerçekten çok üzdü. Oyunlarda her zaman kötü de olsa bir hikaye bulunmasından yanayım ancak maalesef yapımcılar Battle Royale akımına kendisini o kadar kaptırmış ki Campaign modunu bir kenara atıp Battle Royale türüne önem verebiliyorlar. Modern Warfare serisinin mükemmel hikayesinin ardından zaten Call of Duty, multiplayer odaklı bir askeri FPS oyunu olmaya başlamıştı. Campaign modunu gittikçe kısaltmaya başlayarak, multiplayer ve diğer modlara odaklanan yapımcılar, Battle Royale trend olunca Campaign modunu direkt bıraktılar ve bu benim gibi Campaign severler için üzücü bir durum oldu. Maalesef ki herhangi bir betada Battle Royale modu ile alakalı hiçbir şey sunulmadı. Eylül ayında çıkacak yeni bir beta ile birlikte Battle Royale moduna erişim açılacakmış. Black Ops 4 için en çok umutlu olduğum özellik Battle Royale modu olabilir. Bakalım bizlere keyifli bir Battle Royale deneyimi sunmayı başarabilecekler mi?

Grafikler Kötü Mü Ne?

Oyuna ilk giriş yaptığımda dikkatimi çeken şey grafiklerin kötü gözüktüğü oldu. Online bir oyun yapısına sahip olacağı için grafikler düşük olarak sunulmuş olabilir ancak bu oyun zevkini baltalayabilecek nitelikte. Su haricinde gözüme çarpan güzel bir grafik noktası olmadı ne yazık ki. Call of Duty WW2’de grafikler yeterince tatmin ediciydi ve göz zevkini bozmuyordu. Zaten Campaign’i kaldırdıktan sonra eksi puan aldınız bari yarattığınız atmosfer ile etkileyin bizi. Özellikle sahil kenarı vs. gibi yerlerde direk Paint ile yapıştırılmış dokular var gibi duruyor. Grafiklerde ne yalan söyleyeyim biraz kolaya kaçılmış gibi geldi bana dostlar.

Neredeyse Aynı Oyun Modları

Multiplayer bölümü için oyun modlarına göz atacak olursak, bildiğimiz Call of Duty modları hala oyunda bulunmakta. Farklı mod isimleri getirerek, bildiğimiz oyun modlarını içine yerleştirmişler. Mesela Chaos TDM adlı bir modun içinde Kill Confirmed ve Team Deathmatch modu bulunmakta. Benim tek bilmediğim Heist adlı moddu. Heist modunda ortada bir para var ve bu parayı alıp kendi çıkarma noktanıza götürmeye çalışıyorsunuz. Benim ilgimi çeken bir mod olmadı açıkçası. Onun dışında Capture, Hardpoint gibi bölge ele geçirdiğiniz, bilinen modlar var. Hardpoint daha hızlı geçen, art arda gelen bölgeleri ele geçirdikçe puan kazanıyorsunuz ve belli bir puana ulaşan maçı kazanıyor. Capture ise A ve B noktalarını ele geçirmeniz gereken bir mod. Bir elde 2 puan kazanabiliyorsunuz bunun için A ve B noktalarının ikisini de ele geçirmeniz gerekiyor. Bunların dışında Search & Destroy modu en çok hoşuma giden moddu diyebilirim. Counter Strike: Global Offensive ve Tom Clancy Rainbow Six Siege‘ten tanıdığımız bir tarz. Bir taraf bomba kuruyor, diğer taraf ise bombayı çözmeye çalışıyor. Call of Duty normalde çok hızlı bir oyun ancak bu modda biraz daha yavaş ve dikkatli oynamanız gerekiyor. Aşırı hızlı bir maçtan çıktıktan sonra bu moda girip daha sakin ve güzel bir oyun deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Modlar bu şekilde. İncelemenin başında da belirttiğim gibi benim en çok beklediğim mod Battle Royale modu. Bakalım Battle Royale ne kadar güzel olacak?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Warframe

10 Adet Operatör

Search & Destroy modundan sonra Tom Clancy Rainbow Six Siege‘e en çok benzeyen bir yanı da bu operatörler. Oyunda 10 adet operatör bulunuyor. Bunların bazıları önceden de Black Ops‘ta bulunan operatörler. Hepsinin farklı eşyaları ve özel yetenekleri var. Evet yanlış duymadınız özel yetenek. Oyunda X, E ve Q tuşlarını kullanarak bazı özellikleri kullanabiliyoruz. X tuşu ile can basıyoruz ve bu can doldurma gerçekten çok hızlı yenileniyor. Zaten oyunda 2 saniyede öldürüp, 2 saniyede öldüğünüz için can doldurma şansınız çok fazla olmuyor. Bu arada can doldurma demişken, oyundaki sağlığımız 150. +50 can eklemişler ki zaten aşırı hızlı olan bu oyunda adam öldürmek biraz daha zor olsun ama pek işe yaramış mı dersek, hayır yaramamış. E tuşu ile o operatöre ait özel bir eşyayı kullanabiliyoruz. Bazılarında el bombası varken bazılarında flash bombası, patlayıcılar vs. bulunmakta. Q tuşu ile de operatöre ait özel yeteneği kullanıyorsunuz. Yetenek dediğime bakmayın, espri yapıyorum ama gerçekten güçlü özellikleri olan operatörler bulunmakta oyunda. Örneğin Ajax operatörü önüne açtığı bir kalkanın içine silahını yerleştiriyor ve hasar yemeden çok rahat adam öldürebiliyorsunuz. Ruin karakteri ile de özel halatınız ile binadan binaya, duvardan duvara halat atıp ulaşabiliyorsunuz ve bu size mobil bir özellik kazandırıyor. Bu yetenekler gibi her operatöre ait özel yetenekler bulunmakta ancak bunların kötü tarafı bir oyunda taş çatlasa 2 kere kullanabilmeniz. Gerçekten çok zor dolan bir bara sahip.

Sınıf Yaratma Menüsü

Oyunda 6 adet farklı envanter sınıfı oluşturabiliyorsunuz. İsterseniz bir sınıfta hafif makineli silah kullanın isterseniz bir tüfek. Bu menü gayet bilindik ve sade bir menü. Genelde yeni silahlar açıldığı zaman bu menüye ihtiyacınız oluyor. Oyunda 5 adet silah sınıfı mevcut. Assault Rifles, Submachine Guns, Tactical Rifles, Light Machine Guns ve Sniper Rifles olmak üzere adlandırılmışlar. Bunlardan istediklerinizi farklı sınıflara atayabiliyorsunuz. Ayrıca bu silahlara istediğiniz tür dürbünü ve eklentiyi takabiliyorsunuz ancak bunu yapmanız için silahın seviyesini arttırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için de oyunda bolca o silahı kullanmalısınız. Bunların yanında da farklı tabanca türleri mevcut. Hepsini deneyip dilediğinizi sınıflara koyabilirsiniz. Bunların hepsinin dışında perk ve kartlarınız mevcut. Perkler sizlere ek özellik sağlayan rozet görünümlü eşyalar. Bunların açıklamalarını okuyup size en iyi oyun tecrübesini sunacak olanı seçip, oyuna girebilirsiniz. Kartlar da aynı şekilde oyunda size daha rahat bir tecrübe sunmak için ek özellikler veriyor. Gear ve Equipment bölümünden de eşya ve ekipmanlarınızı seçip sınıf oluşturmayı tamamlıyorsunuz. Sınıf yaratma menüsü bu şekilde.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Black Ops Cold War Trabzon Oynanış Videosu Gösterildi!

Oynanış

Evet şimdi ise oynanıştan bahsedelim. Oynanış, Overwatch, Tom Clancy Rainbow Six Siege, Counter Strike: Global Offensive ve son olarak Call of Duty‘nin kendi mekaniklerinin karma olarak sunulduğu bir yapıya sahip. Oynanış gerçekten acayip hızlı. 2 saniyede adam öldürüp, 2 saniyede ölmeniz mümkün. Haritalar klasik Call of Duty haritaları gibi çok olmasa da küçük. 6 farklı haritada oynama şansınız mevcut ve fena değiller. Gerçekten Call of Duty, kendi multiplayer oynanış yapısını sonuna kadar korumayı başarmış ve hızlı, bol aksiyonlu o tarzı hala biz oyunculara sunmakta. Bazen neler olduğunu anlamadan birden ölebiliyorsunuz ve bunları anlamaya çalışırken özellikle Team Deathmatch‘te direk doğup aksiyona tekrar giriyorsunuz. Aksiyonun hiçbir zaman durmadığı, akıcı bir oynanışa sahip olduğunu söyleyebilirim. Oyunda her adam öldürdüğünüzde belli bir puan kazanıyorsunuz ve bu puanı hiç ölmeden belli bir barajın üzerine çıktığında, UAV aktif edebiliyorsunuz. UAV‘ler maç esnasında size ve takımınıza büyük bir katkı sağlıyor. Her elin sonunda, o round en iyi oynayan kişiyi ekranda ”Best Play” başlığıyla gösteriliyor. Onun dışında oynanış için söyleyebileceğim başka bir şey yok. Klasik Call of Duty oynanışının üstüne bazı ek özellikler eklenerek özgün olmasa da oyuncuya güzel bir deneyim sağlayabilecek bir oynanış sunduğunu söyleyebilirim Black Ops 4′ün.

Ne Zaman Çıkıyor, Borcumuz Ne Kadar?

Oyun şu an Microsoft store üzerinden, standart sürümü ön sipariş olarak 229 TL olarak satılmakta. Tabi ülkemizde ki dolar ve euro’nun artışından sonra bu fiyatlarda değişim ihtimali çok yüksek. Oyunun en pahalı sürümü Digital Deluxe Enhanced ise, 449.50 TL‘den ön sipariş olarak satılmakta. Dilerseniz oyunu ön sipariş olarak satın alabilirsiniz. Son olarak belirtmek isterim ki Eylül ayında oyun için bir beta daha yayınlanacak ve bu betada Battle Royale modunu oynayabileceğiz. Oyun tam sürüm olarak 12 Ekim 2018 tarihinde piyasaya çıkacak.
Siz Black Ops 4′ün betasını oynadınız mı? Call of Duty: Black Ops 4 hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu sene sizce BattlefieldCall of Duty mi? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın, sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devil May Cry 5’in Demosu Gamescom 2018’de Oynanabilir Olacak!

Fortnite Android Beta’sı Yeni Cihazlara Açıldı!