in

Celeste İncelemesi

İndie oyunlar, AAA oyunlara kıyasla her zaman farklı bir tat olmuştur benim için. Çünkü genel olarak bir çok AAA oyunundaki gibi oyunun ne kadar çok satacağına değil, kendi kafalarındaki oluşturdukları dünyayı yansıtmaya çalışırlar. Tabii ki her firmanın temel kuruluş amacı para kazanmak fakat bana kalırsa indie sektörü bu konuda çok daha özgür bir şekilde işlerini yürütebiliyor. Celeste‘de bu naçizane örneklerden bir tanesi.

Psikolojik Macera

Oyunumuz Madeline‘ın evden uzaklaşıp Celeste dağına tırmanmaya çalışmasını konu alıyor. Madeline Kendi benliğinde problemler yaşayan tatlı mı tatlı bir kız. Yaşadığı psikolojik sorunların sonucunda evden kaçıp, kendine meydan okuyarak Celeste dağına tırmanmaya karar verir. Fakat Celeste dağının oldukça mistik ve gizemli olaylara ev sahipliği yaptığından henüz haberi yoktur.

Hikaye bakımından beni oldukça etkilemeyi başardı Celeste. karakterimizin Kendi benliği ile yaşadığı problemlerin oyunun ana senaryosu olmasına rağmen olayların bu denli gözle görülür bir şekilde yansıtılması ve buna rağmen oyuncu üzerinde merak uyandırması oldukça etkileyici. Hikaye aralarında karşımıza çıkan dağın ne kadar güçlü olduğundan bahseden bir teyzemiz, tek başına devasa bir oteli işleten hayaletimiz ve can sıkıntısından dağın en tepesinde tırmanmaya çalışan Leo isimli babacan abimiz dışında pek kimse yok oyunda. Hayalet abimizi saymazsak kalan karakterler hikaye doruk noktalarında ilerlerken, Madeline’ın aldığı ufak molalarda karşımıza çıkıyor genel olarak ve kendileri ile yaptığımız sohbetler gerçekten çok hoş. Genel olarak bu tarz ara olaylar oyunların aksiyon dozajını düşürüp hikayeden ufak kopmalar yaşanmasına sebep olsa da Celeste’de sanki yaşanan bu psikolojik maceraya bir dur diyip karakterimizin kendine çeki düzen vermesine sebep oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Rad Rodgers İncelemesi

Mistik Celeste Dağı

Oynanış açısından ufak bir alışma süreci tabii ki mevcut. Oyundaki ilerleyiş tamamen parkur sistemi üzerine kurulu olduğu için birazcık el çabukluğu ve birazcık da dikkat gerektiriyor. Bu ufak detaylara alıştıktan sonra eğlenceli bir oyun serüveni sizi bekliyor olacak. Genellikle macera oyunlarında bulmanız gereken gizli yerler veya toplamanız gereken bir ton ıvır zıvır eşya olur. Fakat Celeste’de sadece bir adet çilek mevcut ve bunu toplamadığınız takdir de oyuna hikayenize veya topladığınız puanlara hiç bir pozitif veya negatif etkide bulunmuyor. Fakat topladığınız takdir de ana senaryoyu bitirdikten sonra yan hikaye tadında topladığınız çilekler ile açabildiğiniz Celeste dağının daha derin taraflarına dalabiliyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  DESYNC

Şahsen ben çok inatçı biri olduğumu bildiğimden ve çilekleri toplamaya çalışıp da beceremezsem saatlerimi harcayacağımdan hiç bu işlere girişmedim. Yolumun üzerinde varsa veya şans eseri denk geldikçe topladım fakat eğer %100 şekilde oyunu bitirmeye çalışan oyuncu kesimindenseniz şimdiden kolay gelsin diyebilirim. Celeste, genel anlamda oyuncuyu çok zorlayan bir oynanış sunmuyor. Fakat kendi çapında da çok kolaya kaçmadıklarını söyleyebilirim. Bu tarz platform parkur oyunlarına alışkın değilseniz soğuk terler dökebileceğiniz bölümler denk gelebilir.

Genel anlamda try hard bir şekilde gitmediğiniz takdirde, tatmin edici bir oynanış sunuyor Celeste. Çileklerle vb. şeyler uğraşmamış olmama rağmen oynanış süresi ve hikaye beni kesinlikle tatmin etti. Uzun süredir parkur temalı  bir platform oyununa hasret kalmıştım. Celeste’de bu açlığımı kesinlikle giderdi. Gerek hikayesi gerek oynanışı bakımından rahat bir şekilde alıp oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trine 4: The Nightmare Prince İncelemesi

Detroit: Become Human PC Sistem Gereksinimleri Açıklandı!