in

Chilling Adventures of Sabrina Dizisinin İncelemesi

Bugün birlikte Chilling Adventures of Sabrina dizisini inceleyeceğiz. Dizi, Netflix’te izleyiciye henüz sunuldu. Chilling Adventures of Sabrina incelemesine başlarken niyetimi belli etmek istiyorum ki bu enfes dizinin 1 tam sezonunu daha yayınlandığı ilk gün bitirdim ve sizlerle detayları, görüşlerimi paylaşmaya geldim.

Chilling Adventures of Sabrina, bir 90’lar gençlik dizisi olan Genç Cadı Sabrina’nın günümüz şartlarında tekrar tasarlanıp dokunması ile karşımıza çıkıyor. Başta anlam veremediğim tam isimdeki “Chaos” kısaltmasını görünce bende 1-0 önde başlayan dizi, fantastik bir dizi olmasına karşın gerçek hayattan o kadar somut ögeler barındırıyor ki “Cadılar da bizdenmiş ya…” tarzı düşünceler aklınızdan geçebiliyor. Ayrıca gerçek hayat demişken Netflix’in ayrımcılığa karşı politikasını bu dizinin içerisinde de izleyicinin hissedebildiğini memnuniyetle söyleyebilirim. Diziyle ilgili şunu da ekleyelim: Dizinin yayınlanmış 10 bölümünde Michelle Gomez bulunuyor! Buradan Missy hayranlarına duyurulur 🙂

Bu sefer klasik değil!

Dizi, içinde bulunduğu türün çoğu kaygısından sıyrılmış vaziyette. Gerçi fantastik dizilerden TVD vampirlik ve büyücülük kavramını modern çağa zaten uyarlamayı başarmıştı, aynı AHS’nin Coven sezonunda başardığı gibi. AHS demişken, Chilling Adventures of Sabrina size beklenmedik korku efektlerini de ilerleyen dakikalarda hoşunuza gidecek bir şekilde sunmayı başarıyor. Her ne kadar bir kült yapımın remake hali olsa da Netflix dizisi olmasından kaynaklıdır, bütçede hiç sıkıntı çekilmemiş. Kurguda ve görüntülemede istediğiniz ne varsa suyunu çıkartacak gibi son damlasına kadar almanızı sağlıyorlar.

Orijinal versiyonundan farklı olarak tam bir korku atmosferine sahip olan dizide Sabrina’nın halaları Zelda ve Hilda’nın kişiliklerinde de büyük derinlikler var. Hilda klasik seriye göre berrak zihinli halinden hafif ezilmiş anaç mı anaç ve elinde hep birkaç numarası olan bir teyze haline bürünmüş. Zelda ise yabancıların “cold hearted bitch” dedikleri taş yürekli gözüken tiplerden. İnanılmaz idealist ve üzerinden bir ton hikaye çıkartılabilecek karakterde. Öyle ya da böyle bu yeni tiplemeler işi görmüş olacak ki dizi 2. sezon onayını da almış vaziyette karşımıza çıkıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  John Wick 3: Parabellum İnceleme (Spoiler İçermez)

Biraz ondan, biraz bundan…

Şimdi dizinin ilerleyişi hakkında konuşmaya başlayalım. Şunu rahatça diyebilirim ki dizide gördüğünüz her karakterin bir işlevi var. Her birinden farklı bir esans alıyorsunuz ve o hemen her dizide olan, araya birkaç adet ölü replik sıkışsın ve karakterlerin başı belaya girsin diye konulmuş hiçbir halta yaramayan can sıkıcı karakterden bulunmuyor. Bunun yanında dizi “Haydi büyü yapalım witches!” durumundan da ibaret değil. İçerisinde yeterli miktarda dram, erotizm, komedi ve romantizm bulunuyor. Belki romantizm biraz fazla bulunuyor ki orada işte gerçekten suyu çıkıyor diyebiliriz. Şu koridorda yürürken karşılaşıp anında aşık olma saçmalığı veya her gördüğüne çekim duyan ama ana karakter olduğu için hakkında kötü bir şey söyleyemediğimiz kız olayı maalesef ki bu dizide de rahatsız edici olabiliyor.

Ergenlik ateşi ile cayır cayır yanan gençlerimizi bir kenara koyup dizinin bize diğer sunduklarıyla devam etmem lazım. Uzun zamandır şöyle güzel bir witchcraft içeriği olan, olmasa da büyü ile bir şekilde bağlantısı olan bir dizi bekliyordum. Son zamanlarda çıkan Titans, bir miktar bekleyişimi hafifletse de -ki onun da incelemesini yapmayı düşünüyorum- böylesine büyü ve efsun dolu tazeleyici bir diziye denk gelmiyordum. Daha ilk dakikalarında bile dizi sizi dünyası ile çok aykırı yerlere götürmeye başlıyor. Gündelik hayatınıza tamamen zıt giden yerleri gözünüze sokarak sizi dürtüyor ve evrenine adapte ediyor. Yarasalar, kurbağalar vesaire derken nasıl bir yere düştüğünüzü de anlamış oluyorsunuz ki dizinin evrenini bu kadar kısa sürede tanımak benim için muazzamdı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi (Spoilerlı)

Mitlere yolculuk ve kapanış

Dizinin evreninde bahsetmek istediğim bir unsur daha var: Mitoloji/Din.
Dizide mitolojik hikayeler, dini ve tarihi ögeler çok güzel kullanılmış. Örneğin Salem cadı hikayelerini elbet duymuşsunuzdur. Bu dizide onlarla bağlantılı Greendale cadılarını göreceksiniz. Şeytanın kendisine adanmış satanizme yakından tanık olacaksınız. Dizide her “Ne oluyor ulan?” dediğinizde karakterlerin soğuk kanlılığını garipseyecek ama dizinin havasını soluyacaksınız. Adem’in ilk karısı Lilith ve kovulmuş melek Lucifer’in içeriğine hatta suretine maruz kalacaksınız.

Sonuç olarak sevgili okuyucular, veda vakti geldi. Olur da bu diziyi izlemeye karar verirseniz “Buna uğraşmazlar, o sahneleri geçiştirirler.” dediğiniz tüm sahneleri yaşayacak ve fantastik evrenin sunduğu o büyülü yolculuktan hazzınızı sonuna kadar alacaksınız. Birçoğunuz gibi dizi ve oyun sever bir birey olarak Chilling Adventures of Sabrina‘yı hepinize şiddetle tavsiye ediyor, sizi dizinin tanıtım videosu ile baş başa bırakıyorum. Başka bir incelemede görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5G Teknolojisi Nedir? 5G İle Ne Değişecek?

Video Oyunlarındaki En Hızlı 10 Araç