in

Closers İncelemesi

Bazı oyunlarda artık oldukça popüler bir duruma gelmiş olan “özel güçlere sahip bir takım çocukların boyutsal canavarlara (dimensional monsters) karşı verdiği savaşı konu alan hack & slash oyun teması, Closers‘ın da temelini oluşturuyor.

30 Aralık 2014 tarihinde çıkış yapmasına karşın Avrupa için sunucularının açılması yaklaşık 4 yıl süren oyunumuz Steam üzerinden oyunculara açılmasından henüz çok uzun bir süre geçmedi (gerçekten bir ömür bekledim oyunu). Platform ve Hack & slash temasını en iyi şekilde kullanan Closers, onlarca farklı karakteri ve hikaye kurgusu ile çevrimiçi bir oyundan daha fazlasını amaçlamış gibi gözüküyor.

1. Boyut Savaşı

Boyutsal canavarların New Seoul‘u istilasından sonra New Seoul yeniden inşa edildi. Bu New Seoul’daki Closers’ın hikayesi. Gizemli boyutsal kapılar, gezegenin her tarafına açıldı ve boyutsal canavarların dünya çapında istilasını serbest bıraktı. Başka boyutlardan gelen canavarların üzerinde hiçbir silah ve taktik işe yaramıyordu ve canavarların durdurulması neredeyse imkansız hale gelmişti. Ancak boyutsal kapıların açılması sadece hasar ve yıkıma yol açmadı. Uyandırdığı psikokinetik güç, olağanüstü bir psişik güç elde etmek için insanların azınlık bir kısmını etkilemiş durumdaydı. Bu psişik savaşçılarla, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler savaşın geleceğini kendi lehlerine çevirebileceklerine inanıyorlardı. Verilen amansız kayıplardan sonra en azından kapıları kapamada başarılı oldular. Kapıları kapatabilen bu savaşçılar “Closers” olarak adlandırılmaya başlandı ve boyutsal canavarların istilası 1. Boyut Savaşı olarak adlandırıldı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Whispering Willows İncelemesi

Boyutsal savaşın sonrasında barış dünyaya geri dönmüş ve şehirler yeniden inşa edilmeye başlanmıştı. İnsanlık boyutsal kapılara ve psikokinetik güce özel araştırmalar yapmaya başlamıştı. 1. Boyut Savaşından hayatta kalan Closers’lar UNION isminde bir orginazsyon ile çalışmaya başladılar. Amaçları ise birlikte çalışıp yeniden ortaya çıkacak olan olası bir boyut savaşını engellemekti.

Ekibin Bir Parçası Olun

Wolf Dogs, Black Lambs ve Wildhüter adı altında bünyesinde 3 farklı ekip barındıran Closers, Wolf Dogs ekibinde 5, Black Lambs ekibinde 5 ve Wildhüter ekibinde 2 farklı oynanılabilir karakter sunuyor. Wildhüter ekibi oyuna yakın zamanda eklenen yeni bir ekip olduğu için henüz sadece 2 karaktere sahip olsa da devamlı gelen güncellemeler ile birlikte diğer karakterlerinin gelmesinin de çok uzun süreceğini sanmıyorum.

Ekiplerdeki tüm karakterlerin kendine ait bir hikayesi ve tabii ki ekiplerin de kendine göre bir hikayesi bulunuyor.
Wolf Dogs ekibi üstlerinin emirlerine uymamaları halinde kullanıcısına çok büyük bir acı veren özel tip bir gerdanlık takan ve tamamı suçlulardan oluşan bir ekip.
Black Lambs ekibi UNION’ın Gençlik Gelişimi ve Dağıtımı Seçim Planı’nın bir parçası olarak, çoğunlukla gençlerden oluşan özel bir takımdır. Savaş boyunca olağanüstü yetenek ve kabiliyet göstermelerine rağmen neden UNION tarafından pek ciddiye alınmıyorlar.
 Wildhüter ekibi ise boyutsal canavarları öldürme konusunda spesiyalist olan bir ekip. 2 farklı takımdan oluşan Wildhüter ekibi takım 1 ve takım 2 olarak ayrılıyor. Takım 1 tamamen yetişkinlerden oluşan bir takımken, takım 2 tamamı ile çocuklardan oluşuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ReCore İncelemesi

Ne kadar tüm ekiplerin farklı bir hikayesi bulunsa da her ekipteki karakteri oynamak istisnasız keyif veriyor. Oyunun mekanikleri açısından her karakterin yetenekleri (hepsi olmasa da) büyük bir kısmı 2 aşamalı yeteneklerden oluşuyor. Yani bu demek oluyor ki her yetenek aynı tuşa yeniden bastığınız takdir de yaptığı saldırıya ekstra bir kaç şey daha ekliyor ve saldırdığınız canavarlara çeşitli kombolar yapma imkanı tanıyor. Yeteneklerin hepsi 2 aşamalı olmasının yanı sıra havada ve yerde farklı efektlere sahip oluyorlar. Neredeyse tüm karakterlerin havada uzun bir süre saldırı yapmak için spesifik özellikleri oluyor. İlk seviyelerde bunun pek farkına varamasanız da ilerleyen seviyelerde karakter sınıfınızı yükselttiğiniz de yeni açılan yetenekler buna oldukça imkan sağlıyor. Bir kez bu olaya alıştıktan sonra gerçekten yere inmek istemeyeceksiniz.

Closers genel anlamda bir çok karakterin dünyayı kurtarmaya çalışmasındaki rolünü anlatan bir oyun. Platform açısından herkesin ilgisini çekmiyor olsa da genel anlamda Hack & Slash seven birisi için aranan oyunlardan bir tanesi olabilir. Özellikle de tek başınıza değil yanınızda oynayacak bir arkadaşınız varsa düşünmeden başlayın derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Quan Zhi Gao Shou Anime İncelemesi (The King’s Avatar)

Saiki Kusuo No Psi Nan Anime İncelemesi