in

Coffence İncelemesi

Bu hayatta 2 çeşit insan vardır: Çay insanları ve kahve insanları… İngilizler saat 5 oldu mu sütlü çaylarını yudumlarken bizim oyunumuzun evreninde bir sürü kafein bağımlısı fincanlarındaki son damlaya kadar kahve savaşı veriyor.

Coffence Nedir?

Coffence, 2 boyutlu harita üzerinde Street Fighter tarzı kombat sistemi ile oynanan bir dövüş oyunu. Size sunulan, nitelikleri arasında çok küçük hız farkları bulunan 5 karakterden birini seçip arenaya giriyorsunuz. Hedefiniz rakibinizi dürtüp elindeki kahveyi dökmek, mümkünse kendi fincanınızı doldurmak. Neden insan gibi efendi efendi kendi kahvelerini içmiyorlar hiçbir fikrimiz yok ama durum bundan ibaret.

Giriş

Oyuna giriş dakikalarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu bilin ki oyuna giremiyorsunuz. Bayağı bayağı oyuna girmek tam bir ölüm. Oyunun optimizasyonu maalesef felaket. İlk giriş yaptığınız zaman Start butonu bile gözükmeyen bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Bir şekilde çabalayıp oyunu başlatabilirseniz 2 GB olan bir oyun için sistemi fazlasıyla zorlayan bir giriş ekranına doğru süzülüyorsunuz. Oyunun varsayılan ayarları çoğu bilgisayara uymadığı için sadece yarısını görebildiğiniz ekranda “Option” menüsünü 6. hissinizle buluyorsunuz. Şansınız yaver gidip ayarlamaları yapabildiyseniz tebrikler! Oyunun detaylarını öğrenmeye hak kazandınız.

Oyun Modları ve İçerik

Öncelikle oyunda 3+1 mod var. 1 adet klasik hikaye modu, 1 adet arkadaşınız ile teke tek dövüşebileceğiniz mod, bir adet çoklu oyuncu modu ve bir adet de internet üzerinden oynama imkanı sunan online mod.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Juuni Taisen Anime İncelemesi

Saydığım seçenekler arasından en açıklanma ihtiyacı olanı hikaye modu sanırsam. Hikaye moduna 5 karakterden herhangi birisini seçerek başlıyoruz. Her karakterin kendisine edindiği bir amaç var. Anladığım kadarı ile karakterlerden birisi akademisyen ve “Ana Kahve“yi araştırmak istiyor. Başka birisi kahveci ve evrendeki en leziz espressoyu yapmak için Ana Kahve’yi kullanmak istiyor.

Karakterleden bir diğeri ise bildiğiniz köpek. Onun amacı ne, garibim oyuna niye eklenmiş bilemiyorum. Sonuçta böyle böyle karakterler gidiyor. 4-5 tane arena var ve hikaye modu boyunca hangi karakteri seçerseniz seçin hikayeyi o arenalara bir yerde bağlayıp sizi aynı alanda savaştırıyorlar. Yani oyun içi çeşitlilik var diyemeyiz sanırım. Ayrıca adının “Story Mode” olması sizi kandırmasın hikaye dediği kısım her dövüş öncesi 1-2 cümleden oluşan diyaloglar. Herhangi bir karakter ile story modu tamamlamak 15 dakikanızı almıyor. 5-6 adet dövüşe çıkıyorsunuz ve bilgisayara karşı oynadığınız için tek bir tuşa sürekli basarak bile düelloları alabiliyorsunuz. Benim açımdan bu vasat bir durum.

Gelelim 1’e 1 ve 4 kişilik modlara. Bu modlar yapacak başka bir işiniz olmadığı takdirde  aslında bir hayli eğlenceli. İsterseniz daha geniş kapsamlı oyunların aralarında atabileceğiniz bir mini oyun olarak görün, isterseniz elinizi alıştırabileceğiniz bir antrenman, isterseniz de arkadaşınız ile reflekslerinizi kıyaslayıp böbürlenebileceğiniz bir oyun. Oynamak için yanıp tutuşacağınız bir tanesi olmasa da nefsinizi bastırmaya yetecek bir oyun olduğunu düşünüyorum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bir Türk Yapımı Oyun Daha Bizlerle!

Maç Esnasında…

Düellolar hakkında 1-2 kelam edip incelemeyi bitirmek istiyorum. Düellolarda karşınızdaki oyuncuya başarılı bir vuruş yaptığınız zaman fincanından 1 damla kahve havalanıyor. Ağır çekimde yere düşmeye başlayan bu damlaları genelde havadayken mouse ile yönelip tutabiliyor, kendi kahvenize ekleyebiliyorsunuz. Bu özellik gözlemlediğim kadarı ile özellikle 4 oyunculu maçlarda oyunun eğlencesini bir hayli artırıyor. Geri kalan 3 kişi bir anda tüm kahvenizi sizden alabilirken yenilmenize 1 damla kahve kaldığında havadaki 3-4 damlayı bir anda toplayıp lider konumuna da yerleşebiliyorsunuz.

Sweet Bandit Studios tarafından geliştirilip yayınlanan Coffence şu anda Steam’de 24 TL. Onlarca arcade ve dövüş oyunu dururken özellikle gidip satın alacağım bir oyun değil tabii ki ama indirimler yüzünü gösterdiğinde kendini de güncellemesi şartıyla bir şans verilebilir.

Aşağıdan oyunun resmi tanıtım videosunu izleyebilir ve değerli görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 7.20c Güncelleme Notları

Tencent Games’in Yeni Battle Royale Oyunu Ring of Elysium, Avrupa Sunucularını Açtı