in

Crusader of Light Mobil – PC İncelemesi

Mobil platformun revaç yaptığı dönemlerde Moba, Battle Royale, MMORPG vb. kategorilerde gün geçmiyor ki yeni bir oyun daha çıkmasın. Geçtiğimiz seneye kıyasla çok rahat bir biçimde başka platformlara da kafa tutan mobil oyun sektörü acaba önümüzdeki sene altın çağını mı yaşayacak?

Bunca şeye rağmen çapraz platform olarak oynanılabilen oyunlar hala çok görülür durumda değil. Bu da bu tarz oyunların değerini daha da çok arttırıyor. Crusader of Light da bu oyunlardan bir tanesi. Hong Kong NetEase Interactive Entertainment Limited‘ın (evet gerçekten adı uzun) geliştirilmesi ve yayınlanmasıyla piyasaya sürülen Crusader of Light, önce mobil platformlar için çıktı. 1 seneye yakın bir süreden sonra da PC platformu içim çıkardılar ve Steam üzerinden erişim imkanı sağladılar. Oyun Steam üzerinde çıkış yaptığından beri olumsuz yorumlar peşini bırakmamış olsa da geliştirici ekip PC’ye entegre ettikleri oyun üzerinde çalışıp hatalarını başarılı bir şekilde gidermeye devam ediyorlar. İlk çıktığı zaman oyuna girmek bile mümkün olmazken şu an en ufak bir sıkıntı yaşamadan bile oyunu oynayabilirsiniz. Üstüne üstlük Çapraz platform olarak piyasaya sürülen çok fazla MMORPG, olmadığından kendi açımdan saygımı kazanmayı başarmış bir oyun Crusader of Light.

Aldığı olumsuz yorumlara rağmen kendi çapındaki kitlesini korumayı başaran Crusader of Light Hong Kong NetEase Interactive Entertainment Limited‘ın ilk ve tek oyunu olduğundan olsa gerek tam elle asıldıklarına ilk elden şahit oldum. Mobil de başlayıp Steam üzerinden devam ettirdiğim Crusader of Light maceram, arkadaşlarımın da bana katılmasıyla daha uzun bir süre kendini oynatacakmış gibi duruyor (siz de benim gibi bir sınıfta karar veremeyip bütün sınıfları tek tek denemeyin sakın dönüp baktığınızda ne kadar vakit kaybettiğinize inanamazsınız.)

Oynanış ve Sınıflar

Crusader of Light, genel anlamda bir MMORPG oyundan beklediğiniz bir çok şeyi size vaat ediyor. 6 farklı sınıf mevcut. Her sınıf kendi içerisinde 3 farklı alt sınıfa ayrılıyor ve belli bir seviyeden sonra 3 farklı yoldan birini seçip ona yoğunlaşmanız gerekiyor. Bu da sizin oyunu nasıl oynayacağına göre yani oynanış stilinize göre değişiyor. Oyunun sınıfları ise şu şekilde: Paladin, Ranger, Mystic, Elementalist, Warrior ve Shadow Knight. Oyunun ilk çıktığı zamandan bu yana 3 farklı yeni sınıf eklendi ki bu da oyun üzerinde iyi bir şekilde çalışılıp uğraşıldığı anlamına geliyor. Paladin, Warrior ve Shadow Knight ön safhalarda savaşırken, Ranger, Mystic  ve Elementalist arka safhalardan takımını destekleyip hasar vermekle veya ön safhalardaki kişileri korumakla yükümlü oluyorlar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Riders of İcarus

Oyun belli bir seviyeye kadar klasik görev yap görev ver kafasında ilerlerken, belli bir seviyeye ulaştığınızda sürekli günlük görevleri yapmanız, başkaları ile birlikte zindanlara girmeniz ve “Raid” adı altındaki bir çok kişiyle birlikte yaptığınız özel etkinlikleri tamamlamanız gerekiyor. Bunun dışında seviye atlamak oldukça zor bir duruma geleceği için bu zamanlarda oyundaki günlük işlerinizi halledip çıkmanız normal bir şekilde oynuyorsanız sizin için yeterli olacaktır. Oyun belli bir seviyeye kadar sizi görevle yükseltip bir sonraki ana göreviniz için ortalama 10-15 level fark koyup bu süre içerisinde başka oyuncular ile etkileşime geçip beraber bir şekilde zindanları fethetmenizi veya etkinlikten etkinliğe koşturmanızı istiyor.

Her etkinliğin kendi içerisinde size bir çıkarı ve ödülleri ve bulunuyor. Her gün girdiğini ve her hafta girdiğiniz etkinlikler tabii ki değişkenlik gösteriyor (tek başınıza girmeyi hiç tavsiye etmem başınıza hoş şeyler gelmiyor.) Parti ile girdiğinizde tahmin edeceğiniz üzere daha hızlı bir şekilde zindanlarda ve etkinliklerde ilerleme imkanınız oluyor. Oyunda maksimum seviye sınırına ulaştığınız bir gün içerisinde yapmanız gereken şeylerin sayısı o kadar fazla artıyor ki neyle uğraşacağınızı şaşırır hale geliyorsunuz. (Kısaca oyun oyuncuları “Content” yağmuruna boğuyor.)

Zindanların ve etkinliklerin yanı sıra hafta sonu ve hafta içi ayrı ayrı düzenlenen etkinliklerde mevcut. Bu tarz basit ama etkili etkinlikler kısa yoldan ekipmanlarınızı güçlendirecek eşyalar bulmanızın ve aynı zamanda para ve deneyim kazanmanızın en basit yollarından biri. Diğer yollardan biri ise Madencilik, Bitki toplama veya balık toplama. Bu mesleklerden herhangi biri üzerine yoğunlaşmanız sizi para ve deneyim konusunda oldukça iyi yerlere getirecektir. Örneğin madencilik ekipman yapımı konusunda oldukça iş görür. Tabii ki bunun yanı sıra bitki toplayıp topladığınız bitkiler ile iksir vb. şeyler de yapabilirsiniz (ne kadar madencilik ekipman yapmanın temel olayı olsa da bitki toplamak da oldukça gerekli).

Temelinde bir mobil oyun olarak tasarlandığı için ne kadar PC’ye entegre edilse de bu oyunun mobil MMORPG olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunun oyuna yansıyan iyi yanları da kötü yanları da mevcut.

İyi yanları: Mobil oyunlarda oyuncular ödüllendirilmeyi sevdiği için ve genel olarak bir çok mobil oyun da ödül sistemi oldukça bol keseden olduğu için aynı durum PC, versiyonunda da geçerli oluyor. Günlük belli bir süre oynamanızın yanı sıra sırf oyuna girdiğiniz için oyun sizi ödüle boğuyor. Aynı zamanda çapraz platform olduğundan oyuncu sayısında herhangi bir sıkıntı yaşamadan mobil oyuncular ile birlikte aynı ortamı paylaşabiliyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Phantomgate İncelemesi (Mobil Oyun)

Kötü yanları: Kötü yanların büyük bir kısmı teknik sıkıntılardan ibaret. Ne kadar entegre edilmiş olsa da kamera açıları bazen can sıkıcı olabiliyor. Haritada ilerlerken genel olarak etrafı keşfetmeyi seven biriyseniz bu durum sizi üzebilir. Çünkü genel anlamda oyun büyük bir haritaya sahip olsa da kendi içinde bulunan yerlerde her yeri rahatça dolaşmak gibi bir imkanınız pek olmuyor. Ayrıca bu genel olarak neredeyse her MMORPG’de yaşanan bir durum fakat yinede bahsetmem gerek. Oyuna yeni başlayan oyuncular ile uzun süreli oynayan oyuncular arasında oldukça büyük bir fark mevcut. Aradaki farkı kapatmak için kolları sıvamak gerekiyor.

Oyunun iyi yönleri ve kötü yönleri bir kenara çapraz platform olarak oynanması ve içerik bolluğu ile oldukça iyi bir oyun. Bahsettiğim üzere oyunun eksi yanlarından bir tanesi oyuncuların çok yüksek seviyede olması. Fakat bu aynı zamanda sizin işinize yarayan bir durum da olabilir. 30 civarı seviyelere ulaştığınız da kendinizden daha yüksek oyuncular ile zindanlara girip onların yardımı aracılığıyla daha güçlü ekipmanlar, hızlı bir şekilde para ve deneyim kasmanız da oldukça olası. Tabii ki bu tarz olayların başka bir artısı da Klana katılmak. Klana katılmak da sizi aynı şekilde bir çok yüksek oyuncu ile tanıştırıp deneyim kazanmanızı ve aynı zamanda sizi oyunun ilerleyen seviyelerinde neyin beklediğine dair güzel bir ders olabilir. Benim kendi katıldığım Klandan (ne kadar şu an çıkmış olsam da) edindiğim bir çok arkadaşım ve oyun hakkında öğrendiğim bir çok ince detay mevcut.

Crusader of Light çapraz bir platform olmasının verdiği avantaj ile basit ama verimli bir oynanış sunuyor. Arkadaşlarınız ile birlikte başlayıp belli bir süre sonra topluca zindandan zindana koşup etkinliklere atlayabilirsiniz. Bunlardan sıkılsanız bile MMORPG, olmasının verdiği avantaj ile önünüze gelen ilk kişi ile sohbet edip saatin nasıl geçtiğini bile fark etmeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2000’li Yıllarda Çıkıp Aklımıza Kazınan 10 Efsane Oyun

Xbox Game Pass Sadece 1 TL!