in

HARİKAHARİKA

Darkest Dungeon Strateji Rehberi Bölüm 1

Gözünü şan-şöhret, zenginlik ya da benim bilmediğim şeyler bürümüş olan zindan arkadaşlarım, merhaba. Öncelikle yazılarıma istemeden ara verdiğim için herkesten özür dilemeyi borç bilirim. Giriş kısmını kısa kesiyor ve sizlere karanlıkta kaldığınızda korkmamanız için biraz taktik vermek istiyorum. Meşaleler yansın! Başlıyoruz.

Genel Hazırlıklar

İlk söyleyeceğim şey: Cimriliği bırakın. Bir göreve giderken, görevin uzunluğuna göre yiyecek ve meşale başta olmak kaydıyla alacakların sayısına dikkat etmekte fayda var. Ben daha çok kısa ve orta uzunlukta görev yapan biri olarak, tüm ekibi 3-4 kez doyurabilecek kadar yiyecek, en az 10 adet de meşale alırdım. Bu şekilde hem adamlarınız, kamp yaptıklarında bolca yiyebilir ve canlarını geri kazanabilirler. Atalarımız bu durum için “aç ayı oynamaz” deyimini kullanıyorlar. Darkest Dungeon için mi buldular bilmiyorum ama bence derdimizi çok iyi anlatıyor.

Benzeri bir durum aydınlatma için de geçerli. Meşale ışığı ne kadar güçlüyse bir sonraki odaya giden yolu görme (scouting) şansı artıyor. Özellikle tuzakları ve savaşları bu şekilde önceden görebilir, planları buna göre yapabilirsiniz. Strese girip girmeme konusunda da ışığın aktif rol oynadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Adamlarınız tosun gibi olabilirler -yani canları ful, fule yakın- ama psikolojileri bozulursa büyük ihtimalle çok ileri gidemeyeceklerdir. “Işığınızı söndürebilecek” yaratıklar da olduğu için 8-10 meşale mutlaka olmalı yanınızda.

Satan amcanın suratında da hiç meymenet yok ama ne yapacaksın, yok ki bir süper market…

Kürek yine favori eşyalarımdan. Önünüze çıkan çok gelişmiş ağaçlardan, sandal kalıntılarına kadar, küreklerle bir çok engeli ortadan kaldırabiliyorsunuz. Ama bu engellerin her birini kaldırırken kürekler kırılıyor, tek kullanımlık yani. Ortalama olarak ben 3 adet alın derim. Bunların güçlerini kesinlikle yabana atmayın, küreksiz yapacağınız işler vakit aldığından hem ışığınıza hem de canınıza mal oluyor. Hiç gerek yok. Siz alın ben maddi destekte bulunurum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Black Ops 4 İncelemesi | Hızlı Hızlı, Kıpır Kıpır!

Diğer eşyaları da yine göreve göre seçmekte yarar var. Ek olarak yanınızda her zaman için bir ya da iki anahtar olması yine adetiniz olsun. Tuzaklara karşı koruma sağlar. Ayrıca belki, bir kızın kalbinin anahtarı da vardır, evlenir çoluk çocuğa karışırsınız. Sonra da gidersiniz bu lanetli topraklardan. Geri kalanı biz hallederiz. Kahraman olmak isteyen çok…

Kişisel Hazırlıklar

Aslında bu detaya çok fazla değinmeye gerek yok ama yazmazsam rahat edemem; Hangi adamın, hangi işi yapmasını istiyorsanız ona göre eşya bulmalı ve kendisine vermelisiniz. Örneğin bir adamın, gruptaki sırasının hiç değişmemesini istiyorsanız “heavy boots” çok uygun olacaktır. Ama eşya verirken eşyaların bir çoğunun artı verirken bir şekilde eksi verdiğini de unutmayın. Eşyalar sadece sınıfa göre ayarlanmıyor, herkesin kullanabileceği eşyalar da var. Bir de her sınıf aynı işi yapmıyor; örneğin bir highwayman düşmanın burnuna girip ateş etme konusunu saplantı haline getirmişken, başka bir highwayman birkaç hedefi vurma konusuna pek meraklı. O yüzden dediğim gibi, karakterine ne yapmasını istiyorsanız ona göre eşyaları verin. İlk seviyede olsalar da eğer yapabiliyorsanız tüm karakterlerinizi eşyalarla donatın, hayat kurtarabilir.

Zindan İçin Presentabl Eleman Aranıyor

Haritalar, özellikle Boss’larla ilgili bilginizin olması oyunda ilerlemeyi kolaylaştıracaktır. Ne demiş Bloodraven arkadaşlarımız “Bilgi güçtür, iyi koru, iyi sakla.” Bazı kişiler özellikle bazı haritalarda daha kolay iz bulup daha az stres olabiliyorlar. Bu artılardan yararlanmak lazım.

Görüldüğü üzere işe alım mülakatını geçemeyen arkadaşımız eleniyor. Neden? Çünkü bu zindan için yeterince prezentabl değil.

Bir haritanın Boss’unu öldürmeyi düşünüyorsanız önünüzde iki yol var: Ya bir parti gönderir, Boss ile karşılaşmalarını sağlar ve Boss’u tanımış olursunuz, ya da internetten Boss’un özelliklerini incelersiniz. Kendi adıma mümkün olduğunda ilk yolu kullanmanızı öneririm; işin heyecanı kaçmasın. Ama sizin heyecanınız kaçmasın diye kaç adam canından olacak, onu da ben bilmiyorum. Hangi Boss’un ne özellikleri var, partinin canına mı saldırıyor yoksa psikolojisiyle mi oynuyor? Hangi sınıflar daha etkili hangileri daha etkisiz? Bu soruların cevaplarına ya kendi deneyiminizle ulaşırsınız, ya da kopya çekersiniz, karar sizin.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)

Stun, Bleeding, Blight

Oyunun bir yerinde takıldıysanız, takılmasanız da ilerlemenize yardım etmesi açısından, yukarıda verdiğim anahtar kelimeler çok işe yarayabilir; içlerinden kesinlikle favorim stun, yani düşmanın paralize edilmesi. Hellion, Bounty Hunter ve Plague Doctor düşmanın elden ayaktan düşmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Bleeding ise her tür düşmanın canının otomatik olarak gitmesini sağladığı için ağır zırhlı rakiplere karşı oldukça etkili bir yol. Birçok sınıf bleeding becerisine sahip ama houndmaster var ki saldı mı kurdu, resmen düşman paçadan paçadan kanamaya başlıyor. Blight ise, böyle için için, içimizi yakan bir çeşit asit. Plague Doctor’da bolca bulunan kimyasal sıvı acımıyor ve özellikle undead klasmanına giren düşmanları hunharca yakıyor.

Tabi bleeding gibi özelliklerin sadece sizde olduğunu düşünmediniz değil mi?

Strateji rehberinin ilk kısmını burada yavaştan bitiriyorum arkadaşlar. Çok geçmeden ikinci ve büyük ihtimalle son kısmı da yayınlayıp, Darkest Dungeon mevzusuna noktayı koymayı düşünmekteyim. Eğer isteğiniz olursa sınıf incelemelerine de girebilirim. Unutmayın; amacımız sizi zindan sadece sağ çıkarmak değil aynı zamanda evinize altın dolu keselerle göndermek. Kendinize dikkat edin, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 12 Nisan 2017 Güncelleme Notları

Roots of Insanity İncelemesi