in

Darwin Project Kapalı Alpha Ön İnceleme

Gün geçmiyor ki bir hayatta kalma oyunu daha çıkmasın. Bu çıkan, çıkacak olan oyunlardan biri de Darwin Project. E3 2017 konferasında Microsoft sunumu sırasında tanıtılan ve şahsen benim en çok beklediğim yapımlardan biri olan (O zaman Fortnite çıkmamış, PUBG rekorlar kırmamıştı) oyundu.

Elimize Kapalı Alpha sürümü için key ulaştığında bütün işi bırakıp oyunu indirdim. Kapalı Alpha sürümünde olması dolayısıyla teknik sorunlar yaşayacağımı elbette biliyordum. Nitekim oyunu açtığımda öyle de oldu. Oyun şu an halen geliştirilme aşamasında ancak özellik konusunda bir çok güzel eklemeler yapılmış. Oyun “hayatta kalma” ifadesinin anlamını tamamen veriyor sizlere. Diğer rakip yapımlara nazaran sadece haritaya inip loot yapıp, diğer insanları öldürmüyor; soğuk havadan donmama, kestiğiniz ağaçlarla veya diğer eşyalarla tuzaklar kurma, ok yapma gibi zorlayıcı özellikle bulunuyor.

Bir yandan ağaç, deri, makine parçaları toplayarak hem kullanılabilir eşyalar hem de üzerinizde bulunduğunda sizi güçlendiren eşyaları yapmanız gerekiyor. Bir yandan da 10 kişi indiğiniz haritada kalan son kişi olmaya çalışıyorsunuz. Loot yapmak yine çok önemli. Çünkü yavaş yavaş azalan soğuk direnciniz için ateş yakmanız, veya ağaçları keserek ok yaparak cephane genişletmeniz gerekmekte. Savaş anında oklarınız bittiğinde dımdızlak kalabiliyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  RAID: World War II Beta İncelemesi

Bunun yanında oyunda tuzaklar da oldukça çeşitli ve güzel. Kapan kurma, iki ağaç arasında ip bağlayarak oradan geçen rakiplerinizi görmenizi sağlamak, dostlarınızın alan içinde hasar almamasını sağlayan mekan yapmak gibi bir çok özellik mevcut. Ayrıca bazı loot kutuları da haritaya yerleştirilmiş durumda ve hiç üretim yapmadan bu loot kutularından da bu eşyaları çıkartabiliyorsunuz. Oyunun diğer özellikleri ise size yetenek veriyor. Bastığınızda görünmez olma, yakındaki rakiplerin yerini görebilme gibi birçok yetenekleri de mekanik parçaları toplayınca açabiliyorsunuz. Kısaca odunlar ile ok, ateş gibi savaş anında ve hayatta kalmanıza yarayacak şeyleri; deri parçaları ile tuzak kurmak, veya botlarınızı geliştirmek, soğuk direncinizi arttırmak gibi şeyleri; mekanik parçalar ile de size özellik kazandıran yeteneklerinizi açabiliyorsunuz. Mekanik parçaları toplamak için ise haritanın rastgele bölümlerine düşen mekanik araçlara gitmeniz gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG | Yapımcıdan Mektup; Yaptıklarımız ve Yapacaklarımız

Harita ise 7 adet parçaya ayrılmış durumda ve oyun ilerledikçe haritada bir bölüm kapanıyor. Kapanan bölüm içinde kalırsanız ise oyunu kaybediyorsunuz. Bir yandan soğukla mücadele, bir yandan rakiplerinizden kaçma derken bir de bu harita kapanma olayı ile oldukça zorlayıcı oluyor. Yazı başında da dediğimiz gibi “hayatta kalma”nın en dibini yaşıyorsunuz.

Kısaca oyun fiyatı ucuz olursa eğer oldukça zevk verecek hatta e-spor’a adını yazdıracak oyunlardan biri olabilir. Diğer oyunlara göre daha zor olduğunu düşünüdüğüm bir mekanikleri mevcut. Oyun şu anda kapalı alpha döneminde ve tekniksel sorun oldukça fazla. Ancak çıkacak tam sürümde tamamen optimize ve sorunsuz bir oyun olacağını umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 10 Kasım 2017 Güncelleme Notları

Ücretsiz Oyun: Terra Lander