in

Dead By Daylight İncelemesi

Dead by Daylight, Behaviour Digital Inc. tarafından geliştirilen hayatta kalma esaslı bir korku oyunu. Oyunumuzun ana temasını ormanda kapana kısılmış 4 gencin peşlerindeki katilden kaçmaya çalışması oluşturuyor.

 

OYNANIŞ

Gençlerin amacı 5 jeneratörü çalıştırıp çıkış kapısına doğru kaçmakken, katilin amacı ise bu 4 genci teker teker yakalayıp onları asıp ölmelerini beklemek.

Sadece bu bilgiyle 4v1 bariz bir şekilde gençler daha avantajlı diye düşünebilirsiniz. Oyunu geliştiren ekip ise bu adaletsizliği oyun mekanikleriyle çözmeye çalışmışlar. Örneğin katil gençlerden daha hızlı koşuyor ama gençler de katilin önüne engeller koyup katili yavaşlatabiliyorlar. Katil gençleri yakaladığında belli bir süre içinde onları asmazsa gençler katilin ellerinden kaçabiliyorlar. Harita yeterince büyük olduğundan kurbanlar daha kolay bir şekilde jeneratörleri çalıştırabiliyorlar. Ama Jeneratörleri çalıştırmak uzun sürüyor. Bu ve bunun gibi noktalarla her iki taraf da avantaj ve dezavantajlara sahip.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ruiner İncelemesi

Oyunda hem kurbanlar için hem de katiller için karakter seçenekleri bulunmakta. Katillerden Trapper yere kapanlar kurabiliyorken Wraith görünmez olabiliyor, Hillbilly testere kullanıyor, The Nurse ise kısa bir mesafe ışınlanabiliyor. Diğer karakterleri açmak için ise maalesef DLC’lerden satın almanız gerekiyor.

Ayrıca oyundaki yetenek ağacı sayesinde oyuna girdiğinizde ekstra avantajlar elde edebiliyorsunuz. Oyuna ilk yardım çantası, el feneri gibi eşyalarla başlayabilirsiniz veya çeşitli yetenekler elde edebilirsiniz (Çıkış kapısı açıldığında daha hızlı koşma, daha hızlı iyileşme gibi.).

GRAFİK

Oyun grafik açısından bize hiçbir şey vermiyor bunu söylemek isterim. Oyuna girdiğiniz ilk andan itibaren grafik için hiç uğraşılmadığını görebilirsiniz. Deyim yerindeyse sadece haritayı oluşturacak kadar bir grafik kullanılmış. Karakterler, kurbanların asıldığı askılar, kan efektleri, vuruş efektleri üzerine çalışılmadığı çok belli.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  90'lı Yıllardan Kopma Bomb Royale İncelemesi

 

SON YORUM

Oyunun matchmaking sistemi ise biraz sorunlu. Lobby açıp başka insanların girmesini bekliyorsunuz zira quick game seçeneğini kullanmak istediğinizde çoğu zaman hata veriyor.

Dead by Daylight’ta herhangi bir hikaye modu bulunmamakta. Oyunda bundan başka bir mod da bulunmamakta. Sürekli aynı şeyleri yapmak bir süre sonra sıkıcı gelebiliyor.

Bunlara rağmen arkadaşlarınızla sıkıldığınızda hep beraber girip çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir oyun.

    PUANLAMA

GRAFİK:5/10

OYNANIŞ: 8/10

MÜZİK: 9/10

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekran Kaydı İçin Kullanabileceğiniz En İyi 8 Program

Mortal Kombat Diablo 3 İle Tanışırsa… Redeemer Duyuruldu