in

Devil’s Hunt İncelemesi

İntikam hikayelerini her zaman sevmişimdir. Kitaplarda, oyunlarda veya filmlerde nerede olduğu farketmeksizin hoşuma gitmiştir. Çünkü intikam hikayelerini bir karakterin en alttan, en üste çıkışını konu alır. Eğer yeterince iyi işlenen bir hikaye ise, karakterin bütün duygularını siz de onunla birlikte yaşarsanız. Beraber güler ve beraber ağlarsınız. Devil’s Hunt‘da bunları bana yaşattı demek isterdim ama maalesef sadece bir dereceye kadar etkili olmayı başardı.

Devil’s Hunt

Miami Hayatı

Pawel Lesinak’ın Equilibrium, romanından esinlenerek yapılan Devil’s Hunt yukarıda da bahsettiğim üzere bir intikam hikayesini konu alıyor. Desmond isminde oldukça zengin bir şirket sahibinin oğlunu canlandırıyoruz oyunumuzda. Kendisinin Miaimi’de yaşamasından da anlayacağınız üzere hayatında en son sorun edeceği şey para oluyor. Fakat belli bir senaryonun parçası olduğundan haberi olmayan ana karakterimiz kendisini komploların ve entrikaların içerisinde buluyor ve bunun sonucunda ise soluğu cehennemde alıyor. Hayattaki bir çok şeyden nefret etmeye başlayan Desmond’ın içini bir intikam alevi kaplar. Orada olmasını sağlayan etkenlerden kurtulmak ve yeniden dünyaya dönmek için şeytanların babası Lucifer ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşma sonucunda güçler kazanır ve intikam hikayesi de böylelikle başlamış olur.

Hikaye ilk başta klişe gibi gözükmesine rağmen ilgimi çekmeyi başarmıştı. Karakterimizin başına gelenler, bu duruma karşı düşünüş ve davranış şekli hoşuma gitmişti. Fakat bu iş maalesef sadece bununla sınırlı kaldı. Devil’s Hunt oldukça çizgisel bir oynanış yapısına sahip. Bu yapı içerisinde de hikaye anlatımı maalesef çok zayıf kalmış. Karakterler çok ruhsuz sinirlendiklerinde, üzüldüklerinde veya alaycı bir tavırla konuştuklarında bunları anlamak pek mümkün olmuyor bu da hikaye derinliğini etkiliyor. Hikayenin beni etkilediği doğru zaten komple oyunu bitirmemin sebebi de hikayenin nereye varacağını merak etmemden kaynaklandı. Fakat hikaye ne kadar iyi olursa olsun eğer ki güzel işlenememişse pek bir anlamı kalmıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Anime İncelemeleri #8 - Ao no Exorcist
Devils Hunt

Gerçek Şeytan

Devil’s Hunt üçüncü şahıs bir aksiyon oyunu. Prototype, oyununu hatırlayanınız varsa Devil’s Hunt’da baya bir Prototype havası seziyorum. Karakterimizin yetenek ağacında 3 farklı dövüş tipi mevcut. Her dövüş tipinin de kendine has yetenekleri barınmakta. Bu durum oldukça güzel fakat yine dönüp dolaşıp aynı noktaya değineceğim, maalesef oyuna çok iyi yedirilememiş. Karakterimizin kullandığı yeteneklerin animasyonları gerçekten çok kötü. Bunların yanı sıra vuruş hissiyatının kötü olması sebebiyle de karakterimizin verdiği hasar veya yeteneklerimizin verdiği hasarı tam olarak kestirmek çok zor.

Dövüş esnasında karakterimiz kısa süreliğine gerçek şeytan formuna bürünebiliyor. Karakterimizin can barının altında bulunan bar şeytan formumuzun ne kadar dolu olduğunu gösteriyor. Bu tarz oyunlarda böyle formlara bürünmek artık oldukça doğal fakat oyun boyunca çok nadiren kullanma gereksinimi hissediyorsunuz. Hatta oyunun sonlarına doğru kendi kullandığımız yeteneklerimiz ve karakterimizin normal saldırıları bu sözde “gerçek şeytan” formundan daha etkileyici oluyor. Öyle ki 3 farklı ağacın yetenekleri sırası ile kullandığımda şeytan formundan çok daha hızlı ve etkili bir şekilde düşmanlarımı öldürebiliyorum. Bu durum da bu formu tamamen gereksiz kılıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Echo İncelemesi
Devils Hunt

Devil’s Hunt’ın geliştirici ekibin ilk oyunu olduğunu anlıyorum. Fakat oyun bir çok eksik nokta ile dolu. Oyunun en göz dolduran yanı olan grafikleri bile bir çok bölgede yaşanan optimizasyon sıkıntıları yüzünden oyuncuya sorun çıkartıyor. Geliştirici ekibin bu bahsettiğim sorunlar üzerinde çalıştığını biliyorum. Fakat şu an ki durumda oyun sanki acele ile çıkartılan tamamlanmamış bir oyun izlenimi yaratıyor. Hikayesi gerçekten güzel fakat işlenişin zayıf olması, oyunun çok çizgisel olması, optimizasyon sıkıntıları ve dövüş mekaniklerindeki teknik sıkıntılar oyunu oynanması zor bir hale getiriyor. Hikaye ve grafiğin iyi olması da bu durumu kurtarmıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call of Duty Modern Warfare’den Bebeklerle İlgili Anlamlı Easter Egg!

https://oagtr.com/anasayfa/razer-tartarus-p…takimini-duyurdu/

Razer, Tartarus Pro İsmini Verdiği Tuş Takımını Duyurdu!