in

Dizi İncelemesi: The Purge

Arınma Gecesi olarak bildiğimiz efsane film serisinin aynı isme sahip televizyona uyarlanmış hali olan The Purge, izleyiciye sunulmuştu. Henüz daha ilk sezonunun finalini vermemiş olsa da gelin sizlerle beraber dizinin işleyişine bir göz atalım.

The Masked Killers

İnsanlık elden mi gidiyor?

Öncelikle dizinin atmosferinden ve ele aldığı zamandan bahsetmemiz gerek. Dizi, Arınma’nın ilk yılları yerine çok daha gelenekselleşmiş hatta bir din haline gelmiş zamanını konu alıyor. Arınma’yı vahşet olarak gören kesimin miktarı olabildiğince azken Amerikan vatandaşlarının bir hakkı olarak görüp Arınma’ya dahil olan kesim çoğunluğu oluşturuyor.

The Purge’te dizinin başlangıcından beri şahit olduğumuz 4 adet hikaye var: İş dünyasının dikenleri ile boğuşan bir kadın, Arınma’da ailesini ve tüm varlığını kaybetmiş bir genç kız, sözde mükemmel yuvayı inşa etmeye çalışan bir çift ve son olarak da kız kardeşini Arınma’nın kollarından kurtarmaya çalışan bir asker.

Zaten 10 bölüm ile 1. sezonu tamamlayacak olan The Purge, karakterlerin her birini izleyiciye tanıtmakla uğraşırken 3-4 bölümü israf etti. Bir korku ve gerilim dizisi için 40 dakikanın toplasan en fazla 3 dakikasının adrenalin ile geçmesi gerçekten de can sıkıcı bir durum. İzleyiciyi sık sık aile içi dramalar ve genel ahlak kurallarına maruz bırakan The Purge’te en basit ikili ilişkilerde bile parçaların yerine oturması bir hayli zaman alıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Anime İncelemeleri #4 - Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
The Nun

Kaşınıyorlarsa demek ki…

Dizi boyunca kendilerince masum karakterlerimizin Arınma’dan nasiplerini alışlarına şahit oluyoruz. Kimisi muazzam güvenlikli sandığı alanlarda geceyi atlatmaya çalışıyor -ki bu tür dizilerde öyle yerlere ne olduğunu hepimiz biliyoruz- kimisi manevi huzura yüzü maskeli, eli testereli adamlar tarafından biçilince ereceğini sanıyor ve kimisi de asarım da keserim de tavırları takınıp iki kan gördü mü kuzu kesiliyor. Yanlış anlamayın, karakterlerin ruh hallerinin böyle belirlenmesine söz uzatmıyorum. Dizide rahatsız edici olan şey, karakterlerin yaşadıkları olaylar ile gerçekleştirdikleri eylemlerin birçok yerde çelişmesi. Dizinin aksiyona devam etmesi için olabildiğince saçma yollara başvurulmuş. Bir karakter tam rahata erdi dediğiniz anda bir alamet geliyor ve zannedersem ki rahat batıyor olacak, atlıyor bir arabaya, kaosun içine doğru gaza basıyor. Sonuçta ne oldu? Döndük başa.

Belirttiğim gibi karakterlere beklenmedik hareketler yaptıran senaristler aslında tam olarak da bir korku içerikli yapımdan beklenilecek olayları sıralıyor. Elinize mısırı alıp “Gitme oraya işte gitme.” deseniz de dizinin devam etmesi lazım, yapacak bir şey yok.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Game of Thrones 8. Sezon 2. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)

The Purge Efsanenin Gölgesinde

Olabildiğince ufak ve anlam veremediğimiz parçalar ile bu 4 hikaye arası bağlar kuran dizi şu anlık 7. bölümde. Sağı solu bıraktım senaristlerin 3 bölümde bu kadar dağılmış bir hikayeye nasıl anlam kazandıracaklarını düşünüyorum. Daha toplamda 3 bölüm yani 2 saatlik bir içeriğe sahip olacak dizinin ana karakterlerinden bir kısmı yine “yüksek güvenlikli” evlerine yayılıp film seyretmeye başladılar bile. Bu karakterleri tekrar diziye dahil etmek için içlerinden birisini Drama Queen’e çevirmeleri işten bile değil.

Sonuç olarak peşine takıldığı efsane film serisinin gölgesine sığınıp hayatta kalmaya çalışan bu yapım maalesef ki adının hakkını veriyor gibi gözükmüyor. Aradığınız eğer “film olan Arınma Gecesi’ndeki aksiyon” ise taleplerinizi The Purge’ün karşılayacağı konusunda bir güvence veremeyiz.

Dizinin tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

Peki siz diziyi izlediniz mi? İzlediyseniz düşüncelerinizi, katılıp katılmadığınız yerleri lütfen yorum bölümünde bizlerle paylaşın. Bir başka incelemede görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call of Duty: Modern Warfare Serisine Ne Kadar Hakimsin?

World War 3 Başarısız Bir Erken Erişim Çıkışı Gerçekleştirdi