in

Epistory – Typing Chronicles

Bir oyun düşünün, en büyük silahınız klavye kullanım hızınız!

Aslına bakarsak böyle oyunlar nadir görülse de, Epistory – Typing Chronicles gerçekten soluksuz bitirdiğim bir oyun oldu. Oyunumuz bir tilki ve tilkinin üzerindeki minik tatlı kızımızın maceralarını ele alıyor. Kendi benliğimiz içerisinde verdiğimiz bu mücadeleye ilk elden tanık oluyoruz.

Oyunun en ilgi çekici yanlarından biri ise, içerisinde bulunduğumuz hikayenin bizimle beraber ilerlemesi. Şimdi durup düşündüğünüzde “Zaten her oyunda öyle değil mi?” diye soruyor olabilirsiniz fakat durum birazcık daha farklı. Oyunun hikayesi basit bir şekilde sinematikler ve alt yazılar ile aktarılmak yerine izometrik bakış açısı ile gördüğümüz haritanın içerisinde beliriyor ve kalıcı bir şekilde orada kalıyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere hikaye bu şekilde haritaya kazınıyor…

KLAVYE PARÇALAMAK

Doğrudur, kelimenin tam tabiri ile klavye parçalıyoruz çünkü oyunun oynanışı gereği koşullar buna el veriyor. Yine yukarıdaki resimde göreceğiniz üzere bir takım yaratıklar üzerimize doğru akın ediyorlar ve işin kötü kısmı bu daha başlangıç. Gelelim yaratıkları nasıl yok edeceğimize, zaten oyunun asıl eğlenceli ve “soluksuz” olarak adlandırdığım kısmı buradan itibaren başlıyor.

Bu yaratıkları tahmin edeceğiniz üzere üzerilerinde yazılı olan sözcükleri yazarak yok ediyoruz. İlk bakışta ne kadar kolay gibi gözükse de, oyun ilerledikçe işin içine elementler girmeye başlıyor. 4 farklı elementimiz mevcut ve her birinin yaratıklar üzerinde kendine has bir etkileri var. Bu elementlerden bahsetmek gerekirse:
Fire (Ateş): Ateş elementini kullanarak saldırdığımızda yaratığın üzerinde var olan sözcükten sonraki gelecek olan sözcük yanarak bizi yazma zahmetinden kurtarıyor.
İce (Buz): Tahmin edeceğiniz üzere buz elementini kullanarak saldırdığımızda saldırıyı gerçekleştirdiğimiz yaratık belli bir süre donarak yerine mıhlanıyor.
Wind (Hava): Hava elementi en çok ana hedef olmak üzere, ana hedefin ve ana hedefin etrafındaki yaratıkları geriye doğru püskürtüyor.
Spark (Kıvılcım): (Bildiğiniz elektrik fakat kıvılcım olarak geçtiği için böyle yazmayı uygun gördüm.) Kıvılcım ile saldırdığımızda saldırdığımız yaratığın civarındaki tüm yaratıklara kıvılcım sekerek üzerilerinde bulunan sözcüklerin biz parmağımızı bile kıpırdatmadan yok olmasını sağlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Transistor İncelemesi

Oyunda sırası ile ateş, buz, elektrik ve hava elementini aldığımızda neredeyse oyunun sonuna varmış bulunuyoruz fakat asıl eğlencenin bu elementleri aldıktan sonra başladığını söyleyebilirim.

Yukarıda ki gibi bir senaryo ile karşı karşıya kaldığınızda kullanacağınız elementlerin sırası büyük bir önem taşıyor. Yerine göre kullanacağınız elementler, 1 cana sahip olduğunuz göz önünde bulundurursak hayat kurtaran nitelikte oluyor ve sizi temin ederim karşınıza “Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis” gibi bir sözcük çıktığında direk yazmak yerine başka bir yaratıktan kıvılcım yardımı ile sektirip yok etmek daha mantıklı oluyor. Maaleaef, son yaratık olarak karşınıza gelme ihtimali çok yüksek…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Darwin Project Kapalı Alpha Ön İnceleme

Tabii ki böyle bir oyunda bulmacalar olmazsa olmazlarımız, fakat ben ki bulmacalardan nefret eden bir insanım, yaparken cidden zevk aldığımı fark ettim. İşte bu yönde oyunun bulmacalarının hem beyin yakmayan hem de yaparken zevk alacağımız türden bulmacalar olduğunu fark ettim.

Epistory – Typing Chronicles kendine has gerek grafikleri, gerek oynanış biçimi gerek hikaye anlatış biçimi gerekse ses ve müzikleri ile sizi bilemiyorum ama benim gönlümü fethetmeyi başarmış durumda, oyunda eksik gördüğüm noktalar ise daha oyunun bitmesine belli bir süre varken tüm satın alabileceğim özellikleri almış bulundum ve oyunu da oldukça çabuk bitirdim. Tek solukta başına oturup bitirebileceğiniz bir oyun olan Epistory – Typing Chronicles’ı denemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tanınmayan Mobil Oyuncular “Anneler”

Dota 2’nin Yayınlanmayanları: Animasyonlar