in

Everspace İncelemesi

Son zamanlarda Rogue-lite, (ölünce oyunun belli bir yerinden tekrar başladığınız tür) türünde iyi oyunlar çıkmaya başladı. Everspace ise bu furya içerisinde çıkmış oyunlardan bir tanesi. Eğer uzay ve bilim kurgu temasını veya Darkorbit tarzındaki oyunları seviyorsanız bu oyun sizlik. Bunların dışında oyundan pek zevk alabileceğinizi söyleyemem.

Arka planında işleyen ilginç bir hikayesi var oyunun. Kendimizi bir geminin içerisinde buluyoruz birden. Geçmişe ait sadece bir kaç anıdan başka bir şey yok. Hatırladığı şeylerden biri de, kendini hapsedenlerden kaçmak. Bu yolculukta bize yardımcı olacak ise geminin kendisi. Gemide bulunana yapay zeka, oyun hakkında size yaralı bilgiler sunması yanında haritanıza gelen düşmanlar ve geminizin durumunu sizi bilgilendirdiği için dinlemenizde fayda var. Oyundaki karakter ile bu yapay zeka arasındaki konuşmalarda bir Borderlands kadar olmasa da başarılıydı.

Oyuna başlarken elinizde hemen hemen hiç bir şeyiniz yok. Geminizi yükseltmek ve daha iyi silah ve cephane bulmak adına yapabileceğiniz bir kaç şey var. Bulduğunuz gemi enkazlarından bulabilir, bir başka gemiyi patlatabilir, bazı meteor taşlarından maden toplayabilir veya ticaret gemilerinden para karşılığında alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, her önünüze gelene sıkmamak olacaktır. Haritanızda bulunan bazı gemiler siz saldırmadıkça size saldırmayacak. Zaten kısıtlı kaynak içerisindeyken ve yeteri kadar düşmanınız varken sırtınıza fazladan bir yük almak ne kadar mantıklı olur orasını ben bilmem.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Escape Dead İsland
Ekranın sağ üst köşesinde gördüğünüz yakıtınızı temsil ediyor. Yakıtı fullemek için ya başka bir gemiyi parçalayacaksınız yada meteor taşlarında çıkaracaksınız.

Biraz da haritadan bahsedecek olursak, sürekli değişen bir sistem yok. Biraz açıklamam gerekirse, oyundaki genel haritalar sabit, değişen şeyse genellikle bir bölge içerisindeki kaynak ve düşmanlar oluyor. Bu bölgelerin görsel olarak da büyüklük olarak da benzer türdeki oyunlara kıyasla çok daha iyi olduğunu söylemeliyim. Savaş sırasında bölgeyi iyi bilmek sizin baya işinize yarıyor. Örneğin, haritanın içerisinde bulabileceğiniz büyük meteor taşlarını kalkanınız tükendiğinde bir siper olarak kullanmak gayet güzel.

Bir bölgeden başka bir bölgeye atlamak içinse harita içerisindeki portalları kullanarak gerçekleştiriyoruz. Burada şunu belirteyim, bir yerden atladıysanız geriye dönme şansınız yok. Bu yüzden bulunduğunuz haritadan ayrılmadan önce her şeyi topladığınızdan emin olun.

Oyunda iki farklı bakış açısı var ve ikisi de gayet güzel yapılmış. Kokpit kamerasından oynadığınız zaman sizi o atmosfere sokabilecek kadar iyi. Bir de VR kullanırsanız tadından yenmez. (Ben bile VR oyunlarını çok sevmememe rağmen oyun VR’da gayet güzel denemenizi tavsiye ederim)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Killing Floor Uncovered

Şimdi oyunun kötü taraflarına bir değinelim. Öncelikle gemi çeşitliliği çok az. Sonra, bu tarz oyunlarda öldüğünüzde çantanızda bulunan eşyaların hepsini veya bir kısmını kaybedersiniz ki oyunun zorluğu buradan gelir. Everspace içijn bu geçerli değil. Bunu bir eksik olarak mı yoksa artı olarak mı alsam pek karar veremedim. Bir başka konuysa vuruş hissiyatı. Oyunun temeli şu Shoot, craft ve loot. Her ne kadar craft ve loot’un bir şekilde gideri olsa da vuruş hissiyatı oyunda bir noktadan sonra can sıkıcı hale geliyor. Son olarak da fiyatı biraz fazla geldi. Oynamak istiyorsanız indirime girmesini beklemek en iyisi olacaktır.

(Eğer oyunun daha zor bir halini oynamak istiyorsanız hazırda indirime girmişken FTL’ye bir bakın derim. Bu arada kısa bir süreliğine beni göremeyeceksiniz haberiniz ola.)

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 30 Haziran 2017 Güncelleme Notları

Orc Must Die! Unchained