in

Fantasy ERA İncelemesi

Uzun süredir güzel bir strateji oyunu oynamak gibi bir şansım maalesef olmadı. En son Foxhole ile biraz tatmin olduktan sonra Fantasy ERA’yı incelemek için aldım. Önce şu belirtmekte fayda var oyun hala erken erişim aşamasında bu yüzden birazdan okuyacağınız şeyler belki 1 ay sonra hepsi düzeltilmiş bir halde olabilir.

Öncelikle eksik kısımlarından başlayalım. Oyun şu sürümde hızlı bir oynanıştan çok uzakta. Genelde bir bina yapmak için gerekli şeyleri toplarken bayağı bir bekliyorsunuz. Bu beklemenin 2 sebebi var: İnşaat masrafları ve işçiler. İnşaat masrafları bazen çok fazla olabiliyor ve bütün binaları inşa etmek için adanızda bulunan bütün kaynakları toplamanız gerekiyor. Fakat burada ise işçi faktörü devreye giriyor. İşçileriniz şu ana kadar gördüğüm en kötü yapay zekaya sahipler. Mesela odun topladıktan sonra depoya ya da merkez binanıza topladıklarını bıraktıktan sonra sizden tekrar emir bekliyorlar. Diğer oyunlarda kendiliğinden olan bu sistem bu oyunun şu anki sürümünde mevcut değil. (En son yama ile bu sorun biraz çözülmüş gibi duruyor.)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Celeste İncelemesi

Bir diğer konuysa askerli üniteler. Burada sıkıntı maliyetleri değil de esas sıkıntı hareketleri. Ordunuzu toplu bir halde bir yerden bir yere götürmeniz için bayağı bir uğraşmanız gerekiyor. Ha bir de şöyle bir saçmalık var. Sizin maksimum nüfusu arttırmak adına yapmanız gereken “ev” adlı binayı yapmak için merkez binanızı seviye 2 yapmanız gerekiyor. Bu yüzden de sadece oyun başında 3 işçi ile bütün işlerinizi yapmak zorundasınız ki bu da oynama zevkinizi baltalayan şeylerden bir tanesi.

İşte bu bu evleri yapmanız için merkez binanızı seviye atlamanız lazım ki bu çok saçma.

 

Oyunda; sizi oyunda tutan, sizi oyunun atmosferini hissetmenizi sağlayacak bir müzik olmaması da ayrı bir dezavantaj. 2 binanın yapımı bittikten sonra çalan müzikler -özellikle katedral inşaatı sonrasında çalan müzik- güzeldi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  AnkaPark (Wonderland Eurasia) İncelemesi

Bu yukarıda saydığım şeylerden sonra bir de artı taraflarına bakalım. Oyunun grafikleri gayet güzel duruyor. Birimlerinizin ve evlerinizin görselleri iyi duruyor. Birçok erken erişim oyunundan farkı da geri dönüş ve gelişme aşamasında diğerlerine oranla daha hızlı olması da gayet güzel. Şuanda mevcut 2 ırk (Orclar ve İnsanlar) arasında bir üstünlüğün olmaması da iyi düşünülmüş.

Eğer tam sürüm bir oyun için inceleme yapıyor olsaydım kötü bir oyun olduğu söyleyebilirdim. Fakat erken erişimde olması ve hızla gelişmesiyle kesin bir yargıya varmak biraz zor. Oyunu 15 TL gibi gayet ucuz bir fiyattan Steam’den satın alabilirsiniz. Aşağıdaki linkle oyunun sayfasına ulaşabilirsiniz.

http://store.steampowered.com/app/684930/Fantasy_ERA/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Yapımı Platform – Puzzle Oyunu Bomber Q

PUBG için Yeni Leaderboard Sistemi