in ,

Far Cry 5 İncelemesi (Spoilersız)

“Yardım et bana inanç, hüzünden koru beni. Endişeden ve delilikten uzak tut, mutluluğa erdir beni.”*

Far Cry 5’in seçtiği yer ve konu hakkında endişelerim yoktu desem muhtemelen yalan olur. Zira başlarda olaya “FBI girsin yaksın çıksın madem böyle bir şey var.” diye bakıyordum. Daha sonrasında Eden’s Gate ile biraz haşır neşir olunca durumun vahametini anladım. Bir Far Cry severi olarak bugün biraz beşinci oyunu eşeleyeceğim. Buyrun yazıya geçelim.

Montana’da dağların arasındaki güzel Hope County’de geçiyor oyunumuz. Mekan için cidden muazzam çalışmışlar attığınız her adımda çevrenizde birilerinin, bir şeylerin yaşadığını hissedebiliyorsunuz. Diğer Far Cry oyunlarında olduğu gibi (çoğu birbirinin tekrarı gibi de olsa) beşinci oyun da içerik zengini bir yapım olmuş. Balıkçılıktan insan kaçakçılığını durdurmaya, wingsuit ile dalış yapmaktan ok ve yayla ayı avlamaya kadar tonla farklı aktivite oyunda yer alıyor, bu açıdan bana gayet yeterli geldi. Hikaye ayağına geldiğimizde ise aslında büyük bir beklentim yoktu, ortalama bir Far Cry oyunu bekliyordum ve beklediğimi de aldım. “Bu oyunda yaptıklarımı neden yapıyorum?” sorusuna cevap olabiliyorlar ve kötüler ama aynı zamanda etkileyiciler. Özellikle de The Father üzerinde cidden şahane çalışılmış. Oyunun radyolarında çalan şarkılar gerçekten muazzam. Şans vermenizi öneririm. Keşke aynı şeyi savaşırken çalan besteler için de söyleyebilseydim fakat aşırı zayıf ve yetersiz buldum.
   Performans ve yapay zeka konusuna gelecek olursak işler biraz renk değiştirmeye başlıyor. 2018 yılında çıkmış bir AAA oyunun yüksek sistem gereksinimlerini anlamak gerçekten de zor değil hatta bu durum gayet doğal fakat optimizasyon üzerinde biraz daha çalışılsa tadından yenmezmiş. Eski bir konsol oyuncusu olarak 30-45 fps aralığında oynamak bana hiç dokunmamış olsa da biliyorum ki 60’ın altına düşünce canı sıkılan insanların sayısı hiç de az değil. Yapay zeka ise maalesef üzücü, gerçekten üzücü hem de. Durumun daha net anlaşılabilmesi için oyunda başıma gelen bir şeyi anlatacağım:
Ele geçirdiğim bölgenin önünde araba ararken düşmanla çatıştım, arabaları yolun ortasında kaldı. Daha sonrasında yoldan yavaş yavaş gelen bir bot arabaya çarptı ardından bir düşman arabası daha gelip o arabaya çarptı. İçindeki düşmanlar tam inecekken bir kamyon gelip hepsine çarptı ve dağdan aşağı yuvarlandılar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Netflix 1 Ay Ücretsiz Deneme Seçeneğini Kaldırdı!

 Yavaştan son değerlendirmeye geçelim:  Buglar bazen can sıksa da oyun gerçekten eğlenceli. Gelecek 1-2 patch ile de kusursuza yaklaşacağını tahmin ediyorum. Far Cry serisine bir ilginiz/sevginiz varsa muhakkak oynamanızı tavsiye ederim. Far Cry 5’e nihai notum 80/100.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Wolfenstein 2: The New Colosus | Nazilerle karşı karşıya...

*: https://youtu.be/cL2jArmfra4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 7.12 Güncelleme Notları | Pangolier Kaptan Mod’a Ayak Bastı!

50 TL Değerindeki Spec Ops: The Line Ücretsiz Oldu!