in

Farm Together İncelemesi

Bundan seneler evvel, Facebook hala eski popülerliğini koruyorken, Facebook oyunları oldukça ünlüydü. Bu oyunların da ele başını Farmville isimli bir oyun çekiyordu. Farmville, basitçe kendi çiftliğinizi kurup gelişmeye çalıştığınız bir oyun ve bu oyunun akımı belli bir süre boyunca dünyayı sallayacak duruma gelmişti. Tabii ki her güzel şeyin sonu olduğu gibi Farmville akımının da sonu geldi. Farmville’in konumuzla olan bağlantısı ise, Farmville gibi bir oyunun 3 boyutlu ve çoklu oyuncu seçenekleri ile oynanabildiğini düşünün, sizce ortaya nasıl bir senaryo çıkardı?

Milkston Studios‘da aynı şeyi düşünmüş olsa ki ortaya Farm Together isimli oyunu çıkartmışlar. Son zamanlarda kendi tarlanızı yapmanıza olanak sunan simülasyon oyunları mevcut olsa da (Farming Simulator gibi) Farm Together, bir simülasyon oyunundan daha fazlasını yaşatıyor. Arkadaşlarınızla dilediğiniz şekilde çiftliğinizi inşa edebildiğiniz Farm Together, kendine has grafikleri ile sizi tamamen sinir ve stresten uzak bir ortama davet ediyor.

Kendi Dünyanızı Yaratın

Kendi minik dünyanız da başladığınız oyunumuzda ağaçlardan çiçeklere, çiçeklerden balıklara veya hayvanlara kadar kendi doğal yaşamınızı oluşturmak için gerekli her şey mevcut. Ektiğiniz, biçtiğiniz veya topladığınız her şey için belli bir tecrübe kazanıyorsunuz. Bu kazandığınız tecrübe size sürekli çiftliğiniz de barındırabileceğiniz ve kullanabileceğiniz yeniliklerin kapısını açıyor. Çiftliğinizin yanı sıra kendi karakteriniz seviye atladığında ise kullanabileceğiniz onlarca çeşit kozmetik ve size eşlik edecek dostlarınız açılıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  AdvantureQuest 3D Detaylı İnceleme

İlk başladığınız zamanlarda çiftliğiniz de (ilk zamanlarda çiftlikten çok küçük bir tarla alanı olsa da) az vakit geçiriyor ve tarım yapmaktan pek fazla bir şey yapamıyor olsanız da, ilerleyen seviyelerde paranız arttıkça ekim yapmak dışında çiftliğinizi şekillendirmek isteyeceksiniz ve bir kez bu işin için girdiğinizde oyunda harcadığınız vaktin ne kadar fazla olduğuna kendiniz bile inanamayacaksınız.

Oyuna başladığınız ilk zamanlar da oyunun verdiği görevlere göre ilerlemek sizin oldukça gelişmenizi sağlıyor. Bu gelişim ilerleyen safhalarda görev ile kazandığınız özel para birimini harcarken oldukça işinize yarayacak. Birçok bitki, hayvan ve ekebileceğiniz sebze meyve olduğundan bunları toplayacak da bir kapasiteniz mevcut. Bu kapasiteyi doldurduğunuz da sahip olduğunuz sebze, meyve vb. şeyleri satmanız gerekiyor. Sattığınız zaman elde ettiğiniz para birimi de genel olarak dekoratif amaçlar için kullandığınız elmastan ibaret.

Gerçeklik Payı

Oyunumuzda mevsim gibi faktörler ekebileceğiniz meyve sebzeyi ve ağaçları etkiliyor. Mevsimden mevsime ekebileceğiniz şeyler değişiklik gösterirken aynı şekilde hasat edebileceğiniz ağaçlarda değişiklik gösteriyor. Aynı şekilde hasat edeceğiniz ekinlerin veya toplayacağınız ağaçların süreleri de mevsimlere göre farklılık gösterebiliyor. Ekinleri ve çiçekleri suladığınız da hasat süreleri azalırken, kış mevsimine girdiğiniz de hasat sürelerinde herhangi bir değişiklik olmuyor (olursa da bu çok küçük miktarlarda oluyor).

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Endless Combat İncelemesi

İlerleyen zamanlarda yapmanız gereken görevlerde isteyeceği miktarların büyüklüğünden dolayı çiftliğiniz de belli bir miktarı tarım için ayırmanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra ekim yaparken sürekli farklı şeyleri ekmeniz, tecrübe ve kazanacağınız para bakımından sizi avantajlı duruma sokuyor. Çiftliğinizi belli bir seviye büyüttükten sonra tek tek her şeyi elle yapmanın ne kadar zaman aldığının farkına varacaksınız ve bu durumda devreye benim en beğendiğim özelliklerden biri olan traktör devreye giriyor. İlk duyduğunuzda çok etkileyici gözükmüyor olsa da tek seferde 3×3 karelik bir alan üzerinde iş yapabiliyor olması bir zaman sonra gerçekten hayallerinizi süsleyen bir durum haline geliyor.

Uzun vadede oynanış açısından sürekli yeni ekinler, ağaçlar, hayvanlar vb. şeyler açılıyor olması oyunun oynanılabilirliğini oldukça uzatıyor. Üstüne üstlük gerçekten ev inşaat edip içini en ince ayrıntısına kadar dekore edebiliyor olmanız tarlanız ile işiniz bitmiş olsa bile size yapacak farklı bir amaç sağlıyor.

Farm Together arkadaşlarınızla kendi hayal dünyanızı oluşturup sinir ve stresten uzak bir dünyaya adım atmanızı sağlıyor. Vur, kes, biç, öldür gibi şeylerde uzun vakit harcamış biri olarak böyle bir oyun oynamak mental açıdan oldukça rahatlamamı sağladı. Siz de kendi kafanızı dinleyip belli bir süre uzaklaşmak istiyorsanız arkadaşlarınızla beraber kendi dünyanızın kapılarını aralayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tada-Kun Wa Koi Wa Shinai Anime İncelemesi

Steam’den Oyun Geliştiricilerinin Lehine Sözleşme!