in ,

FIFA 19 İnceleme

AYNISININ LACİVERTİ

Biliyorsunuz ki ülkemizde futbol -ben dahil- deli gibi seviliyor. Aslında bu tüm dünyada geçerli bir şey ama Türkiye’de bir tık daha fazla diyebiliyoruz. Halı sahalar, tribünde maç izlemeler, kahvehanelerde maç izleme, evde maç izleme derken futbolu hayatın her anında yaşıyoruz diyebiliriz. Unutmamamız gereken bir şey daha var tabii ki: PlayStation kafelerde FIFA veya PES atma olayı. İşte bizim konumuz ise tam buraya geliyor. Duyun ey oyuncular, FIFA 19 artık çıkışını yaptı ve oynanılabilir durumda. Artık futbol aşkınızı daha fazla dışa vurabilirsiniz.

Son birkaç yıldır üstünlüğü fazlasıyla ele alan, sadece kendiyle yarışan bir görüntü çizen FIFA önümüze yeni oyunuyla çıktı. Çıktı ama bize neler getirdi? Malum dolar ve euro kurları ortada. Oyunun fiyatı da 350 TL’den çıkmış durumda. Peki bu durumda bu oyunu almak bana neler katacak? FIFA 18’den ne farkı var da beni kendine çekecek? İşte bütün bu soruların cevabını veriyor olacağım.

FIFA 18 Frostbite motoruyla zaten çok güzel grafiklere sahip bir oyundu. Aynı grafikler bir iki ufak geliştirmeyle FIFA 19 için de sunulmuş durumda. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, FIFA 19 FIFA 18’den grafiksel anlamda hiç farklı değil. Çim aşınması, düşmeler, tekmeler vs. önceki oyunlarla hemen hemen aynı. Ancak oyun içinde en fazla dikkatimi çeken olay yüz animasyonları oldu. Önceki oyuna nazaran yüzlerdeki ifadeler oldukça geliştirilmiş. Oyuncunun üzülmesi, kaçırdığı golde şaşırma ifadesi, hakeme kızması vs. oldukça iyi yapılmış. Artık oyuncular hislerini daha iyi belli edebiliyor diyebiliriz. Ayrıca bu yüz animasyonu geliştirmesi sadece oyuncular değil taraftarlarda bile etkin halde. Kameranın taraftarlara yakınlaştırıldığı zamanlarda taraftarların kameraya bağırmaları vs. oldukça güzel olmuş durumda.

WE ARE THE CHAMPIONS!

FIFA 19 geçtiğimiz aylarda Şampiyonlar Ligi’nin lisansını tamamen kendine aldı. Hal böyle olunca da PES oyuncuları büyük hayal kırıklığına uğradı diyebiliriz. FIFA’nın bu hamlesi EA için çok büyük bir adım diyebiliriz. Oyunun da en önemli yeni içeriği de bu. Zaten bunu oyuna girer girmez hissedebiliyorsunuz. Şampiyonlar Ligi maçıyla beraber oyuna başlamanız ve direkt final müsabakası olması nedeniyle kupa törenini vs. görmeniz zaten sizi oyuna direkt bağlıyor. Açıkçası FIFA 19’un Şampiyonlar Ligi lisansını alması bir yana PES’in sahip olduğu dönemden çok çok daha iyi sunum yaptığı belli oluyor. Şampiyonlar Ligi sadece turnuva ya da kariyer açtığınızda oynadığınız bir konsept değil FIFA 19 için. Yolculuk modunda bile önemli bir ana sahip ve hikayenin büyük bir bölümünü kapsamakta. Ee başka ne olacaktı? Koskoca Şampiyonlar Ligi lisansı alınmış, oyunun her yerine yerleştirmemek ayıp olurdu zaten.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL Şampiyonluk Ligi'nin Yıldızı Avrupa’da Kendini Gösteremedi!

BU YOLCULUKTA GİTTİĞİMİZ YOL YOL DEĞİL!

Öve öve bitiremeyeceğimiz şampiyonlar ligi atmosferi için kelimeler kifayetsiz kalır diyor ve sizleri oyunu test etmeye davet ediyoruz diyelim. Biraz da beni en çok merak ettiren Yolculuk moduna bakalım. FIFA 17’den beri süregelen Yolculuk modu bu seride daha uzun süren bir mod durumda. Yani üzerine daha çok çalışılmış diyebilirim. Hikayesel olarak diğer oyunlardan pek farklı bir gidişat olmasa da gayet güzel tasarlanmış. Yolculuk modunun diğer oyunlardan daha uzun sürmesinin sebebi ise artık bu seride 3 karakteri ayrı ayrı yönetebiliyor, hikayelerine girebiliyor ve kararlar verebiliyoruz olmamız. Kim, Alex ve Danny’in hayatlarına istediğiniz anda girebiliyor ve onunla hikaye bitene kadar devam edebiliyorsunuz. Tabii birinin hikayesi bittiğinde diğerine atlayabiliyorsunuz. Ancak şahsen oyunun önerdiği geçişlerle oynamanız kronolojik açıdan daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Yolculuk moduna gelen bir diğer yenilik ise Mentor Oyuncular. Takımınızda bulunan bir veya birkaç oyuncu artık sizin mentorunuz oluyor. Mentorunuza asistler yapmak ya da ondan asist alıp goller atmak oyunun size verdiği bir diğer hedef. Ayrıca oyuna girmeden önce takımı yönetmek veya sadece oyuncuyu yönetmek seçeneklerinin yanına bir de mentorları yönetmek adına bir seçenek geldi. FIFA 19’un Yolculuk modu için gelen yenilikler bu şekilde diyelim. Hikaye gidişatı konusunda pek bir bilgi vermeyeceğim, oyunu oynamanız ve hikayeyi kesinlikle görmeniz gerekiyor. Şayet Yolculuk modunun başlangıcını oynamadan ölmek istemezsiniz.

NE? FIFA’YA BATTLE ROYALE Mİ GELMİŞ?

FIFA 19’a gelen bir diğer içerik yeniliği ise birbirinden ilginç oyun modları. Santra menüsü altında girebileceğiniz bu modlarda gol atınca rastgele oyuncunun çıkması, ceza sahası dışından atılan gollerin 2 gol sayılması, bazı kuralların (faul, kart görme, ofsayt) yok sayılarak serbestçe oynanması gibi ilginç modlar mevcut. Her ne kadar sürekli gireceğiniz bir yer olmasa da arada bir iki maç atıp oldukça eğlenebilirsiniz.

ORTA, KAFA VE GOOOOOOL!

FIFA 19’un yeni içeriklerine baktıktan sonra şimdi önceki oyuna göre gelişen, değişen oynanışsal değişikliklere bakalım. Önceki oyuna nazaran artık ortalar yerini daha rahat bulur olmuş FIFA 19’da. Artık çizgiye inip yaptığınız ortalarda kafa veya vole ile gol bulma oranınız daha fazla. Bu da oyuna daha fazla gerçekçilik katmış. Paslar FIFA’nın en önemli mekaniklerinden biri. FIFA 19’da da paslar konusunda önceki oyuna nazaran ufak değişiklikler mevcut. Oyuncu puanı düşük oyuncular daha kötü paslar atabiliyorlar artık. Ancak çok hissedilir, fark edilir mi derseniz eğer cevabım “hayır” olur. FIFA 19’a oynanış anlamında gelen en büyük değişiklik ise Timed Finishing özelliği. Zamanlanmış Bitiriş de diyebileceğimiz bu özellik gelen ortaları daha iyi bir şekilde filelerle buluşturmamıza yarıyor. Çalıştığı anlarda ciddi anlamda bize yardımcı olan bu özelliğin birkaç sıkıntısı da var elbet. Öncelikle bu Timed Finishing’i kullanmak kolay değil. Özellikle maç içinde o heyecanla yapmak hiç kolay değil. Timed Finishing oyun içinde ne zaman çalışıyor kestiremesem de sanırım gelen ortalarda vole veya kafa vuruşu yapacağınız zamanlarda ortaya çıkıyor. Yani gole çevirme olasılığınızın zor olduğu zamanlarda diyebiliriz. Açıkçası FIFA için pek gerekli gördüğüm bir yenilik değil bu olay. Ancak yine de beğenmedim denemez, çalıştığı zamanlarda güzel sonuçlar verdiğinden dolayı “sana puanım 9 kanka”.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Animus Projesi'nden İmza Kampanyası: Vampire the Masquerade Bloodline Türkçe Olsun!

TAKTİK MAKTİK YOK, BAM BAM BAM!

Takım yönetimi kısmı ve özellikle taktikler kısmı oldukça iyi bir hale getirilmiş durumda. Artık taktiklerinizi daha detaylı ayarlayabileceksiniz. Korner atışında kaç kişi ceza sahasında duracak gibi birçok farklı ve çeşitli taktikler mevcut. Açıkcası Football Manager oyunları kadar detaylı bir ekran bizlere sunmuş EA.

FIFA 19’un değişmeyen iki kısmı bulunuyor diyebiliriz. Bunlardan biri ses diğer ise online kısım. Online modlarda yine aynı sistem devam ediyor. Bahsetmeye değer hiçbir yenilik yapılmamış durumda. Oyunun sesleri ise bir önceki seriyle aynı. Tabii aynı olması kötü anlamına gelmemekte. Önceki oyunda da atmosfer vs. çok başarılıyken bu oyunda da aynı kalite devam etmiş.

Kısacası FIFA 19, FIFA 18’e oranla daha bol bir içerik ile karşımıza çıkıyor. Devam eden ve daha uzun sürede biten Yolculuk modu, yeni santra modları, oynanışta ufak değişiklikler ve en önemlisi Şampiyonlar Ligi lisansı FIFA 19’un öne çıkanları. Açıkçası hiçbir oyun 350 TL civarlarında etmez ancak önceki oyuna göre birçok yenilikle ve dolu içerikle gelen FIFA 19, FIFA 18’den geçmek isteyen oyuncular için gayet alınabilir bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 27 Eylül 2018 Arayüz Güncellemesi

Blast Pro Series İstanbul’un Şampiyonu Astralis oldu