in

Firewood İnceleme

Belki de Türk yapımı oyunlara biraz ders niteliğinde olabilecek bir yapım Firewood. Gerek hikayesi, gerek ses efektleri ile oldukça beğenimi kazanan bir yapım oldu. Belki de grafikler bazen hiç önemli değildi bazı oyunlar için. Belki de ekonomik şartlar bir oyunun kötü olması için bir neden değildir.

Firewood, 2 kişinin geliştirmiş olduğu psikolojik korku türünde, 2D bir yapım. Yapımcılar bütçelerinin kısıtlı olması sebebiyle 2D bir oyun tasarlayıp hikayeye ise büyük önem vererek adeta Türk yapımı oyunlara ders vermişler.

Bu oyun hakkında inceleme kriterlerimde grafiklere neredeyse hiç değinmeyi düşünmüyorum. Çünkü oyunun vermiş olduğu ses efektleri ve hikaye ile 2D havası oldukça iyi bir etkileşim içinde olmuş. Oyunun verdiği korku havası ses efektleriyle birlikte çok iyi sağlanmış diyebilirim. Hatta spoiler olmasın ama gramafonlu odada bir 5 dakika müziği dinlemek için bekledim sanırım. Çok ufak ses eksikleri dışında beni fazlasıyla etkileyen müzikler ve ses efektlerine sahip bir oyun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bound By Flame

Oyunda ilerleken pek fazla gerilim yaşadığınız söylenemez ancak ara ara beklenmedik yerlerden gelen jumpscarelar tam zamanında çıkıyor ve sizin oyunu bitirme isteğinizi arttırıyor. Oyunu bitirme süresi ise oldukça kısa tutulmuş. Şahsen daha uzun bir süre beklerdim ancak yapımcıların sadece 1.5-2 saatlik bir oyun için bile 5 ay uğraştıklarını düşündüğümde buna pek aldırış etmedim.

Oyunun hikayesine baktığımızda ise eşini kaybetmiş ve ülkesinin baskıcı rejiminden bıkmış bir adamın hikayesini konu alıyor. Hikaye oldukça güzel tasarlanmış ve birçok gönderme mevcut. Göndermeler için bir spoiler vermeyeceğim. Hikaye güzel olmasına karşın oldukça karışık bir halde başlıyor. İlk başlarda neler olduğunu anlamıyor olsanız da, sonlara doğru olayları çözüyorsunuz. Ancak yine de ufak soru işaretleri ile bittiğini söyleyeyim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nex Machina İncelemesi

Oyunun fiyatının 8 TL civarında olması belki de oyunun alınabilirliğini arttıran en önemli etkenlerden birisi. Fiyatına oranla verdiği deneyim mükemmel seviyede. Türk yapımı oyunlar içerisinde en beğendiğim yapımlar arasına rahatlıkla girebilir. Oyunun hikayesi, yaptığı göndermeler ve ses efektleriyle birlikte 8 TL’yi fazlasıyla hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 5 Ağustos 2017 Güncelleme Notları

Haftanın En İyi 5 Ücretsiz İndie Oyunu #3