in ,

Fortnite – Battle Royale İnceleme

Şu günlerde, özellikle Battle Royale modunun ücretsiz olmasıyla beraber Fortnite büyük bir ilgi gördü, ancak oyun çıkalı aslında uzun bir zaman geçmişti. Peki bu oyunu bu kadar ünlü yapan, anlık oyuncu sayısında PUBG‘yi ilk günde geride bırakan şey neydi?

Fortnite, ilk olarak PVE modu ile çıkış yapmış bir oyundu. Arkadaşlarınızla yapay zekaya karşı, hem kendi binanızı inşa ete yöntemleri ile geliştirerek hem de karşınıza çıkan yaratıkları keserek ilerlediğiniz ücretli bir oyundu. Oyunun hem ücretli olması hem de PVE modunun fazla zevk vermemesi dolayısıyla Fortnite, yeteri kadar ilgi görmedi. Geçtiğimiz günlerde, son yılların en popüler türlerinden biri olan hayatta kalma tabanlı oyunların yükselişi ile beraber Fortnite’ta bu akıma katıldı ve oyuna bir güncelleme getirerek Battle Royale modunu ekledi. Zaten ileride tamamı ücretsiz olucak oyunun bir de Battle Royale modunu direkt ücretsiz yapınca, oyuncuların oldukça ilgisini çekti.

Peki, bu oyun diğer Battle Royale tarzı oyunlara nazaran ne gibi yenilikler getiriyor?

Fortnite; H1Z1, KOTK ve PUBG‘ye nazaran daha Arcade bir havada karşımıza çıkıyor. Grafiksel olarak böyle olan bir oyun da optimizasyon olarak -en azından PUBG’ye göre- daha iyi duruyor. Ufak sorunlar yok mu? Elbette var. Epic ayarlarda almam gereken FPS’i Medium ayarlarda almam gibi sıkıntıları mevcut. Oyun içinde herhangi bir bug olayı yaşamadım, yaşayanı görmedim. Bu konu oldukça güzel olmuş ki zaten böyle bekleniyordu. Çünkü oyunun yapımcısı, oyun motorunu yapan ekibin ta kendisi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Google Stadia'nın İnternet Gereksinimleri Açıklandı!

Fortnite, bize diğer rakiplerinden ek olarak PVE modunda da bulunan inşa etme modunu biraz olsun Battle Royale moduna da eklemiş. Böylece oyun içinde demir, tuğla, odun gibi eşyaları da toplayarak stratejik olarak kendinize bir duvar, sığınak gibi şeyler inşa edebiliyorsunuz. Oldukça hoşuma giden ve güzel bir özellik olan bu olay bu türe iyi bir yenilik olmuş. Envanter kısmı ise beni en çok rahatsız eden kısım oldu. Karakterimiz oyun içinde sadece 5 adet “eşya” toplayabiliyor. Eşya dedim çünkü, bazen bir Medkit’i almak için silahınızı bırakmak zorunda kalabiliyorsunuz. Oyun içinde hiçbir şekilde envanterinizi yükseltebileceğiniz bir şey bulunmuyor. Bu da oyuna eksi olarak yansıyor.

Oyunun diğer eksi yönlerinden birisi ise silahlara eklenti takılamaması. Belki de yapımcıların düşüncesi, oyunun doğasını bozduğunu düşünmesidir, bunu bilemeyiz ama oyunda eklenti olsa çok güzel olur dedirtti bana. Oyunda hiç dürbün yok mu? Elbette var. AWP, SCAR benzeri dürbünlü uzun menzil vuran silahlarımız var ve bu silahlarda dürbünler mevcut.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG'nin Yeni Haritasını Denemek İçin Kodlarınızı Alın!

Oyunda eleştirebileceğimiz diğer kısım ise, araç kullanılamaması. Oyunda bulunan hiçbir aracı seyahat amacı ile kullanamıyoruz. Haritada bulunan araçların sadece iki amacı var, siper olmaları ve vurduğunuzda size demir vermeleri. Evet oyunun haritası biraz küçük, yürüyerek bile çok rahat oynayabiliyorsunuz ancak bir araç olsa sanki daha zevkli olur gibi. Haritanın küçüklüğünden bahsetmişken, harita 100 kişi için birazcık küçük kalmış. 1-2 şehir daha eklerlerse çok güzel bir haritaya sahip olabilir. Sürekli çatışmaya girdiğiniz bir harita değil ancak bu biraz küçük olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Uzun uzun eleştirdikten sonra son yorumlarım da oyunun olumlu tarafları olsun. Oyun bedava olması dolayısıyla zaten 1-0 önde başlıyor. Ayrıca grafiklerle beraber oynanışın da kattığı hava oldukça zevkli. Arkadaşlarınızla beraber bu zevki daha da arttırabilirsiniz. Oyunda şu anlık liderlik tablosu, istatistikler bölümleri mevcut değil ancak ilerleyen zamanlarda bunlarda eklenecek. Böylece daha zevkli bir oyun ortaya çıkabilecek. Optimizasyonun fena düzeyde olmaması ve verdiği zevk dolayısıyla Fortnite, kesinlikle sabit diskinizde 7.5 GB‘lık bir bölümü hak eden bir yapım.

Buradan oyunu indirebileceğiniz Epic Games‘in sitesine ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fallout 1 Steam’de Ücretsiz Oldu!

Observer İncelemesi