Simya benim gözümde oldukça gizemli uğraş olarak gözükmüştür hep. Bilim gibi kesin sonuçlara sahip değil ve aynı zamanda bilimden çok daha farklı şekilde doğaüstü olaylara da vesile olabiliyor.

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez. Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değer bir şey sunmalısın, bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.” Bu animemizdeki genel simya dünyasında bilinen en temel kural. Elric kardeşler Edward ve Alphonse mutlu mesut bir hayat yaşarlarken annelerini ölmesi üzerine kahrolurlar. Bunun üzerine annelerini diriltmek için çareyi simyada ararlar ve değiş-tokuş prensibine uygun olduğunu düşündükleri bir simya çemberi hazırlarlar, fakat bilmedikleri şey ise dünya üzerinde insan ruhu ile eş değerde değiş-tokuş yapılabilecek herhangi bir şeyin bulunmadığıydı.

Simyanın Laneti

Yaptıkları deney sonucunda büyük kardeş olan Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise tamamen vücudunu kaybeder. Yaşadığı büyük korku ve şokun içerisinde Edward, kardeşini kurtarmak için son çare olarak yakınında gördüğü bir zırha kardeşinin ruhunu bağlar. Fakat bu durumda Edward’ın kolunu kaybetmesine sebep olur. İki kardeş bir insanı geri getirmeye çalışmanın imkansız olduğunu öğrenir ve bunun cezasını da bedenleri öderler. Automail, denilen mekanik uzuvlar sayesinde kaybettiği uzuvları bir şekilde geri almayı başaran Edward, yaptıkları şeyden dolayı suçlunun kendisi olduğunu düşünür (Alphonse’da aynı şekilde kendi suçunun olduğunu düşünüyor) ve kardeşi Al’ın bedenini geri getirmek ve simyayı daha iyi bir şekilde öğrenmek için evlerini yakıp, çok uzun sürecek bir yolculuğa çıkarlar.

Şimdiden söylemem gerek, ölmeden önce izlemeniz gereken animeler arasında oldukça üst seviyelerde yer alıyor Fullmetal Alchemist. Zira kendisi bana animeyi sevdiren animelerden olup yeri kesinlikle doldurulamaz. Fullmetal Alchemist ve Fullmetal Alchemist Brotherhood adlı 2 seriden oluşuyor animemiz. Maalesef biri diğerinin 2. sezonu değil. İkisinde de aynı konu işleniyor fakat olay örgüsü ileride çok fazla değiştiği için konular farklılaşıyor ve 2 sezonda birbirine benzeyen tek şey karakterler olarak kalıyor. 2 seri de aynı konuyu işliyor olmalarına rağmen olayların bambaşka şekilde gelişiyor olması insanları ikiye ayırıyor. Kimi hayranlar Fullmetal serisini severken kimileri Brotherhood’dan daha çok hoşlanıyor. Bu biraz daha sizin kendi zevkinize ve nasıl izlemek istediğinize kalmış bir durum (ben brotherhood’u daha çok sevmiştim).

Fullmetal Alchemist, bazı sahnelerinde sizi gerçekten ağlatan bazı sahnelerinde ise sizi kıkır kıkır güldürerek tüm duyguları birden yaşamanıza olanak sağlıyor. Anime konusunda henüz yeni iseniz ve izleyecek veya animeleri sevdirecek bir seri arıyorsanız Fullmetal Alchemist, serisi (2 serisi de kesinlikle güzel) size kesinlikli aradığınız şeyi sunacak.