in

Gears 5 İncelemesi

Aksiyon Shooter denildiğinde akla gelen oyunlardan bir tanesi olan Gears of War serisi yeni oyununu bizlerle buluşturdu

Gears of War serisi, aksiyon shooter oyunları arasında hatırı sayılır bir yere sahip olan oyunlardan bir tanesi. Nitekim herkes oynama şansını elde edememiş olsa da (malum bir çok oyunu Xbox için) son zamanlarda popülerleşen Game Pass muhabbetleri sayesinde artık rahatça oynama fırsatı elde edebiliyorsunuz. Gears 5‘de Game Pass nimetlerinden bir tanesi.

Gears 5

Gerçek Anlamda Hayatta Kalma

Gears 5 tam olarak 4. oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik 4. oyun ile ilgili geniş bir özet geçmeleri 4. oyunu oynamamış olanlar için bile yeterli bilgiyi veriyor. 4. oyun ile ilgili detayları aktardıktan sonra oyunumuz hemen ilk görevle bizi aksiyonun ortasına atıyor. Gözünüze çarpan ilk şey de her zaman ki gibi çatışma hissiyatının heyecanı oluyor. Vuruş hissi her zaman ki gibi aksiyonu çok yükseltiyor ve çatışma esnasında sürekli olarak cephanenizi ve etrafınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Ne kadar asker olsak da karakterlerimiz oldukça kırılgan ve cephane gerçekten çabuk bitebilen bir mühimmat.

Bir çok savaşın ortasında kendinizi etrafta mermi ararken bulabilirsiniz veya öldürdüğünüz herhangi bir yaratığın silahını elinden kapıp çatışmaya devam ederken görebilirsiniz (silah çeşitliliğinin bol olması da bu duruma heyecan katan faktörlerden). Bu tarz detaylar tek düze bir siper al, ateş et yeniden siper al oynanışını bozuyor ve bunu sağlarken oyunu zorlaştırıyor. Fakat bu sizi şüpheye düşürmesin bu olayın sağladığı zorluk insanın hoşuna giden ve tek düze oynanışı oldukça güzel engelleyen bir durum.

Aksiyon dozajını oldukça yüksek tutan oyunumuz, bu hızı hiç kesmeden devam ettiriyor ta ki açık dünyaya geçiş yapana kadar. Gears 5’de zamanında “her çıkan oyuna açık dünya ekleyelim” konseptinden nasibini almış oyunlardan bir tanesi. Şu zamana kadar çizgiselliğini güzel bir şekilde koruyup idame ettirmeyi başaran Gears serisi için yapımcılar neden açık dünyaya yönelmişler hiç bilmiyorum fakat bu konseptin ne kadar iyi olup olmadığı tartışılır bir konu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Chilling Adventures of Sabrina Dizisinin İncelemesi

Şunu altını çizmem gerekir ki açık dünyada dolaşmak gerçekten çok eğlenceli. Yukarıda bahsettiğim konu ile çeliştiğimin farkındayım, fakat oyunun müthiş atmosferi açık dünyada kullandığımız “Skiff” isimli kızak varimsi araçla birleşince insanın sabah akşam etrafta dolaşası geliyor. Fakat burada kocaman bir fakat var. Açık dünya ile ilgili gerçekten ilgimi çeken tek şey bu oldu. Dolaşmayı konu dışında tutarsak, işinize yarayacak olan tek şey “Relic” silahları. Bu silahlar  hali hazırda kullandığınız silahlarla genel anlamda aynı görünse de daha yüksek hasar oranına ve aldığınız Relic silaha özel saldırı çeşitlerine sahipler. Relic silahları bulmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Her silahın birer tane Relic versiyonu mevcut ve yanınızda en azından bir tane bulundurmak işleri çok kolaylaştırıyor. Bunun dışında açık dünyada yapacağınız tek şey etraftaki toplanabilir eşyaları toplamak ve çok da işinize yaramayacak olan yan görevleri tamamlamaktan ibaret oluyor. Kabul ediyorum dünya çok geniş ama içi neredeyse bomboş.

Gears 5

Yeni oynanılabilir karakter drone ?

Gears 5, 4. oyunun aksine bu sefer 3 kişiye kadar Co-op oynanış imkanı sunuyor. Karakterlerimiz 4. oyunda seriyi ele alan JD (James Dominic Fenix), Kait, Del ve Jack. Oyunun başlangıcında JD, Del ve Jack ile oynuyor olsanız da ileride hikaye gereği Kait’e geri dönüş yapıyoruz. JD ne kadar Marcus‘un (kendisi 4. oyuna kadar oynadığımız ana karakterimiz) oğlu olsa da 5. oyundan itibaren hikayenin tamamen Kait etrafında döndüğünü görmek zor değil.

5. oyunun getirdiği en büyük yeniliklerden bir tanesi de Jack. Bu dostumuz oynanılabilir karakterler arasında yer alsa da kendisi uçan bir drone. Evet bu işte bir yanlışlık yok. Oyununuzu Co-op olarak oynamayı planlıyorsanız arkadaşlarınızdan bir tanesinin bir drone olarak oynaması gerekecek. Dışarıdan bakıldığında çok iç açıcı durmasa da Jack oyun içerisinde en çok detaya ve oynanış mekaniğine sahip karakter olabilir. Nitekim ana karakterlerimize sadece Relic silahlarını toplayabiliyoruz. Fakat Jack için durum daha farklı. Oyunda ilerledikçe kendisi yeni yetenekler kazanıyor ve bu yetenekleri yükseltmek için etraftan spesifik bir materyal toplamanız gerekiyor. Jack ne kadar eline silah alıp etrafa ateş edemiyor olsa da kendisi görünmez olabilme, düşmanlara elektrik verme, koruyucu bir kalkan oluşturma vb. destekleyici bir çok özelliğe sahip. Özellikle silahtan ve mühimmattan yana çok sorun yaşayacağınızı varsayarsak Jack oyundaki en önemli role sahip karakter olabiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gears 5'in Sistem Gereksinimleri Belli Oldu!
Gears 5

Hikaye modunun yanı sıra oyunun kendisi, PVP, Horde ve Escape adı altında 3 farklı mod barındırıyor. PVP neredeyse bir çok oyundan aşina olacağınız üzere ünlü Gears karakterleri ile başka oyunculara karşı verdiğiniz bir mücadele oluyor. Horde ise takım halinde yaratıklara karşı korumanız gereken bir objektifi içeriyor. Bunlar önceki oyunlardan da aşina olduğunuz modlar olsa da Gears 5 ile gelen Escape modu bunlardan oldukça farklı. Escape modunda oyun içerisindeki Snatcher adlı insanları kaçıran bir yaratık tarafından kaçırılıyorsunuz. Gözünüzü açtığınızda ise kendinizi yaratıkların üssünde buluyorsunuz. Ana amacınız ise üssü yok edip oradan kaçmak oluyor. Diğer 2 modun aksine silah ve mühimmatınız oldukça kısıtlı olduğu için gizli ve taktiksel bir şekilde ilerlemek bu modda zaferi garantilemenin anahtar rolü oluyor.

5. oyunda da diğer oyunlarda olduğu gibi karakter gelişimleri çok güzel bir şekilde işlenmiş. Karakterlerimiz başlarından geçen olaylar hikayenin ilerleyen kısımlarındaki davranışlarını oldukça etkiliyor. Üstelik aralarında geçen diyaloglar, sinematiklerde ki sahneler oldukça başarılı yapılmış. Karakterlerin her biri yaşadıkları durumun duygusunu iyi bir şekilde yansıtıyor ve buna paralel olarak çok sevdiğiniz bir karakterden ilerleyen zamanlarda soğuyabiliyorsunuz veya sevmediğiniz bir karakteri sevebiliyorsunuz.

Gears 5 genel anlamda başarılı ve oynamaya değer bir oyun. Xbox’tan PC’ye portlanmasından ötürü yaşattığı FPS dropları ve bugları olsa da bunlara göz yumup hala oyunu bitirmeye değer kılmak çok zor olmuyor.

Genel Değerlendirme:
Oynanış: 9/10
Hikaye: 9/10
Müzikler: 7/10
Grafikler: 10/10
Genel: 8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ReCore İncelemesi

Ankara Evdekal Zula Turnuvası Başlıyor!