in

LOLLOL

Genshin Impact İncelemesi

Gacha Oyun Dünyasına Bambaşka Bir Bakış Açısı

Son zamanlarda özellikle mobil platformlarda oldukça ilgi gören ve popüler olan Gacha oyun türü Genshin Impact ile başka bir boyuta geldi denilebilir. Öncelikle Gacha oyun türünün ne olduğunu basitçe belirtmek gerekirse: AVM vb. yerlerde bulunan içlerinde peluş oyuncak, oyuncak kapsülleri gibi şeyler barındıran otomatları az çok herkes biliyordur. Bu işlemin oyun dünyasına yansıması ile birlikte “Gacha” adı altında yeni bir oyun türü doğdu. Bu oyun türü de yukarıda bahsettiğim işlemin aynısını video oyunları üzerinde uyguluyor.

Bu tarz oyunlarda genellikle güzel şeyler elde etmek için para yatırmanız gerekiyor ve yatırdığınız para karşılığında oynadığınız oyuna göre değişiklik gösteren karakter, materyal, vb. şeyler elde ediyorsunuz. Gacha oyunları temelde bir çok farklı oyun türünü barındırabiliyor olsa da birbirinden farklı gacha oyunları da mevcut. Fakat ağırlıklı olarak karşımıza sıra tabanlı şeklinde çıkıyor. Genshin Impact ise bu türe farklı bir bakış açısı ile yaklaşıp tamamen Hack & Slash olarak karşımıza çıkıyor.

Pay to Win Olmayan Gacha ?

Gacha oyunları ile ilgili en büyük problem, oldukça Pay to Win olmaları. Açtığınız kutularda, sandıklarda vb. şeylerde elde etmek istediğiniz şeyin düşmesi belli bir şansa bağlı olduğu için oyun içi imkanlarla bu oldukça zor olabiliyor ve tabii ki oyuna parayı basan eninde sonunda istediğini elde ederken siz bakmakla yetiniyorsunuz. Teknik olarak aynı durum Genshin Impact için de geçerli. Genshin Impact’de oyunun Pay to Win faktörü Genesis Crystal denilen sadece para yatırarak elde edebileceğiniz bir para birimi olsa da Primogem adındaki para birimiyle daha çok içli dışlı oluyorsunuz. Nitekim ikisinin de amacı genel olarak “Wish” adı altındaki sayfadan karakter çağırmak oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Darkest Dungeon Strateji Rehberi Bölüm 1

Çağırılan karakterlerin  her biri birbirinden farklı yeteneklere ve özelliklere sahip. Karakterler kendi içlerinde 4-5 yıldız olarak ikiye ayrılmış durumda. 5 yıldızlı karakterler genel olarak her anlamda güçlü olsalar da 4 yıldızlı karakterler kesinlikle güçsüz değiller. Benim gözümde oyunun Pay to Win faktörünün kırıldığı nokta tam olarak burası. Doğru şekilde oynayıp, doğru imkanları sağlarsanız oyundaki her karakterle normal bir şekilde ilerlemeniz mümkün. Çünkü oyunumuz Singleplayer bir oyun. Herhangi bir PvP, Leaderboard veya buna benzer şeyler oyunda barınmıyor ve tek yapmanız gereken şey oyunun tadını çıkararak oynamak oluyor. Ayrıca Genesis Crystal sadece para yatırarak elde edebileceğiniz bir materyal olsa da Primogem oyundaki bir çok görevden açacağınız sandıklardan vb. yerlerden elde edilebiliyor.

Genshin Impact

Elementlerin Dansı

Genshin Impact, ne kadar Gacha oyunu olarak geçiyor olsa da oynanış mekanikleri gereğince temelinde bir Hack & Slash. Kullandığınız her karakter ok sıkıp, kılıç savurup kendine has yetenekleri ile savaşıyor. 4 kişilik bir grubu yönettiğiniz oyunumuzdaki her karakter ateş, su, toprak, hava, buz ve elektrik elementlerinden birine sahip. Oyunda şu an için oynanılabilir 23 farklı karakter mevcut olduğunu göz önünde bulundurursak çeşitlilik yeni çıkan bir oyun için yeterli seviyede.

Yönettiğiniz 4 kişilik partide kullanacağınız karakterler temel savaşma şeklinizi belirleyen faktör oluyor. Örneğin: Su elementine sahip bir karakterin yeteneklerini kullandıktan sonra buz elementine sahip bir karaktere geçiş yapıp saldırırsanız karşınızdaki yaratığı dondurabiliyorsunuz veya yaratığı önce yakıp sonra ıslatırsanız buharlaşma efekti ile ekstra hasar verebilirsiniz. Yönettiğiniz gruptaki karakterlerin elementleri ve sizin bunları nasıl kullanacağınız savaşınızı yönlendiren faktör oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Tsurezure Children Anime İncelemesi
Genshin Impact

Göçmen Kardeşler

Oyunun singleplayer bir oyun olduğundan bahsetmiştik. Tabii ki bu durumda bir hikayemizde mevcut. Hikayemiz dünyalar arası yolculuk yapan iki kardeşi anlatıyor. Şu an ki bulunduğumuz evrene ayak bastıkları anda bilinmeyen tanrısal bir güç tarafından yolları kesiliyor. Bu tanrısal varlık 2 kardeşi de bozguna uğratıp birbirlerinden ayrı düşmelerini sağlıyor(2 kardeşten hangisini seçtiğinize göre diğer kardeş sizden ayrı düşüyor). Ana karakterimiz bozguna uğradıktan sonra güçlerinin bir kısmını kaybediyor ve şu an ki bulunduğu gezegende takılı kalıp kardeşini aramaya başlıyor.

Oyunun hikayesi kendi çapında bir ilgi çekiciliğe sahip. Özellikle senaryonun ilerleyen safhalarında karşımıza çıkan karakterler çok akılda kalıcı ve kendilerini oldukça sevdiriyorlar. Aynı zamanda diyalog arasında seçebildiğimiz cevaplar tekdüze bir hikaye ilerleyişini bir nebze ortadan kaldırıyor. Tabii ki oyun çıkalı henüz 1 ay olduğu için hikaye  bitmekten çok uzak bir durumda. Yapımcı ekip hikayenin parça parça yeni şehirler ile birlikte ekleneceğinden bahsetti. Önümüzdeki ilk büyük yama ise 11 kasımda geliyor.

Mihoyo ilk çıkardıkları Honkai Impact ile birlikte Gacha oyun dünyasına farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya  başlamıştı. Fakat oyun temelinde mobil bir oyun olduğu için hitap ettikleri kitlenin sınır oluyordu. Fakat Genshin Impact ile birlikte özellikle şu oyunsuz kaldığımız zamanlarda piyasaya bomba gibi düşerek müthiş bir iş başarmış durumda.

Oynanış: 9/10
Müzikler: 9/10
Hikaye:8/10
Grafikler:9/10
Genel:9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonu Belli Oldu!

Gelmiş Geçmiş En İyi 7 Mini Oyun