in

God of War İncelemesi: Sparta Çocuğuyuz Her Yerde?!

God of War… Hack & Slash denilince insanın aklına gelen ilk oyunlardan biri. Ne kadar çok Devil May Cry ve Prince of Persia çakması diye söylense bile, kendine has tarzı ve çoğu oyundan kendini ayıran savaşlarda ki üst düzey aksiyon God of War’ı bambaşka bir oyun yapıyor. Bir de üstüne güzel bir hikaye eklenince God of War değişik bir deneyim oldu. Yunan mitolojisi ile ilgilenen biri olarak Yunan mitolojisini bir oyunda görmek beni çok mutlu etmişti. Kurgu olsa bile çok gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatıyor. Hatta God of War yüzünden Kratos’u görünce gerçek Savaş Tanrısı sananların oranı çok yüksek.

Benim oyunlarda aradığım en önemli üç özellik bu oyunda bulunmakta. Atmosfer, mekanikler ve hikaye. Ama en ağır basanı ise hikaye. Çünkü hikaye olmadan atmosfer oluşturmak çok zor oluyor. Tek başına mekanik ne kadar başarılı olabilir ki? Mekanik ne kadar iyi olursa olsun başarı getirmesi çok zor. Ama getirebilir mi getirebilir. Bkz:Undertale.

God Of War
God Of War

Oyunun hikayesine göz atarsak; Ares Atina şehrini işgal altına almıştır. Zeus yıllar önce tanrıların kendi aralarında savaşmalarını yasaklamıştı. Ares’i durdurmak için biçilmiş kaftan olduğumuz Athena tarafından söyleniyor. Ares’i durdurmamızın karşılığında kabuslarımızın sona ereceğini vaat ediyor. Ve Ares ile olan münasebetimizi bitirmemiz için büyük bir şans bu durum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Darwin Project Kapalı Alpha Ön İnceleme

 

The Gates of Athens

 

Aksiyonun bol yaşandığı bölgedeyiz. Çoğu Hack & Slash severinin oynarken en çok zevk alacağı bölüm sanırım. Oyunun komboları ile yavaş yavaş tanışıp ısınacağınız, düşmanları bitirmek için yapacağınız kombolar sizi oyuna daha da bağlayacağından eminim. Düşmana yakalandığınızda bile kombolar ile kurtulup düşmanınızı öldürebiliyorsunuz. Yani kombolar bakımından çok zengin bir oyun. Ve her canavar türü için apayrı kombolar var. Bu bile Hack & Slash severlerin ağzını sulandırmakla yetiyor. God of War oynarken hissettiğim aksiyonu şimdiye kadar hiç bir oyunda hissetmedim. Birde o düşmanın canını biraz azalttıktan sonra üstünde belirlenen daire tuşundan sonra, orada beliren tuşlara doğru basarsanız değişik kombinasyonlar ile öldürücü vuruş yapabilmemiz çok güzel olmuş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Dark Pictures Anthology: Man of Medan İncelemesi

 

Tanrıların Hediyeleri

Savaş boyunca bir elimizde zincir şeklinde kolumuza bağlı bir kılıç ile savaşmıyoruz. Tanrılar bize bazı görevleri atlatabilmemiz için özel güçler vermekte. (Zeus’un yıldırımları gibi) Bunlar oyunun zorluğunu birazda olsa azaltıyor. Bu bahşedilen güçler sayesinde yeni kombolar da yapılabiliyor.

 

Atmosfer bizim için oyunda olmazsa olmaz dedik. Ama hiç atmosferden bahsetmedik. Oldu mu şimdi bu dediğinizi duyar gibiyim. Yunan mitolojisi anlatan bir oyunun o atmosferi bize tattırması şart. Ve God of War atmosfer bakımından çok değerli bir oyun. Kendinizi oyunun içinde hissedip kayboluyorsunuz. Günleriniz saatleriniz oyunun başında geçiyor farketmeden. Tanrıların ses tonları bile çok etkileyici. Oyun sizi içine çekiyor. Oyunda ne kadar çok mekan değişikliği bulunsa da bunun atmosfere hiçbir kötü etkisi olmamış. Atina şehrinden bir çöle geçiş çok iyi ve başarılı bir şekilde yapılmış. O atmosfer kaybedilmemiş hatta atmosfer daha da ilgi çekici olmuş. İyi iş çıkardın Santa Monica!

Only A Gamer’ın God of War’a verdiği puan;

94/100

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pokemon FireRed & LeafGreen İncelemesi: Herşeyin Başladığı Yer

Volkanların Sırrı, Yeni Volkan Robotu İle Çözülüyor!