in

Grand Chase Mobil Oyun İncelemesi

Son zamanlarda popülerliği oldukça yüksek olan sıra tabanlı, RPG oyunlar trenine katılan Grand Chase, (orijinal adıyla Grand Chase Dimensional Chaser, nedense Avrupa tarafına Grand Chase olarak çıktı) Kog Studios/Kakao Games, aracılığıyla bu türe kendi yorumunu katarak ortaya oldukça hoş bir oyun çıkarmış.

Geliştirici firmanın kattığı kendi yorum ile oynanış türü sıra tabanlı oynanışdan çok gerçek zamanlı bir hack & slash‘e dönüyor. Dışarıdan bakıldığında kesinlikle sıra tabanlı, olarak nitelendireceğiniz şekilde gözüküyor fakat oynanış mekanikleri oldukça güzel ayarlanmış. Her zaman ki klasik 4 kişilik takımımız mevcut ve bu takımdaki her karakterin 2 tane kendin has yeteneği mevcut. Oyunun farklı olan kısmı ise tam burada başlıyor. Oyuna girdiğiniz zaman, partinizi kendiniz yönetiyorsunuz. Karakterlerin düşmanlara otomatik olarak saldırması dışında karakterlerin yeteneklerini, nerede nasıl savaşacaklarını ve bunun gibi temel stratejileri oyun tamamen size bırakıyor.

Düzen Önemli

Oyun esnasında yeni olarak nitelendirdiğim en temel mekaniklerden bir tanesi, partinizdeki karakterleri kendiniz yönlendirdiğiniz için bölümde ilerlerken yaratıklar tarafından dört bir yanınız sarılıp, pusuya düşebiliyorsunuz. Böyle bir durum esnasında hemen saldırıya geçmek yerine karakterlerinizi geri çekip mesafenizi koruduktan sonra saldırıya başlamanız gerekiyor. Bu taktiği uygulamasanız da olur fakat uygularsanız, çok daha tedbirli davranmış olursunuz ve normal koşullarda alacağınız hasardan çok daha minimal hasarlar alarak savaştan çıkarsınız. Aynı şey normal savaştığınız zamanlarda da geçerli. Karakterlerin her birinin kendine özel bir saldırı şekli, yetenekleri ve yeteneklerinin menzili olduğu için her durumda her yeteneği kullanamıyorsunuz. Bu durumda savaşın ortasında bile sizi pozisyon almanız gereken durumlara sokabiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ABZU İncelemesi

Oyunun başlarında çok varlığını veya yokluğunu hissetmeseniz de ilerleyen bölümlerde takımınız belli bir düzene göre kurmanız sizi zafere taşıyan faktörlerden biri olacaktır. Örnek vermem gerekirse: 4 kişilik takımınızda en kötü ihtimalle ön safhalarda savaşacak 1 kişi bulundurmalısınız. Takımın en arkasında olup can vb. şeyler basmak için destek rolünde bir karakter ve uzaktan hasar vermek içinde uzak menzilli okçu veya büyücü klasmanından 1’er tane karakter barındırmanız gerekiyor. Oyunun erken safhalarından yaratıklar, hatta bölüm sonu canavarları bile çok zorlamadığı için rastgele düzenlerle bile çok rahat ilerleyebilirsiniz. Fakat ilk 2. veya 3. senaryoyu bitirdikten sonra işler göründüğünden daha zor bir hal almaya başlayacak. Oynanış düzeninizi dikkatli belirlemeniz ve karakterlerinizin yeteneklerini doğru zamanlarda kullanmanız gerekecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Shadow Warrior

Gözümde Canlanır Koskoca Mazi

Eski bir Grand Chase oyuncusu olarak (orijinal pc platformundaki Grand Chase 2-3 sene önce kapatıldı) çocukluğumu yaşadığım karakterleri günümüz grafiklerine uyun yeniden çizilmiş ve detaylandırılmış şekilde görmek beni gerçekten duygulandırdı. Öyle ki oyunun çıkmasına resmen dakika sayar olmuştum Play Store‘da. Oyun içerisinde bulunan Grand Chase adlı ekibin tüm karakterleri orijinal oyundaki ile aynı karakterlerden oluşuyor. Zaten hikaye de bir bakıma devam hikayesi gibi ilerliyor.

Senaryoda ilerlemek dışında ekstra olarak pvp veya Trial Tower gibi (kat kat yükselerek en tepeye kadar tırmanmaya çalıştığınız bir kule) ekstradan vakit geçirip ekipman toplayabileceğiniz değişik aktivitelerde mevcut. Oyun Avrupa çıkışını yeni gerçekleştirdiğinden baya eli bol bir şekilde hediye dağıtıyor. Şu kadar milyon indirmeyi kutluyoruz buyurun ödülünüz gibisinden bir çok ödüle maruz kalabilirsiniz. Siz de klasik sıra tabanlı oyunlardan sıkıldıysanız ve değişik bir tat arıyorsanız Grand Chase aradığınız deneyimi size yaşatacak oyun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdvantureQuest 3D Detaylı İnceleme

Quan Zhi Gao Shou Anime İncelemesi (The King’s Avatar)