in

HARİKAHARİKA

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi (Spoilerlı)

Muhafız geri döndü. Peki 3. sezon nasıl olmuş?

Netflix‘in ilk Türk yapımı orijinal dizisi Hakan: Muhafız, ilk iki sezonunu geride bırakarak izleyicileri 3. sezon için beklemeye koydurdu. Çıkışından kısa bir süre önce hakkında bir fragman yayınlanan Hakan: Muhafız’ın 3. sezon çıkış tarihi 6 Mart 2020 olarak duyurulmuştu. O fragmanın mini incelemesini de yapmıştık. Hakan: Muhafız 3. sezon inceleme yazımızdan önce onu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.. Nilüfer İpek Gökdel’in Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi ve Karakalem eserleri temel alarak uyarlanan Hakan: Muhafız, ilk iki sezonunu geride bırakarak bizlere 18 bölümlük bir ilk iki sezon sundu. İlk sezon ortalama olarak değerlendirilse de özellikle ikinci sezon Hakan: Muhafız için düşüş sezonuydu. Çoğu basın kuruluşu ve izleyici tarafından düşük puan alan ve kötü eleştiriler alan dizinin 3. sezonu 6 Mart 2020 saat 11.01 itibari ile yayınlandı. Hakan: Muhafız 3. sezon incelemesi ile sizlerleyiz. Herkese iyi okumalar.

İlk Bölüm Yayın Tarihi: 14 Aralık 2018
Yönetmen: Can Evrenol, Umut Aral, Gönenç Uyanık, Gökhan Tiryaki
Kanal: Netflix
Sezon Sayısı: 3 (3. sezon şu an yayında)
Bölüm Sayısı: 25 (3. sezonla birlikte)

3. SEZONDA NE ANLATILIYOR?

Hakan Muhafız’ın 3. sezonunda, Faysal’ın eşi Rüya’nın Hakan’ın abisi Muhafız soyundan olan Levent’i oyununa getirmesiyle birlikte İstanbul’un sularına virüsü karıştırmasıyla ortaya çıkan Corona virüsü şeklinde bir virüsün yayılmasıyla cehenneme dönüşen İstanbul kurtarılmaya çalışılıyor. Hakan, bu virüsü ortadan kaldırmak için panzehir bulmak zorunda. İstanbul zor bir durumdayken yeni bir tehdit daha ortaya çıkıyor. Yedinci ölümsüz ve aynı zamanda tüm ölümsüzlerin lideri olan Vezir, ortaya çıkıyor ve Hakan’ı öldürüp İstanbul’u ele geçirmeye çalışıyor. Hakan ekibe yeni kattığı farklı yeteneklere ve görevlere sahip sadıklar ile birlikte hem İstanbul’da bulunan virüsü ortadan kaldırmak hem de yedinci ölümsüz veziri ortadan kaldırmak zorunda. Faysal ve Rüya ise diğer ölümsüzlere ulaşmak için geçidi açmaya yarayacak önemli bir anahtarın parçalarını toplamak zorunda. Hakan’ı bu macerada çok zorlu engeller karşılıyor.

HAKAN: MUHAFIZ’DA VİRÜS SALGINI! BU VİRÜS CORONA MI?

Son dönemlerde adını çokça duyduğumuz ve dünyayı oldukça ciddi şekilde tehdit eden Wuhan virüsü adıyla da bilinen Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Çoğu izleyici, ilk fragmandan sonra bu virüsün Corona’ya gönderme olduğunu ve hatta bizzat onun olduğunu düşündü ancak durum pek de öyle değil. 2.sezonun sonlarında Faysal’ın eşi Rüya’nın Hakan’ın abisi Levent’i oyuna getirip kendisi için İstanbul’a virüs salmasını sağlayıp karışımı sulara karıştırmıştı. İşte İstanbul’un sularına karışan bu karışım bütün sudan faydalanan vatandaşlara bulaşıyor. Dizide görüldüğü üzere en ciddi belirtisi kanlı öksürük oluyor. Halk temiz su arıyor, belediye temiz su sağlamaya çalışıyor ve büyük bir kaos ortamı hakim. Hakan’ın virüsü hazırlayan kimyager Nisan’ı bulmak için Vezir tarafından işkenceye uğrayan abisi Levent’ten yardım alıyor. Nisan, Hakan’ın yolda karşılaştığı bir nevi Hırsız olarak tanınan Burak’tan yardım alınarak kurtarılıyor. Panzehiri yapmak için Levent’in kanına ihtiyaç var ama bu arada Vezir boş durmuyor ve Levent’i kaçırıyor. İlk 2 bölüm sonunda panzehir yapılıyor ve İstanbul virüsten kurtuluyor. Bana kalırsa virüsün bu kadar çabuk geçmesi ve İstanbul’un normale dönmesi çok erken olmuş. Dizi daha çok 7. ölümsüz Vezir ile yapılan mücadeleye yoğunlaşmış.

FAYSAL VE RÜYA!

Faysal’ın ilk sezon sonunda ölümüne uğraştığı biricik eşi Rüya ve diğer ölümsüzleri canlandırma işi başarıl olduktan sonra araları çok iyi olan çift, 3. sezonda anlaşmazlığa düşüyor ve Faysal bir nevi Rüya’ya ihanet ediyor. Vezir’in ortaya çıkışından sonra Vezir’in tarafında olmayan ve lider olmasını istemeyen Rüya, işleri kendi bildiği gibi yapmaya çalışınca Faysal bundan rahatsız oluyor ve ölümsüzler ve sadıklar arasında efsane olarak bilinen ve bir ölümsüzü ölümlü yapacak ölüm iksiri ya da ölümlülük iksirini buluyor ve Rüya’nın şarabına katıyor. Rüya ölümlü hale gelince Faysal ve Rüya’nın arası açılıyor. Rüya, yeni sadık ekibi tarafından önemli operasyonlarla güçsüzleştirilmeye ve çaresiz bırakılmaya çalışılıyor. Faysal ise Vezir ile birlikte gizemli anahtarı tamamlamak için yola koyuluyor. Çiftin aralarında yaşadığı gerginlik izleyicinin oldukça dikkatini çekiyor. Dizinin son bölümlerinde doğru çiftin arası düzeltse de bir kovalamaca sırası Faysal ölümlü yaptığı biricik eşi Rüya’yı kendi ellerinde kaybediyor. Ancak Faysal Hakan’dan intikamını almaya çalışacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Pet Sematary / Hayvan Mezarlığı İnceleme

YENİ SADIK EKİBİ!

Hakan’In yanında ilk iki sezon sonrası Zeynep hariç sadık kalmamıştır. Yeni bir ekip kurulup Vezir’in yok edilmesi gerekmektedir. Zeynep’ten yardım alan Hakan, eski sadık soylarından gelen kişileri bulup ekibine katar. Karamanlardan Arif bilgisayarcıdır. Şahin ailesinden Berrin, Avukatlık yapmaktadır ve şu ana kadar kaybettiği dava yoktur. Yıldırımlardan Sami, Hakan’ın da dediği gibi Kaya gibidir ve fiziksel olarak güçlü birisidir.  Erman ailesinden Aylin, sosyal medya aktivisti aynı zamanda Zeynep’in kuzenidir. Ekipte sadık soyundan gelmeyen iki kişi daha bulunuyor. Burak ve Nisan. Burak, Hakan’ın yolda karşılaştığı ve her yere gizlice sızabilen argo tabiriyle bir hırsız. Nisan ise, başarılı bir kimyager ve kendisine zorla virüs hazırlatılmış. Bu ekip Vezir’İ ortadan kaldırmak için Hakan’a yardım ediyor. Oldukça güzel bir ekip olduğunu söyleyebilirim. Çeşitlilik açısından her birinin farklı yetenekleri ve kişilikleri olması gayet hoş olmuş. Ben oldukça beğendim.

GİZEMLİ GEÇİT ANAHTARI!

Ve şimdi de gelelim gizemli geçit anahtarına. Hakan’ın atası, Vezir’i öldürdükten sonra Vezir’e ait olan bu anahtarı ondan alıp dört parçaya ayırıyor ve onları farklı ailelere teslim ediyor. Bu anahtarın olayı ise ölümsüzler diyarına açılan geçidi açmak. Vezir, Faysal ile bu anahtarın son parçasının peşine düşüyor. Vezir’in amacı ölümsüzleri İstanbul’a getirip orayı yeni yuvaları haline getirmek ancak bu yolda önüne çokça engel çıkıyor. Hakan ise bu anahtar parçası ve tüm anahtarın Vezir’e geçmemesini sağlamak zorunda. Bunun içinde Kahin, kendisine ölümle yaşam arasında arafta kalması gerektiğini söylüyor. Hakan bu araf anlarında atasının anılarını görmeye ve Vezir’in kim olduğunu ve hakkında bilinmeyen tüm diğer şeylere ulaşmaya çalışıyor. Bu anahtar Vezir ve Faysal’ın tek umudu!

ÖLÜMSÜZLERİN LİDERİ 7. ÖLÜMSÜZ VEZİR!

İlk Muhafız olan Akıncı Harun Bey yani Hakan’ın atası, ölümsüzleri öldürmeye ilk olarak Vezir’den başlamış. 7.ölümsüz ve aynı zamanda onların lideri olan Vezir’in ismi, 1460 yılında İstanbul Vezir’ini öldürmesinden geliyor. Usta bir okçu olan Vezir, zamanın Vezir’ine suikast düzenleyip onu öldürüyor ve adını bu olaydan alıyor. Vezir’in diğer ölümsüzlerden farkı ise İstanbul’u yok etmek istememesi. Vezir aynı zamanda Hakan’ın abisi Levent’in maalesef ki ölümüne neden oluyor. Levent’i ikinci kez kaçıran Vezir, ona ölümsüz kanı içirerek kontrol altına alıyor ve Hakan’a saldırtıyor. Aralarında yaşanan kavga sonrası Levent, Hakan’ın elindeki hançeri kendisine saplıyor ve Levent ölüyor. Hakan bu olaydan sonra Vezir’den hem İstanbul’un hem de abisi Levent’in intikamını almak için kendisine kinleniyor. Vezir, İstanbul’u ele geçirip orayı ölümsüzlerin yuvası haline getirmeyi planlıyor. Aynı zamanda Vezir’in özel bir yeteneği var. Aynaları kullanarak kişinin silüetini kullanarak onların vücuduna girip karşılarına geçebiliyor. Zamanında birçok masum insanın psikolojini bu şekilde bozduğu biliniyor.

Faysal ve Rüya arasında yaşanan olaylardan sonra Faysal, Vezir’e sadık bir ölümsüz haline geliyor ve planını gerçekleştirmek için gereken gizemli, bir nevi kıyamet anahtarı olan anahtarın parçalarını bulmak için Vezir’e yardım etme kararını belli bir süre de olsa alıyor. Hakan bir süreliğine atalarının anılarından gördüğü işaretlerden yola çıkarak ekip içi bir hainin olduğunu ve onun hırsız olarak tanınan Burak olduğunu düşünüyor ancak Vezir Burak çıkmıyor. 6. bölümde bir plot twist geliyor ve kimyager olarak tanıdığımız Nisan’ın Vezir’in bizzat kendisi olduğunu görüyoruz. Vezir’in oldukça gizemli, yetenekli ve kaliteli bir kötü karakter olduğunu söyleyebilirim. Altıncı bölümde karşımıza çıkan plot twist ile birlikte oldukça hoşuma giden bir karakter olduğunu söylemek isterim. Yedinci bölüm yani final bölümünde de Vezir’in tam hikayesini öğrendik. Vezir aslında ilk Muhafızın sevgilisi olan bir ölümsüz ancak ilk Muhafız onu öldürdüğü için dirildikten sonra intikam almak için Hakan’ı aramaya ve anahtarı kullanıp İstanbul’u ölümsüz yuvası yapmak istiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Netflix The Witcher'ın Animasyon Filmini Duyurdu!

GELECEK SEZONDA?

Final bölümü diğer bölümlerden olması gerektiği gibi çok daha güçlü bir bölüm olmuş. Plot Twistler havada uçuşuyor diyebilirim. İlk olarak Vezir’İn gerçek hikayesini öğreniyoruz. Ardından panzehirin aslında masum vatandaşları ölümsüz yapan bir karışım olduğunu öğreniyoruz. Anahtar bu amaçta sadece bir parçaymış. Zeynep ve diğer sadıklar dahil İstanbul’un çoğu Hakan’ın üstüne koşarken Hakan anahtarla birlikte suya atlıyor ve birden 1459 yılındaki ilk Muhafız’ın vücuduna giriyor. Zamanda yolculuk olayı gerçek oluyor ve 3. sezon sonlanıyor. Gelecek sezonda 1459 yılından itibaren olan olayları konu olarak görebilmemiz muhtemel. Oldukça heyecan ve merak dolu bir final bölümüydü ve tatmin edici bir şekilde bitti diyebilirim.

İncelememizin en uzun ve büyük kısmı tamamlanmış durumda. Önemli olayları başlıklar halinde inceledim. Şimdi ise dizinin genel olarak senaryo, oyunculuklar, müzikler gibi temel kavramlarını kısaca yorumlayıp artılar ve eksileri belirtip incelemeyi noktalamak istiyorum. Gelin başlayalım.

OYUNCULUKLAR

Ekibe yeni katılanlar oyunculuk olarak çok sırıtmasa da, senaryo da kendilerine yer verilme oranı çok düşük olmuş. Her birinin özel bir konuda uzmanlığı var ancak bunları pek fazla göstermiyorlar. Diyalog olarak da çok fazla rolleri bulunmuyor. En fazla konuşanlar yine ana karakterler oluyor. Yeni bir ekip, yeni katılan bir kadro daha fazla öne çıkmalıydı bence. Oyunculuklar kötü değil ancak hikayede daha çok rol almaları daha doğru olabilirdi.

MÜZİKLER

Müzikler konusuna gelecek olursak ilk iki sezonun üstüne pek bir şey koyulmadığını görüyoruz. Hatta bazı müzikler direk ilk iki sezondan alınma ya da remix yapılmış halleri. Ekstra müzikler eklemiş mi tam bilmiyorum ancak eklenmiş olsa bile çok fazla duymadığımız çok belli. Onun dışında arada klip tarzı araya giren müzikler oldukça güzel yerleştirilmiş ve İstanbul sokakları veya manzaraları ile güçlendirilmiş. Ortalama bir müzik kalitesi olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde ses efektleri de ortalama derecede.

SENARYO

Senaryo konusuna gelecek olursak çok iyi olmayan ancak özellikle ikinci sezondan sonra yaşanan düşüşü toparlayabilecek bir senaryo olduğunu söyleyebilirim. İlgimi çekmedi desem yalan olur ve 7 bölümü de aynı gün art arda izlerken hiç sıkıldığımı hissetmedim. Serinin gidişatını biraz daha toparladığını düşünüyorum.

ARTILAR

  • İlgi çekici, gizemli ve başarılı bir kötü karakter seçimi.
  • Her bölüm daha da gizemli olarak ilerleyen bir hikaye.
  • Tatmin edici ve bir sonraki sezon için beklentiye sokacak bir final.

EKSİLER

  • Amerikan tarzı diyaloglar.
  • Dövüş sahnelerinin yapmacıklığı ve kullanılan efektlerin basitliği.
  • Yan karakterlerin yeterince göze sokulmaması.

SON KARAR

Hakan: Muhafız, özellikle 2.sezonda yaşadığı düşüşü birazda olsa toparlamış gibi duruyor. Daha ilgi çekici bir hikaye ve kötü karakter seçimi serinin gidişatını olumlu yönde etkilemiş. Netflix aldıracak türden olmasa da Netflix’iniz varsa göz atabileceğiniz ve izleyebileceğiniz bir Türk yapımı orijinal Netflix dizisi olmuş diyebilirim.

OAGTR PUANI: 7/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LoL 10.5 Yama Notları Özeti | Meta Dengelemeleri

HBO The Last of Us Dizisinin Geleceğini Duyurdu!