in ,

Haluk Bilginer’li Bilim Kurgu-Komedi Kısa Filmi | Son Şnitzel İnceleme

“Ülkenizin sizin için ne yaptığı değil, sizin başkan için ne yaptığınız önemlidir!”

“G*tümün başkanı”

Yıkarıdaki tamlamayı durduk yere yazmadım. Bu tamlama birazdan incelemesini okuyacağınız kısa filmin son cümlesi. Aynı zamanda bu cümle 22 dakikalık filmin de özeti kıvamında, mükemmel özetlenmiş bir tamlama, cümle.

Başrollerinde Haluk Bilginer, Şevket Süha Tezel ve Serkan Keskin‘in yer aldığı ve Kaan Arıcı, İsmet Kurtuluş’un yönettiği Son Şnitzel filmi bu incelememizin konusu. Ancak filmin incelemesine başlamadan önce filmin başından geçen olaylar hakkında notlarımızı sizlerle paylaşalım.

Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş’un yönetmenliğini yaptığı bu film Türkiye’de bazı sahneleri dolayısıyla gösterim iznini alamadı ve bu sebepler hiçbir yerde gösterime girmedi. Bu olay, filmin izleyici sayısını büyük oranda etkileyen büyük bir darbe olarak kayıtlara geçti. Ancak bir diğer taraftan ise film, yurt dışında 6 adet ödül alarak filmin ne kadar kaliteli olduğunu da gözler önüne sermiş durumda.

Son Şnitzel kısa filmi, 22 dakika uzunluğunda kurmaca bir hikayeyi bizlere anlatıyor. 2467 yılında artık dünyanın beton yığını haline gelmesi sebebiyle yaşanmaz bir hale gelmesi sebebiyle insanlığın dünyayı terk etmesi gerektiği haberini alarak filme başlıyoruz. Ancak o zamanın Büyük Türkiye Cumhuriyeti 47. Cumhurbaşkanı olan Haluk Bilginer, halkın isyanını hiçe sayarak bir tek hayalini gerçekleştirmeden halkının dünyadan ayrılmasına izin vermiyor. Haluk Bilginer’in hayali ise dünyada o yıllarda artık hiçbir şekilde bulunmayan şnitzeli yemek. Bu tavuk şnitzel’i bulması ve yapması için ise yaviri Kamil’i görevlendiriyor. Kamil ise dünyada hiç tavuk olmaması sebebiyle artık dünyadan ayrılmak, başkanın kalbini kazanmak ve rütbesini atlatmak uğruna g*tünü kesiyor ve Şnitzel olarak Haluk Bilginer’in önüne sunuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Undead İncelemesi

Son Şnitzel’in hikayesi aslında alışık olduğumuz diyaloglarla veya hareketlerle güldürme yolunu tercih etmiyor. Hikayesindeki absürtlüğü ile komedi unsurunu içinde barındıran filmin güldürü seviyesi film ilerledikçe artmaya başlıyor diyebilirim. Komedi olarak durağan başlayan filmin absürtlüğü filmin sonuna yaklaştıkça artıyor ve tam da doyum noktasında sonlanıyor. Kısa film türü için gayet güzel bir komedi-bilim kurgu hikayesi barındıran filmin alt metni de bir o kadar iyi işlenmiş durumda. İleri demokrasi, günümüz yönetim anlayışı gibi sorunlara da alttan değinen yapımda hikaye kurgusunun çok iyi yapıldığını belirtelim.

Bu hikayeye ek olarak filmin kadrosundaki tüm oyuncular da oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. Zaten başrollerdeki Haluk Bilginer gibi bir ustaya, Serkan Keskin gibi bir büyük oyuncuya laf söylemeye ne hacet!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Monster Pusat Virtual 7.1 RGB Oyuncu Kulaklığı İncelemesi!

Bilim kurgu alanında bir çıkarması sebebiyle belki de en önemli kısımlardan biri olan efektlerde film, beklenilenin üstünde bir kalite sunmuş diyebilirim. Film içerisinde hiç sırıtmayan güzel görsel efektler sizleri bekliyor. En azından günümüzde gişeye oynayan ancak görsel efektler konusunda vasat demeye bile dilimizin varmadığı “filmlerden” birkaç gömlek üstte görsel efektler sizleri bekliyor.

Filmin aynı zamanda sinematografisinin de çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Biraz reklam filmi yönetmeni elinden çıkmış gibi görüntüler gözükse de göze; ışıklar, kamera açıları, kamera kullanımı çok başarılı.

Ülkemizde maalesef gösterime girmeyen Son Şnitzel filmi, sinema seven kitlenin mutlaka göz atmasını istediğim, ülkemizde böyle kaliteli kısa filmlerin hatta üzerine gidilse uzun metraj bile çıkabileceğinin en net göstergesi. Verdiği alt mesajlar, basite kaçmayan absürt komedi anlatımı, hiç de fena olmayan görsel efektler ve oldukça iyi sinematografisi ile mutlaka izlenmeli dediğim bir yapım olmuş.

Filmi izlemek isteyen kişiler bu adresten filme erişebilirler. Netflix gibi bir sisteme sahip olan bu sitede 1 aylık deneme alıp filmi izleyip üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Böylece kredi kartınızdan hiçbir ücret kesintisi olmayacak ve filmi de izlemiş olacaksınız.

VFŞL’de oynamış en iyi 11 esporcu!

Game of Thrones 8. Sezon 3. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)