in

Hellblade Senua’s Sacrıfıce İncelemesi

 

Herkese selam oagtr.com takipçileri. Bu yazımızda 8 Ağustos 2017 tarihinde çıkmış, Ninja Theory tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen Hellblade Senuas Sacrifice adlı oyunu inceleyeceğiz.

İlk olarak oyun ortalama üstü puanı hakediyor onu söyleyelim. Oyun mitolojik bir zamanda geçmekte olup Senua adlı ana karakterimizin Hel topraklarında öldürülmüş sevgilisini bulmaya çalışmasını anlatıyor. Oyun genel olarak psikolojik temalı gerilim, orta seviyede aksiyon ve bulmacalar içeriyor. Genel bilgiyi öğrendiğimize göre oyunun incelemesine tam olarak başlayabiliriz.

SES

Oyun 7.1 surround bir kulaklıkla size en iyi verimi verebiliyor. Ses efektleri o kadar başarılı ki ana karakterimizin yaşadığı olayları biz yaşıyormuşuz gibi bir izlenim veriyor. Ölüler diyarında geçen oyunda ruhlar bir sağınızdan bir solunuzdan konuşuyorlar ve mükemmel bir deneyim yaşıyorsunuz. Oyunun ana ekranında yer alan Hellblade filminde kullanılan özel mikrofonları görebilirsiniz. Gerçekten büyük emek verilmiş ve oyunun en iyi özelliklerinden birisi olmuş.

ATMOSFER

Oyunun atmosferi çok başarılı karakterimizin çok hızlı yürümüyor oluşu sürekli etrafa bakmaya sürüklüyor bizleri ve etrafa baktığımızda muhteşem bir atmosfer oluğunu görüyorsunuz, bazen oyunu oynamayı bırakıp oyunun büyüleyici atmsoferine kendinizi bırakabiliyorsunuz. Gerçekten büyük emek verilmiş bu konuda Ninja Theory’i tebrik etmek gerek.

HİKAYE

Hikaye sunumu ve senaryo gerçekten başarılı. Karakterimizin başına gelen olayları çok iyi anlayabiliyoruz ve mükemmel bir hikaye deneyimine sahip oluyoruz. Özellikle ana karakterimizin ölen sevgilisini tekrar diriltme çabası ve onun uğruna yaşadıkları hikaye deneyimini çok iyi derecede etkilemiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty Mobile Duyuruldu | Trailer Analizi ve Tüm Detaylar!

DÖVÜŞ

Dövüş kısmının hem eksi hem artı yönleri var aslında. Karakterimiz aksiyon sahnelerinde tek bir yaratığa odaklanabiliyor. 4-5 düşmanlı savaşlarda zorluklar yaşayabiliyorsunuz ve bu da gerçekçilik bakımından büyük katkı sağlamış tabi herkes bu kadar gerçekçilik istiyor mu orası ayrı konu. Ninja Theory denince akla gelen önemli oyun serilerinden birisi de Devil May Cry. DMC’deki gibi kombolar kullanılmamış bu oyunda. Rakipten sıyrılma, karşı saldırı, rakibe odaklanma, hızlı saldırı ve yavaş saldırı. Yapabilecekleriniz bu kadar. Burası herkese göre değişir aslında ama DMC’deki o komboları özlemiyor değil insan.

KARAKTER

Karakter gerçekten ruhundaki gücüyle bizleri şaşırtıyor. Ne kadar psikolojik bir savaş içerisinde kalıp ara sıra kafayı yese de o gücü  hissedebiliyorsunuz. Eksi yön olarak yavaşlığından bahsedebiliriz. Bazı bulmacalarda karakterimiz bir yerden bir yere giderken gerçekten çok yavaş. Koşu halinde bile iken yürüyor gibi bir his oluşturuyor.

GRAFİKLER

Grafiklere bakacak olursak muazzam dememiz yeterli. Çok gerçekçi grafiklere sahip oyun. Ninja Theory grafik olayını gerçekten çok iyi başarmış diyebiliriz. Açıkçası bu kadar iyi grafik beklemezken beklentinin çok çok üstünde bir grafik ve atmosfer görünce çok mutlu olduğumuzu söyleyebiliriz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Anime İncelemeleri #8 - Ao no Exorcist

BULMACALAR

Bulmacaların %98’i aynı yapılmış. Yine de bir kapının üstünde sayıları 1 ile 3 arasında değişen mühürlere odaklanıp etrafta onlara benzer şekiller arıyorsunuz. Belli bir süre oynadıktan sonra ”Yine mi aynı bulmacalar?” diyebiliyorsunuz kendinize. Bulmaca türünün sınırlı olması oyunun oynanabilirliğini düşürmüş. Keşke çok daha fazla bulmaca türü olsaydı bu sayede bu mükemmel oyundan çok daha fazla keyif alabilirdik.

SES (EKSİ YÖN)

Oyunun sonuna kadar sağ ve solunuzdan ruhlar konuşuyor çünkü Ölüler Diyarındasınız demiştik. (Hel Toprakları) Seslerin gerçekçiliği belli bir süre sonra yeter artık susun dedirtebiliyor. Gerçekten kafayı yemiş gibi oluyorsunuz yani. Oyun başında şiddet unsurları ve psikolojik tema konusunda uyarı bulunmakta zaten. Herhangi bir psikolojik rahatsızlığınız varsa oyunu oynamanızı önermiyoruz.

Oyun genel olarak ortalama üstü puana sahip ve uygun fiyatıyla almanızı öneriyoruz. Oyunumuz Steam’de 50, PS Store’da ise 105 TL’lik bir fiyata sahip.

Evet oagtr.com takipçileri Ninja Theory tarafından geliştirilen ve piyasaya 8 Ağustos 2017’de sunulmuş Hellblade Senua’s Sacrifice adlı oyun incelememiz burada tamamlanmıştır. Daha fazla oyun incelemesi için oagtr.com’u takibe devam etmeyi unutmayın, sağlıcakla kalın. 🙂

 

 

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LawBreakers İncelemesi

Türk Yapımı Hikaye Tabanlı FPS Oyunu:Soldıers Of The Unıverse