in

Hero Siege İncelemesi

Piksel oyunlar ile herkesin arası olmayabilir. Fakat Hero Siege konusunda düşüncelerinizi bir kez daha değerlendirmeniz gerekebilir. Ne kadar aralarında dağlar kadar fark olsa da benim kendi tabirimle Piksel Diablo, olarak adlandırdığım Hero Siege, ne hikmetse bana her zaman Diablo’yu anımsatmıştır. Elias Viglione ve Jussi Kukkonen tarafından geliştirilen ve Panic Art Studios tarafından yayıncılığı üstlenilen Hero Siege, kısaca bir indie oyun. Indie oyun sektörüne her zaman tam destek vermişimdir. Hero Siege gibi nadide oyunlar da bu sektöre verdiğim desteklerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Sadece 4 kişilik bir ekip ile kendini bu kadar uzun süre oynattıran bir oyun çıkması gerçekten takdire şayan bir durum.

15 farklı birbirinden özel karakter.

Oynanış

Evet ne düşündüğünüzün az çok farkındayım. Dışarıdan bakıldığında oldukça basit gözüken bu oyunun içine adımınızı attığınızda dünyasının ne kadar kocaman olduğunu fark ediyorsunuz. Toplamda 15 farklı kendine has oynanış stiline sahip karakter ile oynama imkanı sunan oyunumuz aynı zamanda karakterleriniz için yüzlerce çeşit de aksesuar imkanı sunuyor. Bazı karakterleri DLC aracılığıyla almanız gerekse de DLC fiyatları oldukça uygun ve bir çok indirimde neredeyse 1 TL’ye kadar düşüyor. 7 farklı bölüm ve 2 ekstra bölümden oluşan Hero Siege, her bölümünde belli bir süre hayatta kalıp bölüm içerisindeki Boss’ları temizlemeniz gerekiyor. Oyuna yeni başladıysanız bu iş düşündüğünüzden biraz daha zor olabilir. Oyunda ölmenin çok büyük bir dezavantajı yok fakat topladığınız tüm Relic’lerin silinmesi gibi ufak bir dezavantaj mevcut. Relic’ler ne işe yarıyor diye soracak olursanız, Relic sistemi ilerlediğiniz bölümlerde girdiğiniz küçük market, zindan gibi yerlerden şans eseri de olsa toplayabildiğiniz size aktif veya pasif olarak ekstra özellikler sağlayan materyaller. Girdiğiniz küçük marketlerden %100 Relic bulma şansınız olsa da marketleri açmak için anahtar gerekiyor. Anahtar içinde bol bol yaratık kesip etraftaki kutuları ve klasik hazine sandıklarını darmaduman etmeniz gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ikao The Lost Souls İncelemesi

Relic’ler dışında karakteriniz için en fazla önem taşıyan şey ekipmanlarınız ve yeteneklerinizi nasıl güçlendireceğiniz olacak. Her yeteneğin belli bir karakter Stat’ı ile sinerjisi oluyor. Örnek vermek gerekirse: Pyromancer’ın sahip olduğu ateş topu yeteneği karakterde bulunan Enerji Stat’ı ile sinerjili durumda. Bu yüzden her seviye yükseldiğinizde enerjinizi ne kadar fazla yükseltirseniz karakteriniz ve yeteneğiniz de o kadar güçlü olacaktır. Normal oyunlarda olan seviye atladığınız canınızı veya gücünüzü arttırmak için yapacağınız eşit Stat dağılımı maalesef bu oyunda pek işlemiyor. Yapabileceğiniz en basit karakter dizilimi hangi yeteneği ağırlıklı olarak kullanıyorsanız ona göre bir Stat dağılımı oluşturmak olacaktır.

İlk bakış her şey karman çorman durabilir. Fakat öyle olmadığını oynadıkça anlayacaksınız.

Oyunda insana en çok koyan şey uzun bir aradan sonra ölmek oluyor. Bir çanta dolusu Relic’lerin hepsinin gittiğini görmek hem sizi hem de karakterinizi üzüyor. Çünkü eğer şanslıysanız gerçekten karakterinizi büyük oranda etkileyen Relic’ler bulabilirsiniz ve bunların gitmesi demek oyundaki ilerleyişinizin zora düşmesi demek. Fakat oyundaki 7 farklı zorluk seviyesinden en azından 2 yada 3 tanesini bitirebilirseniz çıkacak olan ekipmanlar sizi Relic olmasa bile uzun bir süre rahat bir şekilde ilerlemenize imkan sunuyor (evet 7 farklı zorluk var oyunda). Oyunda ki Hikaye bölümünü komple bitirirseniz dediğim gibi farklı zorluklarda yeniden deneyebilirsiniz yada Wormhole adı verilen normalden kat be kat daha zor olan fakat bir o kadar da güzel ekipman bulmanızı sağlayan kısaca oyun sonunda girebileceğiniz zindana giriş yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için minimum 150 lvl olmanız ve belli bir seviyede ekipmana sahip olmanız gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Diablo'nun Yeni Oyunu Diablo Immortal Yoğun Tepki İle Karşı Karşıya!

Hero siege, arkadaşlarınızla birlikte uzun vadeli vakit geçirebileceğiniz oldukça keyifli bir oyun. Ne kadar Server’larında ara sıra bağlantı problemleri yaşanıyor olsa da, çıkışından bu yana oldukça yol katetti ve bu tarz problemler ile yapımcı ekip sürekli uğraşıp çözmeye çalışıyorlar. En başında bir indie oyun olması ve ekibin 4 kişi olmasına rağmen şu zamana kadar gayet başarılı bir ilerleyiş gerçekleştirdiklerini söyleyebilirim. Siz de oynayacak bir şey arıyorsanız ve bunu arkadaşlarınız ile yapmak istiyorsanız Hero Siege aradığınız tat olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

God of War’un Resmi Roman Uyarlaması Çok Yakında Piyasada!

LoL 8.22 Yama Notları Özeti | Sezon Öncesi Döneme Hazırlık