in

Hot Lava İncelemesi

Küçüklüğümüzün baharını yaşatan oyunları bilirsiniz köşe kapmaca, kör ebe, çift kale maç vb. bu tarz oyunlar her zaman küçüklüğümüzün eğlence dünyası haline gelen ve günlerimizi geçirten bu oyunlardan herhangi biri oyun olsaydı ne düşünürdünüz?

Klei Entertainment, tam olarak böyle bir şeyi düşünüp ortaya Hot Lava adındaki eğlence dünyasını çıkarmış. Oyun dünyasında parkur temalı oyunlar herkese hitap etmeyebilir, fakat bir çoğumuz küçüklüğünde yerleri lav olarak düşünüp onlara basmadan koltukların üstlerinde tepinmişizdir. Klei Entertainment’de böyle bir kült eğlenceyi oyun haline getirip gerçekten lavlarla dolu bir dünyada hoplaya zıplaya bölüm geçmenize imkan sağlıyor.

Evet, gerçekten okulu lav basıyor.

Lavdan Lava

Temelinde 6 farklı harita barındıran oyunumuz 4 tanesini hali hazırda oynanılabilir halde sunarken diğer 2 harita hala yapım aşamasında. Bu 6 farklı haritanın her biri de kendi içerisinde 6 bölüme ayrıldığı için seçtiğimiz haritalarda bir hayli vakit geçirebiliyoruz. Bunun yanı sıra hali hazırda oynadığınız haritaları diğer oyuncular ile ortak bir lobi şeklinde kullanma imkanınız mevcut. İlk bölümden başlayıp 6. bölüme kadar sırayla açtığınız da oynadığını harita ve tabii ki lobiniz de bir o kadar büyüyor. İşin ilginç kısmı ise bölümlere girmek sizi bulunduğunuz haritanın lavla kaplanmasına ve belli başlı kayıt noktaları aracılığı ile haritada turlamanızı sağlıyor. Tabii ki bu durum komple aynı yerleri tavaf ettiğiniz anlamın gelmiyor. Yeni bölümler açtıkça ve haritanız genişledikçe harita dışında da harita ile bağlantısı olan parkurlar eklenmeye başlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Darkest Dungeon

Oyunun temeli genel olarak “Bunny” adı verilen ritminizi koruyup her seferinde de hızınızı arttırarak devam ettirdiğiniz zıplama hareketine dayansa da bunu her yerde kullanmak pek mümkün olmuyor. Bazen yapılan ani manevralar ve genel olarak parkurun ilerleyişi Bunny yapmaya her zaman elverişli olmuyor. Fakat bir kere ritmi tutturursanız ayağınız yere bile değmeden parkurda ilerlediğinizi ve işin aslı bunun ne kadar eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz.

Parkurların her birinin yaratıcı olması mekaniklerin düzgün ve oynanışın hızlı olması insanın başından kalkamayacağı bir durumun içine sokuyor. Bunun yanı sıra oyun ile ilgili olan her şey o kadar absürt ve eğlenceli ki sadece lobide insanlar ile vakit geçirmek bile mümkün olabiliyor.

Süper Kahramanlar

Oynadığımız karakterler konusunda oyunun kendi yarattığı 4 farklı süper kahraman ve aynı zamanda aksiyon figürü olan karakterlerden dilediğinizi seçip oynamanız mümkün. 4 karakterin her birinin birbirinden olan tek farkı dış görünüşleri diyebilirim. Kendi zevkinize uygun olan karakteri seçip, koşup zıplamaya hazırlanabilirsiniz. Bölümler sadece parkurlardan ibaret değil her bölümde toplanabilir kartlar ve kartların yanında gizli olarak ekstra puan almanızı sağlayan başarımlar da mevcut (tabii ki onca hengamenin içinde gözden kaçması oldukça kolay.) Bölüm sonlarında gelen paralar ile kutular açıp, içinden çıkan aksesuarlar ile karakterinizi donatabilirsiniz. Tabii ki karakterimiz bir aksiyon figürü olduğu için çıkan aksesuarlar da adeta bir figür parçası gibi gözüküp tamı tamına uyum sağlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hakan Muhafız 2. Sezonu Nasıldı? | Hakan Muhafız 2. Sezon İncelemesi (Spoilersız)

Hot lava, son zamanlarda oynamaktan en keyif aldığım oyunlardan bir tanesi. Kendi içerisinde barındırdığı absürt eğlence, arkadaşlarınız ile aynı bölüme girip yarışabilmek gibi şeyler benim gibi bir parkur delisi için bu oyunu bulunmaz hint kumaşı haline getiriyor. Optimizasyon konusunda henüz müthiş olmasa da gün geçtikçe optimizasyon konusunda düzeltmeler devam ediyor nitekim oyunun henüz Beta’da olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursanız çok da dert edilecek bir durum olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Transistor İncelemesi

Diablo’nun Yeni Oyunu Diablo Immortal Yoğun Tepki İle Karşı Karşıya!