in

VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN HARİKAHARİKA

KonoSuba Anime İncelemesi (Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo!)

Ana karakterin gizemli bir şekilde başka dünyaya geçtiği animeler (veya basitçe ölerek) her zaman popüler olmuştur. Kendisi diğer dünyadaki tek farklı kişi olduğu için her zaman odak noktası olur ve birçok kız yan karakter ile birlikte “klişelik” ortaya çıkar. Fakat Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! da işler biraz daha farklı ilerliyor (kısaca konosuba). Konosuba, adeta bu klişe olaylar ile dalga geçiyor. Animedeki her şeyi saf, pür ve %99 absürt komediden oluşuyor. Buna en basit örnek ana karakterimizin farklı bir dünyaya geçişi olabilir. Ana karakterimiz Satou Kazuma, traktörün birine çarpmasını engellemeye çalışırken ölüyor. Maalesef çarpacak olan araç bir traktör olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmemesinin yanı sıra çarpmadan dolayı değil, yaşadığı korkunun şokundan dolayı ölen Kazuma; yaşadığı bu olaydan sonra, gariplikler hiçbir zaman peşini bırakmayacaktır.

Dış Görünüş Aldatıcı Olabilir

Dışarıdan bakıldığında oldukça masum gözüken Konosuba, aslında hiç de düşündüğünüz kadar masum değil. Yukarıda gördüğünüz karakterlerin her biri birbirinden daha deli. Fakat onları güzel yapan durum da bu. Animenin ne kadar absürt olduğundan bahsetmiştim. Bu duruma verebileceğim en iyi örnek, Kazuma’nın öldükten sonra tanrıça Aqua ile karşılaşması ve bu sözde “tanrıça” Aqua’nın Kazuma ölme şekli ile dalga geçmesi olabilir. Bu duruma sinirlenen Kazuma, reankarne durumunda tanrıçalar tarafından bahşedilen bir hediyede intikam almak için Aqua’yı seçmesi ile birlikte kahkaha tufanı başlıyor (farklı bir dünyada yeniden canlanırken yanında istediği herhangi 1 tane şeyi götürebiliyor).

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Dark Pictures Anthology: Man of Medan İncelemesi

Kendi küçük hayatlarında kavrulan ikilimiz artık “maceracılık” yaparak kendi yağlarında kavrulurken küçük partilerine Megumin ve Darkness isimli bir adet Arch Wizard ve Crusader katılır. Böylelikle deliler ekibi tamamlanmış olur.

Animeyi izlerken karakterlerin işleniş şekillerine hayran kalmamak elde değil. Karakterlerin her biri kendi hal, tavır ve hareketleri ile o kadar akıl da yer ediyorlar ki bir zaman sonra 4 tane ana karakter olduğunu düşünebilirsiniz. Yaşanan olayların ne kadar absürt olduğunu bir kenara bırakılsak karakterlerimizin olaylar karşısında gösterdiği reaksiyonlar, tepkiler ve sorunlar için bulduğu çözümler gerçekten insanı gülme krizine sokabiliyor. Uzun zamandır kahkaha atarak izlediğim pek fazla komedi animesi yoktu. Fakat Konosuba kendi başına bu yeri doldurdu diyebilirim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mahouka Koukou No Rettousei Anime İncelemesi

Klişe sahneler içermesine rağmen bu tarz sahneleri kendi çıkarı için kullanan ve sonuna kadar dalga geçen Konosuba, kendi türündeki nadir animelerden bir tanesi. En ciddi aksiyon sahnelerinde bile mutlaka bir saçmalık görme imkanınız oluyor. 2 sezondan ve toplamda 22 bölümden oluşan Konosuba’yı, Ciddi olaylar beklentisi içerisinde izleyecekseniz hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz oldukça fazla. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi sadece gülmek ve absürtlüğe şahit olmak istiyorsanız Konosuba’yı izlemenizi kesinlikle öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUBG Mobilde PMSC Global 2018 Şenlikleri!

Assassin’s Creed Rebellion Mobil Oyun İncelemesi