in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

La Casa De Papel 4. Sezon İncelemesi (Spoilerlı)

LCDP 4. sezon inceleme yazımıza hoş geldiniz!

İspanya yapımı soygun ve suç dizisi La Casa De Papel, ilk olarak Antena 3 İspanyol kanalında yayınlandı. Dizi daha sonra Netflix ile yapılan anlaşma ile Netflix Originals serisi altında Netflix platformunda yayınlanmaya devam etti. La Casa De Papel 4. sezon inceleme yazımız, temelinde büyük bir soygun planı barındıran diziyi konu alıyor.

La Casa De Papel, muhteşem akıl oyunları ve gerilimli aksiyon sahneleriyle izleyiciyi kendine çekmeyi başardı. Türkiye’de büyük bir izleyici kitlesi olan La Casa De Papel, ilk 3 sezonunu geride bıraktı. Merakla beklenen 4.sezon (kısım) sonunda 3 Nisan 2020‘de bizlerle buluştu. Biz de sizlere La Casa De Papel 4. sezon incelemesi adlı yazımızı paylaşıyoruz. İncelemede bol miktarda SPOILER mevcuttur dikkatli olalım. İyi okumalar dilerim.

İlk Bölüm Yayın Tarihi: 2 Mayıs 2017
Yayın Platformu: Netflix
Prodüksiyon Şirketi: Vancouver Media
Tür: Dram, Gerilim, Soygun, Suç, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 38 (4.kısım ile birlikte)
Dil: İspanyolca
Sezon Sayısı:

3. KISMIN FİNALİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

La Casa De Papel’in geçtiğimiz 8 bölümlük sezonunda Profesör, kardeşinin isteği üzerine daha önce Darphane soyan ekibi ile bu sefer İspanya Merkez Bankası’nı soyup külçe külçe altın toplamaya karar veriyor ancak işler sarpa sarıyordu. Raquel artık Profesör ve ekibinin yanında Lizbon ismiyle ve yeni müfettiş Sierra, Lizbonu ve Profesör’ü takip ediyor. Ekibe yeni katılan soyguncular ile birlikte bankada gerilim ve aksiyon dolu anlar yaşanıyor. Son bölümde hatırlayacağınız gibi işler tamamen bozulmuştu. Nairobi keskin nişancı tarafından vurulmuş, ekibin bütün morali bozulmuştu, Lizbon bir evde sıkışmış kalmış ve polis tarafından yakalanmıştı. Profesör ise ormanlık bir bölgede tek başınaydı. Raquel’in silah sıkılıp öldürüldüğünü sanan Profesör ise tam anlamıyla devlete savaş açmıştı. İşte tam burada sezon sona erdi ve büyük bir merakla 4.sezonu bekemeye koyulduk. Peki 4.kısımda ne anlatılıyor, gelin bakalım.

LA CASA DE PAPEL 4. SEZONDA NE ANLATILIYOR?

4.Kısım 3.Kısmın tamamen devamı aslında. İşler sarpa sarıyor ve ekip bir yolunu bulup yarım kalan soygun işini tamamlamak zorunda. Bu yolda en büyük engellerden birisi Raquel’in yakalanması. Müfettiş Sierra, Raquel’in ailevi değerlerini de işin içine katarak Raquel’in aklını çelmeye ve işbirliği yaptırmaya zorluyor. Profesör ise çaresiz ama inançlı bir şekilde hem ekibin soygun işini tamamlatmak hem de Raquel’i kurtarmak zorunda. Ekibimiz ise hem ekip içi tartışmalar, isyanlar,  bir nevi küçük darbeler arasında boğuşurken bir yandan da güvenlik şefi Gandia’nın saldırı girişimini durdurmak zorundalar.Bir de  3.kısmın finalinde vurulan arkadaşları Nairobi’yi yaşatmak zorundalar. Zorlu, aksiyon ve gerilim dolu bir sezon bizi karşılıyor diyebiliriz.

RAQUEL VS SIERRA

La Casa de Papel’in 4.kısmında en çok dikkat çeken ve konunun temelini oluşturan karakterlerden birisi Raquel diğer adıyla Lizbon. 3.kısmın finalinde çiftlik evinde polisler tarafından yakalanan Raquel, Sierra’nın İspanya Merkez Bankası’nın önünde kurduğu polis merkezi çadırına götürülüyor. Profesörümüz Raquel’in öldüğünü sanıyor ancak sonradan Tokyo’nun akıl vermesiyle bir ihtimal doğuyor. Araştırmaları sonucu Raquel’in yaşadığını öğrenen Profesör’ün soygundan sonraki planı Raquel’i Sierra’nın elinden kurtarmak oluyor. Kötü karakterlerden biri olan Sierra ise gözü kara bir müfettiş olarak karşımıza çıkmıştı. Rio’ya işkence emri veren, sorguladığı insanların ailevi değerlerine kadar tehdit uygulayan Sierra, 4.kısmın kilit kötü karakterlerinden birisi. Dizinin çoğu bölümünde Raquel ve Sierra arasında yaşanan atışmayı izliyoruz. Sierra, Raquel’in tüm değerlerini kullanarak onu işbirliği yapmaya teşvik etmeye çalışıyor ve bunu gerçekten kötü bir yoldan yapıyor. Burada Sierra karakterini oynayan Najwa Nimri’nin oyunculuğunu gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça kaliteli bir kötü karakter karşımıza çıkmış. Bu ikili arasında geçen konuşmalar, atışmalar ve tehditler dizide tansiyonu dengeleyen kilit noktalardan birisiydi.

PROFESYONEL BİR ASKER VE KÖTÜ KARAKTER: GANDIA

4.kısmın kilit kötü karakterlerinden bir diğeri ise şüphesiz İspanya Merkez Bankası Müdürünün güvenlik şefi olan Gandia, eski bir yeşil bereli asker ancak gizli görevlerde çalışmış ve hakkındaki bilgilerin çoğu saklı. Bu da onu eski bir profesyonel katil yapıyor. İlk bölümlerde idareyi Palermo’dan alan Tokyo’ya sinirlenen Palermo’nun tavsiyeleri ile elindeki kelepçeyi el tarak kemiğini kırarak çıkaran Gandia, işkence sonrası travma geçiren Rio’dan ölmeden kaçmayı başarıyor ve kimsenin bilmediği Müdürün odasındaki panik odasına gidiyor. Bu noktadan sonra Gandia ipleri eline alıyor ve hakimiyeti sağlıyor. Bu noktadan sonra Profesör ve ekibi Nairobi’nin yarası, altın eritme işlemleri, Palermo’nun isyanı derken bir de profesyonel bir katil ile karşılaşıyorlar. Gandia dizinin sonlarına doğru çok hızlı bir şekilde çöküşe ve güçsüzleşmeye başlasa da Gandia bana göre güzel bir kötü karakter ancak diziyi soygun dizisinden, kaç-kovala dizisine döndüren bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Gandia bütün ekipmanları kullanarak teker teker ekibi avlamaya çalışıyor birini avlıyor ve kaçıyor bizim ekip ise onun peşinde. Gandia’nın kontrolünden sonra dizininin ”Papel” kelimesi tamamen ortadan kalkıyor ve tamamiyle aksiyon-gerilim dizisine dönüşüyor. Çok sıknıtı çıkaran bir kötü karakter olsa da dizinin ana ruhunu yok ettiğini düşünüyorum.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Chilling Adventures of Sabrina'nın 2.Sezon Fragmanı Yayınlandı

ÇARESİZ PROFESÖR

Dizinin 4.kısmında bizle duygusal bağ kurmaya çalıştırılan önemli karakterlerden biri olan Profesör, sezona oldukça çaresiz ve yıkılmış bir şekilde başlıyor. İlk olarak Raquel’in çiftlik evinde öldürüldüğünü düşünen Profesörümüz, duygusal olarak çöküntü yaşayan Profesör, Hamlet, kod adıyla Marsilya’nın yardımıyla kaçış planı yaparak polislerden kurtuluyor. Profesör eski durumuna döndüğünde ise hem ekip içi sıkıntılar hem soygun planında sıkıntılar çıkarken bir yandan da Raquel’in aslında ölmediğini öğrendikten sonra yapması gereken planlar ortaya çıkıyor ve üstüne büyük bir yük biniyor. Profesör bu yüke rağmen odaklanarak dizinin sonlarına doğru tüm planları oturtuyor ve aradığımız o eski profesör geri dönüyor. İlerleyen başlıklarda planlara değineceğiz okumaya devam edin.

PALERMO’NUN PROBLEMİ NE?

La Casa de Papel’in 4.kısmının ilk bölümlerinde sıkıntı çıkaran bir diğer karakter ise Palermo. Nairobi’nin ameliyat sürecinde Tokyo ile anlaşmazlığa giren Palermo, Tokyo’nun idareyi alması üzerine sinirleniyor ve ekiple kavga ediyor. Hatta bir ara dışarı çıkmaya bile çalışıyor. Palermo burada karakterine yenik düşüyor. Flashbackler ile daha çok tanıdığımız Palermo egoist ve liderliği aşırı seven bir karakter olduğunu görüyoruz. Palermo, kötü karakterimizin kelepçeden kurtulmasına verdiği taktik ile yardım ediyor. Palermo sonradan Profesörün de yardımıyla ekibe geri dönüyor. Kötü bir karakter olarak gözükse de Palermo’nun geçmişini flashbackler yardımıyla daha çok öğreniyoruz ve aslında geçmişte duygusal olarak çok sıkıntılar çeken bir karakter olduğunu görüyoruz.

NAIROBI’NİN DURUMU NE?

Evet geldik diziden beni en çok soğutan olaya. Dikkatli okuyun olay dedim karakter değil. Nairobi karakteri bence dizinin en eğlenceli kadın karakterlerinden birisiydi. Soygun esnasında sunduğu enerji ve motivasyon oldukça etkileyiciydi. 3.kısmın sonunda kötü müfettiş Alicia Sierra tarafından tuzağa düşürülerek keskin nişancı mermisi ile ağır yaralanan Nairobi, dizinin ilk bölümlerinde ekibin temel odak noktası oluyor. Zorlu bir ameliyat süreci sonrası Nairobi bir şekilde iyileştiriliyor, geri dönüyor hatta yine altın eritme işinde işçilere motivasyon sağlıyor ancak bankada kötü bir karakterimiz var. Gandia’dan bahsediyorum. Gandia, Nairobi’yi sürekli öldürmeye çalışıyor. Birkaç kez elinden kaçırsa da son kaçırışında rehin olarak aldığı Nairobi’yi bırakma numarası yaparak aralarına biraz mesafe koyduktan sonra tam kafasından vurup öldürüyor. Nairobi karakterini işte bu sahnede kaybediyoruz. Bu ölümün üzerine bütün ekip moral olarak çöküyor ancak bir yandan da sezonun son bölümlerinde soygunun motivasyonu ”Nairobi İçin!” denilerek tekrar sağlanıyor. Huzur içinde yat Nairobi 🙁

BERLIN VE FLASHBACKLER

Berlin karakterini 2.sezon 6.bölümde kaybetmiştik ancak Berlin, ölümünden sonra da flashback sahneleri ile tekrar aramızda yer almaya devam ediyor. 4.sezonda da oldukça fazla flashback vardı ve çoğunda Berlin’in Profesör ve Palmero ile yaşadıkları konu alnımıştı. Berlin’in düğününden kesitler, bilinmeyen konuşmalar, özel yemek törenleri gibi farklı geçmişten sahnelerde gördüğümüz Berlin’e duyduğumuz özlem böylece az da olsa azalmış oldu ancak hala Berlin’in yaşadığını düşünen La Casa De Papel hayranı olduğuna emin gibiyim. Berlin öldü arkadaşlar bunu kabullenelim ve önümüze bakalım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  La Casa de Papel'in 4.Kısım Fragmanı Paylaşıldı!

PROFESÖRÜN MÜKEMMEL GERİ DÖNÜŞÜ!

Sezonun ilk bölümlerinde çaresiz olan Profesör sonlarına doğru aradığımız o eski Profesörü bizlere tekrar gösteriyor ve mükemmel yeni bir plan yapıyor. Önce yeni bir ekip daha kuruyor. Bu ekip Benjamin adlı bir adamın maden ekibi. Bu ekibi Raquel’i kurtarmak amacı ile kullanacak. Bir yandan da Alicia Sierra ve ekibini düşürmek için Rio’ya yapılan işkencelerin arka planını basına veriyor ve halkı da yanına alarak Sierra ve ekibini düşürüyor. Bu noktada Türkler ile alakalı bir detay yakaladığımı söyleyebilirim. Rio, işkence yapılırken canlı canlı gömülmüştü ve bu olayın arka planı Osman adlı Türk bir adamdan geçiyor. Yani Cezayir bölgesinde bulunan bir Türk bu işkence görevini üstlenmiş. Bu tepki toplar mı bilmiyorum ancak İslam, Arap ülkesinde direk Türk bir karakteri işkenceci koymaları tepki toplayabilir. Ben bu konuda tarafsızım. Yorum sizin. Profesörümüz geri döndü müthiş oldu müthiş 🙂

LA CASA DE PAPEL 4. SEZON FİNALİ

La Casa De Papel 4.kısım finali ise gerçekten 3.kısım finali gibi yarım kalan bir final. Bundan önce 4.kısım ile final yapacağı dedikodusu dönen dizi hakkında şunu söyleyebilirim ki devam etmesi gerekiyor çünkü hikaye yarım bırakıldı. Profesör Benjamin ve madencileri ile bir tünel kazarak mükemmel bir kurgu planlayarak Raquel’i kurtarmayı başarıyor ancak şöyle bir şey var ki Raquel’i aldıktan sonra, İspanya Merkez Bankası’na ekibin yanına sokuyor. Bu işi yaparken de Hamlet’in helikopter yardımı, kuru sıkı mermiler ve Gandia görünümlü Denver ile birlikte başarılı bir şekilde Raquel’i içeri sokuyorlar. Herkes hep bir ağızdan ”Nairobi için!” diye bağırıyor. Profesör, bu savaşı kazanacaklarını ekibe söylüyor ancak Sierra, kimseden habersiz bir adamının yardımıyla Profesörün yerini buluyor ve kendisine silah doğrultuyor. Sezon burada sonlanıyor ve bu da demek oluyor ki daha altın eritilecek ve kaçış yapılacak. La Casa De Papel 5.kısım ile tekrar dönecek ancak resmi bir açıklama olmadığını söyleyelim.

GENEL GÖRÜŞ

La Casa De Papel’in 4.kısmı ile alakalı genel olarak söyleyebileceğim şey tamamen aksiyon dizisine dönüştüğü. Dizi aslında bir soygun dizisi olarak başladı ancak bu sezon tamamiyle Raquel kurtarma ve bankanın içinde Gandia adlı kötü karakterle uğraşma ve Sierra’nın Profesör ve ekibi ile uğraşmasını konu alıyor. Altın eritme olayı çok az gösteriliyor ve tam anlamıyla bir soygun ruhu kesinlikle yok. Kaç-kovala, yeni plan yap, işler sarpa sarsın şeklinde bir ilerleyiş belirlenmiş ve dizi tamamen aksiyon dizisine dönüşmüş. Arada bazı flashbackler dram türünü hatırlatsa da özellikle ilk sezondaki soygun ruhu kesinlikle yok. Ve finali nedeniyle yarım kalan bir sezon olduğunu söyleyebilirim. Bir şeylerin tamamlanma hissini hiçbir şekilde hissetmiyorsunuz. 3.kısımda olduğu gibi bu kısımda yarım kalmış.

ARTILAR

 • İki adet güçlü kötü karakter.
 • Profesörün duygusal karakterinin güzel yansıtılması.
 • Profesörün sonlara doğru dizinin tansiyonunu yükseltmesi.
 • Raquel ve Sierra arasındaki diyalogların ilgi çekiciliği.

EKSİLER

 • Soygun temasının ruhunun artık kalmaması.
 • Dizinin kaç-kovala basit aksiyon dizisine dönmesi.
 • Hikayede genel odak noktasının sadece Raquel olması.
 • Dizinin tatmin edici ve final izlemiş gibi bir his bırakmaması.

Only A Gamer Puanı: 6/10

2 Yorum

Bir Cevap Yaz
 1. Selam

  Osman rolünü Madrid” te yaşayan bir Türk oyuncu üstlenmiş. Oğulcan Guzeller, hakkındaki bilgiye eksisozlukte ” la casa de papel Osman” başlığından ulaşabilirsiniz.

  İyi çalışmalar dilerim.

 2. Raquel’e odaklanma mı? Kadın bölümün birinde çıkmadı bile. Asıl Nairobi’ye ve Gandia’ya odaklı bir sezondu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call of Duty Modern Warfare 2 Remastered Rusya’da Yayınlanmadı!

Ücretsiz Oyun: Regions Of Ruin Ücretsiz Oldu!