in

Mafia: Definitive Edition İncelemesi (Spoilersız)

Tommy Angelo, 18 Yılın Ardından Geri Döndü!

Herkese selamlar sevgili Only A Gamer takipçileri. Uzun zaman sonra oyun dünyasında oldukça büyük bir yere sahip olan bir oyunun incelemesi ile karşınızdayım. Mafia serisine girişim sanıldığının aksine ilk Mafia oyunu ile değil Mafia 2 ile olmuştu. Benim için Mafia, Vito ve Joe’nun aralarındaki o arkadaşlıktı. Mafia 3’te ise Hangar 13’ün ne kadar tepki aldığını anlatmama gerek yok sanırım. 2002 yılında çıkışını yapan ilk Mafia oyununu da oynamak istiyordum. Ancak aradan çok yıl geçmesi ve oynanış dinamiği anlamında beni rahatsız edebileceğinden korkmuştum. Sonradan oynayabilme fikrini kafama koydum ancak Mafia Trilogy’nin duyurulması ve ilk oyunun tamamen Remake olarak baştan yapılacağı haberi verildiğinde havalara uçtum ve Mafia’nın ilk oyununu modern bir şekilde oynayabileceğimi fark ettim. Oyun, 18 yılın ardından yenilenen sürümüyle işte karşımızda. Mafia Definitive Edition incelemesine hoş geldiniz.

Mafia: Definitive Edition İncelemesi

 • Oyun: Mafia: Definitive Edition
 • İlk piyasaya sürülme tarihi: 2020
 • Geliştirici: Hangar 13
 • Seri: Mafia
 • Yayıncı: 2K
 • Mod: Tek oyunculu oyun
 • Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

mafia

18 YILIN ARDINDAN BÜYÜK GERİ DÖNÜŞ

2K’ya bağlı Illusion Softworks tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından yayınlanan Mafia: The City of Lost Heaven, ilk olarak Ağustos 2002’de PC’ye çıktı. Ardından 2004 yılında Xbox ve PlayStation 2 konsollarına da geldi. Efsane serinin o zaman bir seri haline geleceği ve bu kadar popüler olacağı beklenmiyordu. Özellikle The Godfather serisi ile körüklenen Mafya temalı oyunlar, diziler, filmler, animasyonlar derken 2002 yılında hala etkisini gösteren bu tema güzel bir oyunda yer aldı. İçinde yer alan birçok klasik araç, Lost Heaven şehrinin atmosferi, Mafya gruplarının ilişkisi gibi pek çok açıdan içeriği barındıran yapım, o yıl için büyük bir nimetti. Aradan geçen 8 yılın ardından Mafia 2 çıkıp popülerliği ilk oyundan almış olsa da o dönem için unutulmaz bir oyun olarak kalmıştı. İşte o efsane oyun tam 18 yıl sonra alınan karar ile Remake sürümü ile karşımızda. Oyun tamamen baştan yapıldı ve ana senaryo, karakterler vs. gibi unsurlara sadık kalındı. Mafia, günümüz modernliğine level atladı diyebiliriz. Bu durum ayrıca ilk oyunu oynamayanlar için büyük bir gelişme oldu çünkü oyunda büyük bir gelişme ve modernleşme mevcut. Acaba Mafia: Definitive Edition nasıl olmuş? Gelin hep birlikte konuşalım.

mafia tommy angelo

BİR TAKSİCİNİN HİKAYESİ

Hocam bu Mafya oyunu değil miydi? Taksici falan ne diyorsun sen? Bu sorular aklınızdan geçmiş olabilir ama sakin olalım. Evet, Mafia: Definitive Edition’da bir taksicinin hikayesi anlatılıyor aslında. Belki de Mafia serisinde en çok sevilen karakter olan Tommy Angelo, hikayenin en başında bir taksici olarak karşımıza çıkıyor. Lost Heaven’da sıradan bir taksici olan Tommy Angelo, bir gece vakti Mafya gruplarının arabalı çatışmasına denk geliyor ve grup elemanlarından 2 tanesi olan Paulie ve Sam’i taksisinde buluyor. Don Salieri’ye çalışan Paulie ve Sam’e istemeden de olsa yardımcı olan Tommy Angelo, Saileri’den gelen teklifi değerlendirerek yer altı dünyasına adım atıyor. Normal bir taksicisin ve birden Mafya elemanı oluyorsun. Tesadüfün böylesi. Tommy Angelo karakteri bana göre serinin en iyi karakteri. Kendisi sigara bağımlısı diyebiliriz. Adam çıktığı her sahnede mi sigara içer arkadaş? Tom içiyor evet. Her ne kadar sigara bağımlısı olsa da alkole çok bulaşmıyor. Tadında bırakıyor. Salieri için işler yapmaya başlayan Tommy Angelo, işe girişiyle birlikte yeni arkadaşlar ediniyor, birçok hikaye dinliyor ve aşkını buluyor. Daha fazla detaya girmek yakışmaz çünkü spoiler vermek istemiyorum.

Oyun, bir taksicinin, Lost Heaven mafya gruplarından birinin içine girmesi ve yaşadığı olaylarla birlikte karakter gelişimini ele alıyor. Bir yandan da 1930 yılından 1938 yılına kadarki süreçte Mafya hikayelerine ve bu grupların bir şehri nasıl yönettiğini, nasıl bir güce sahip olduklarını birinci elden görme fırsatı yakalıyoruz. Oyun hikaye ve hikaye anlatımı olarak oldukça başarılı. Orijinal oyuna da sadık kalındığı serinin hayranları tarafından onaylanıyor. Sıradan bir taksicinin Salieri’nin neredeyse en iyi adamı olacağını kim bilebilirdi ki?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Mafia: Trilogy Duyuruldu!

mafia definitive edition araçlar

OYNANIŞ DEĞERLENDİRMESİ (KISIM 1 – ARAÇLAR)

Oyunun oynanışı gerçekten takdiri hak ediyor. Oyunu oynarken hiçbir sıkılma, mekaniklerden dolayı zevk alamama gibi bir durum yaşamadım. İlk olarak arabaların sürüş dinamiğine göz atmak gerek. Araç sürüşü oldukça kaliteli olmuş. Özellikle oyunun ayarlarından araba sürüş modunu simülasyona aldığınızda aracınızın süspansiyonunu, lastiklerinizin farklı yol tiplerinde ve hava durumlarındaki değişen tepkilerini hissedebiliyorsunuz. Yağmurlu bir havada yapacağınız dönüşlerde araç kontrolü daha da zorlaşıyor. Özellikle aksiyon içeren araba kovalama sekanslarında simülasyon araç modunda oldukça gerçekçi bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca çalışma yapılan yerlerden geçerek düşmanlarınızı ve polisi geride bırakabiliyorsunuz. Polis demişken, oyunda hız sınırını geçtiğinizde veya bir araca çarptığınızda yakında polis varsa otomatik aranma başlanıyor. Hatta birisinin aracına yanlışlıkla çarpıp kaçarken polisin arandığına şahit oldum. Bizzat yaşamasam da ufak kazalarda cezanızı ödeyerek kurtulmanız mümkün olabiliyormuş.

Oyunda araba kovalama, polisten kaçma ve bir yere yetişme gibi araçla yapılabilecek senaryo görevleri yer almakta. Bu durum da araçlara önem verildiğini gösteriyor. Araç fizikleri on numara olmuş diyebilirim. Özellikle gamepad ile araç sürerken çok gerçekçi bir deneyim sağlanıyor. Araçlardan bahsetmişken oyunda araçlara oldukça önem verilmiş diyebiliriz. O yılların efsane klasik arabalarının çoğu modeli oyunda yer alıyor. Carcyclopedia sayesinde oyunda karşılaştığınız arabalara göz atabiliyor ve test sürüşü yapabiliyorsunuz. Ayrıca hikayeden bağımsız bir şekilde yer alan Free Ride yani Serbest Sürüş modu ile istediğiniz şekilde araç sürüp çevrede dolaşabiliyorsunuz.

mafia definitive edition çatışma

OYNANIŞ DEĞERLENDİRMESİ (KISIM 2 – ÇATIŞMA)

Oyun temelinde bir Mafya oyunu olduğundan çatışma büyük bir önem taşıyor. Oyunda çatışma yavaştan hızlıya doğru gidiyor aslında. Oyunun başlarında yumruk yumruğa dövüş görevleri varken ilerleyen safhalarda sopayla adam dövmeye gidebiliyoruz. Yakın dövüşte rakiplerimizin ataklarından kaçınıp saldırıya geçebiliyoruz ve düşmanı özel bitiriş sekansı ile öldürüyoruz. Bu sekansın araya girmesi yakın dövüşte büyük bir çatışma hissini hissetmemizi sağlıyor.

Oyunda ilerledikçe silah çeşitliliğimiz ve aksiyon dozajı yükseliyor. Bu durum, normal bir taksici olan Tommy Angelo’nun bu dünyaya uyum sağlamasını seviye seviye artışlarla gerçekleştiriyor. Oyunun silahlı çatışma sahneleri Gears of War serisine oldukça benziyor. Genelde siper alıp ateş etme dinamiği üzerine kurulu. Sizle birlikte düşmanlarınız da siper alıyor ve gerçek bir çatışma hissiyatı sağlanıyor. Vuruş hissi oldukça güzel. Düşmanı vurduğunuzu verdiği tepkilerden hissedebiliyorsunuz ancak silahlarda sekme oldukça fazla. Mesafe ve silah tiplerine göre düşman öldürmek zorlaşabiliyor. Tabancayla 3-4 mermide anca bir adamı öldürebiliyoruz. Bu durum aslında karakterimizin bir tetikçi olmadığını da bize hatırlatıyor. Call of Duty oyunları gibi düşmanları tekte indirip hızlıca ilerleyemiyoruz. Dikkatli bir şekilde ilerlememiz ve düzgün siperler seçmemiz lazım.

Canınız azaldığında ise otomatik dolmuyor. Sadece aşırı azaldığında birkaç saniye hasar yemezseniz ufak bir artış yaşanıyor. Bunun dışında oyunda yer alan ilk yardım kutularını bulup canınızın hepsini doldurabiliyorsunuz. Oyunu gamepad ile oynayanlar için aim desteği de oyunda mevcut. Bunların dışında araçlar içinden de ateş edebiliyoruz. Bazı görevlerde oyun bizden bunu direk istiyor ve mermimizi sınırsız yapıyor. Bazı görevlerde ise yanınızdaki arkadaşlarınızla birlikte siz de sıkabiliyorsunuz ancak merminiz bitebiliyor. Çatışma kısmı bu temeller üzerine kurulu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hakan: Muhafız 3.Sezon Fragmanı Yayınlandı! Mini Fragman İncelemesi

mafia definitive edition ilerleyiş

OYNANIŞ DEĞERLENDİRMESİ (KISIM 3 – İLERLEYİŞ)

Oyun, hikayeye bağlı düz olarak ilerlediğimiz orijinal yabancı adıyla ‘’Lineer’’ bir ilerleyiş türüne sahip. Bu düz ilerlemeli oynanış sistemi daha çok hikayeden kopmak istemeyeceğimiz ve oyunun bizi alıp götürmesini isteyeceğimiz oyunlarda yer alıyor. Mafia: Definitive Edition, tam bir lineer ilerleyiş türünün bulunması gereken bir oyun olarak bizleri karşılıyor. İlerleyiş türü olarak oldukça doğru bir seçim yapılmış. Hikayenin 20 ayrı bölümü yer almakta. Bu bölümlerin hepsi farklı görev, çatışma ve sinematik sahnelerden oluşuyor. Oyunun başına oturuyorsunuz ve kendinizi bu bölümlere bırakıyorsunuz. Düz bir ilerleyiş ile mükemmel akıcı bir şekilde oyunu bitirebiliyorsunuz. Oyunun açık dünyası var gibi gözükse de ana görevler üzerine kurulu. Oyun bizden bu bölümlere kendimiz kaptırıp oyunun hikayesinin içine dalmamızı istiyor.

mafia definitive edition grafikler

GRAFİKLER VE ATMOSFER

Oyunun 2020 yılına yakışan bir grafik ve atmosfer sunduğunu söylemek mümkün. 18 yılın ardından yeni nesil için uygun ve oldukça modern grafiklere sahip Mafia: Definitive Edition, göz kamaştırmayı başarıyor. Motion Capture adı verilen Türkçesi Hareket Yakalama olan teknoloji kullanılarak ara sahnelerde karakterleri canlandıran aktörlerin yüz ifadeleri birebir alınmış. Bazı sahneler direk Motion Capture ile donanımdan bağımsız bir sinema filmi gibi gösterilse de bazı ara sahneler oyun motoru tarafından işlenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Araçların detayları, çevre dizaynı, yağmur yağdığında su birikintilerinden gece karanlığında ışıkların ve ayın yansıması, araç farlarının ışıkları gibi pek çok detay grafikleri güçlü kılıyor. Atmosfer olarak ise gerçekten o yılları doyasıya yaşabiliyoruz. Çevredeki insanlar, araçlar, o yıllarda yer alan dükkan türleri, silah türleri gibi detaylar oyun atmosferini oyunun geçtiği yıl ile oldukça uyumlu bir şekilde konumlandırıyor.

SES – MÜZİK

Oyunda kullanılan ses efektleri ve müzikler de oldukça uygun olmuş. Özellikle araba kovalama sahnelerinde, çatışma sekanslarında ve ara sinematik sahnelerde kullanılan dramatik, orkestrada oluşturulan tarzda sinematik gerilim, aksiyon müzikleri oyunun içine sizi çekmeyi başarıyor. Ses ve müzikler sayesinde oyunu oynarken oldukça heyecanlandığımı ve sanki bir sinema filmindeymiş gibi hissettiğimi söyleyebilirim.

mafia definitive edition oyun uzunluğu

OYUN UZUNLUĞU

Oyunun uzunluğu orijinal oyuna sadık kalındığı için ortalama ilk oyun kadar. Howlongtobeat sitesinin verilerine göre oyunun 11 Saat süren bir ana hikayesi var. Oyun yoğun olarak ana hikaye üzerinde kurgulandığı için oyunu maksimum 15 saat civarına uzatabilirsiniz ancak ortalama 10 saatte oyun bitebiliyor. Oyunda toplam 20 bölüm var. Bu bölümler 5 farklı seneye ayrılmış görevler. Oyunun bölümleri 1930’da başlayıp 1938’de bitiyor 1930, 1932, 1933, 1935 ve 1938 yılları için her yıla 4 adet bölüm eklenmiş. Bu görevlerin bazıları 10-15 dakika sürebilirken bazı görevlerde bu süre 30-45 dakikayı bulabiliyor. Hata yaparsanız veya ne yapacağınızı bulamazsanız bazı bölümler 1 saat bile sürebilir. Oynanış uzunluğu olarak orijinal oyuna sadık kalınması ve akıcılık sağlanmasından dolayı bana göre oldukça yeterli bir uzunluk.

Mafia: Definitive Edition İncelemesi
ARTILAR

 • Başarılı bir hikaye ve hikaye anlatımı
 • Özen gösterilmiş oynanış mekanikleri
 • Güçlü bir grafik ve atmosfer
 • Başarılı bir ana karakter
 • Akıcı bir ilerleyiş türü sunan oynanış

EKSİLER

 • Ufak da olsa optimizasyon sorunları.
 • Donma veya oyundan atma sorunları.
 • Bazı grafiksel bug ve glitchler.

SON KARAR

Mafia: Definitive Ediiton kesinlikle, seride olması gereken bir yapımdı. İlk oyunun güncelliğini çoktan yitirmesi bu oyununun günümüz modernliğinde ve yeni nesle uygun bir şekilde çıkarılmasını sağladı. Bu çıkarılma oldukça mantıklı ve doğru bir karar olmuş. Oyun her yönünden oyunculara oldukça başarılı bir deneyim sağlıyor.

PUANLAMA

Oynanış: 9/10

Müzikler: 8/10

Hikaye: 9/10

Grafikler: 8/10

GENEL OYUN PUANI: 9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EA Play Ne Zaman Xbox Game Pass’e Dahil Edilecek?

Xbox Live Gold Ekim 2020 Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!