in

Mob Psycho 100 Anime incelemesi

Ana karakterimiz Shigeo Kageyama

Psişik insanların var oluşunun çok da anormal karşılanmadığı bir dünyada geçen hikayemizde ana karakterimiz Mob, olağanüstü derecede güçlü bir psişik. Fakat güçlerini hiç bir şekilde birilerini incitmek için değiş sadece etrafa zarar veren ruhları defetmek için kullanan bir dostumuz (kısaca ruh kovucu/exorcist). Kendisinin tabii ki bir ustası da mevcut. Fakat dünya üzerindeki en sahtekar insanlardan biri olabilir. Psişik güçlere tabii ki sahip değil fakat geçmişlerinden ötürü kendisine Mob’un gözünden bakıldığında dünya üzerindeki en iyi insan veya en güçlü insan olarak görülebilir. Güçleri olmamasına rağmen kendisinin bir ruh kovucu ofisi var ve tabii ki çalışanı da Mob. Genel olarak bir iş çıktığında işin %99’unu Mob yaparken kendisi etrafta koşuşturup öğüt yağdırmakla meşgul oluyor. En son işler bittikten sonra ofis dönüp aldıkları paradan Mob’un stajyerlik maaşını veriyor. Animenin en güçlü psişiklerinden biri, gücü olmayan bir ustadan eğitim alıp stajyerlik yapıyor. Hayat çok garip.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  La Casa De Papel 3. Sezon İncelemesi (Spoilers!)
Müthiş güçlü usta Arataka Reigen

Sağda resmini gördüğünüz kişi Mob’un ustası Arataka Reigen oluyor. Kendisinin tek başarılı olduğu konu konuşmak (gerçekten başarılı). Genellikle ruh kovma seansına gelen insanları olmayan bir ruha inandırabilecek seviyede bir konuşma gücü mevcut. Animenin temel hikayesi bu ikili ile başlayıp sonrasında Mob’un hayatı içerisinde yaşadığı belli başlı sorunlara odaklanarak ilerliyor. Genel olarak hayattan kesitler (slice of life) temasında ilerleyen animemiz de bu demek değildir ki dövüşler, savaşlar olmasın. Animenin adının Mob Psycho 100 olmasının en büyük sebeplerinden biri Mob’un kendi duygularını tam olarak kontrol edemiyor oluşu. Ruh kovma seanslarında, okulda, evde veya herhangi bir yerde fiziksel ve zihinsel olarak Mob’un yaşadığı şeyler kendi içinde birikmeye başlayınca Mob, belli başlı zamanlarda müthiş bir duygu patlaması yaşıyor ve bu olaylar olduğunda kendi bilincini yitirip gerçek gücü açığa çıkıyor. Ne kadar açığa çıkan bu güç çok etkileyici gözükse de Mob, bu durumlarda tam bir ölüm makinesine dönüşüyor. Karşısına çıkan neredeyse her şeyi yok edip sonrasında ise hiç bir şey hatırlamadan kendi benliğine dönüyor. Geriye kalan tek şey ise Mob’un kendi yarattığı yıkım karşısındaki iç burkan halini görmemiz oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nasıl Efsane Oldu: DOOM 2016

Kendi gücünün aşırı olduğunu bilen Mob, gücünü her zaman kullanmaktan çekindiği için anime boyunca “güçsüz” karakter modeli sergiliyor. Fakat bu durumu bazen gücünü kullanması gereken zamanları da etkiliyor ve her zaman ki olaylar içinde birikmeye başlıyor. En başından beri ustasına gitmesinin sebebi hem gücünü hem de duygularını kontrol etmeyi öğrenmek isteyen Mob’un maceraları kesinlikle izlemeye değer (animenin temeli %99 pür absürt komediden oluştuğu için bazen savaş sahnelerini bile ciddiye alamayabilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Crown Four Kingdoms Mobil İçin Ön Kayıtlarını Başlattı

Kotonoha no Niwa Anime İncelemesi