in

Moon Hunters İncelemesi

Bazı oyunlar vardır, ne kadar oynarsanız oynayın istediğinizi elde edemezsiniz fakat bir o kadar da keyif verir. Moon Hunters bu tarz oyunlardan bir tanesi. Moon Hunters, oldukça kısa sürede bitirebileceğiniz bir oyun. Ne kadar ilerlersek ilerleyelim karşılaştığımız etkinliklerin ve ulaştığımız sonuçların bizi tatmin etmiyor oluşu oyunu bir o kadar gizemli ve ilginç kılan kısımlardan bir tanesi.

Aslında bakarsanız, en başından beri anlatılmak istenen çok fazla hikaye var fakat anlatmak için çok dar bir alan mevcut. Her seferinde rastgele bir etkinlikten, rastgele bir yere geliyorsunuz ve bir sonraki çıkacak şeyin yapmak istediğiniz etkinlik için veya ulaşmak istediğiniz son olması için dua ediyorsunuz. Bana kalırsa bu oyun için hem büyük bir kayıp hem de büyük bir artı. Oyunda neredeyse hiçbir zaman keşfetmek istediğim her yeri keşfedemedim bu bir gerçek fakat aynı zamanda da bir sonraki oynayışımda karşıma neler çıkacağımı merak etmeme sebebiyet verdi.

Ne yapacağınızı anlamaya çalışana kadar kendi kader ağlarınızı örüp durduğumuz oyunumuzda daha iyi bir sona ulaşmak için ne yapmak istediğinizi anlayana kadar her girdiğimiz bölümü temizleyip rastgele karşılaştığımız yaratıklara karşı mücadele verip duruyoruz. Temelinde güneş tarikatının planlarını durdurup ay tanrıçasını gökyüzüne göndermek hikayemizin asıl amacı olsa da her şekilde bu sona ulaşabileceğimiz için önemli olan sona gelene kadar yapacağınız şeyler olacak. İnsanlar sizi bir efsane olarak mı anacak? Yoksa hepsi adınızı duyduklarında korkuyla titreyecekler mi? İnsanlara karşı sergilediğimiz tavırlar ve vereceğimiz kararlar oyun genelindeki itibarınızı etkiliyor ve ilerleyen zamanlarda insanlar sizi her tarafta terör estiren güvenilmez biri veya kabilelerin koruyucusu olan bir kahraman gibi görebilirler.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Çerezlik Oyun İncelemesi: Hole Punch

Temelde 4 karakterle başlayabildiğiniz maceranızda vereceğiniz kararlar ve karşılaştığınız durumlara göre ilerleyen senaryolarda kalan 3 karakteri açmanız da mümkün. Her karakterin kendine has bir oynanış stili mevcut. 2 farklı saldırı çeşidi ve 1 kaçınma yeteneği oyundaki karakterlerin temel oynanışını oluşturuyor olsa da Songweaver adı altında elinde bulundurduğu ut ile müziklerin birleşimini kullanarak saldırma ve savunma gerçekleştiren karakterimiz bir istisna. Haritada ilerlerken karşılaştığınız bazı NPC’ler, sahip olduğunuz yeteneklere ek özellikler ekleyerek daha kullanışlı bir hale getirmenize olanak sunuyor.
Oyunun sonunda karşılaştığınız baş düşman savaşı dışında haritada ilerlerken yine karşınıza bu tarz büyük abiler çıkıyor fakat bu da biraz şansınıza kalan bir durum.

İlerlediğiniz haritalar bittikten sonra her günün sonunda bir kamp ateşi etrafında tüm karakterler toplanıyor ve kamp esnasında partinizdeki karakterlerin statlarını arttırmaya yönelik seçimler yapabiliyorsunuz (aydaki yıldızları izleyip zekanızı arttırmak gibi). Bu tarz basit ama dikkatli vereceğiniz kararlar oyunun ilerleyen safhalarında çok fazla şeyi etkileyeceğini göreceksiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Toren İncelemesi

Bazı oyunlarda her şeyi elde etseniz de yine de kıyıda köşede kalan tek açılmamış olan şey sizi oyuna yeniden sokar. Aynı sebep Moon Hunters için de geçerli. Oyun içerisinde hikayenizin daha çok rastgele karşınıza çıkan olaylardan sizin nasıl tepki vereceğinize göre şekillendiğinden bahsetmiştik. Bu olaylara vereceğiniz yanıtlar, açacağınız ödülleri ve karakterleri de belirliyor aynı zamanda. Fakat bahsetmek istediğim nokta bazı karşınıza çıkan olaylarda, o durumla ilgili herhangi bir atraksiyona girmeden önce başka şeyler öğrenmeniz veyahut bazı şeyleri daha iyi bilmeniz gerekiyor. Ve burada da oyundaki rastgele olan sistemin azizliğine uğruyorsunuz.

Moon Hunters, genel olarak kendini tekrarlayan fakat bunu yaparken oyuncuyu her seferinde farklı bir hikayenin ve atmosferin içine sokmaya çalışan bir oyun. Genel anlamda aynı oyunu tekrar oynamak isteyenler için en ideal seçim olmayabilir fakat oyun süresinin kısa olması ve karakter çeşitliliğinin olması ve her seferinde açılan ekstra şeyler, oyunu yeniden oynamaya oldukça değer kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yerli Punk Arenasından Yeni Bir İsimle Röportaj: Bükük Taso

Playstation Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi