in

ÖZÜNÜ TARAHUMARALAR’DAN ALAN OYUN | Mulaka İnceleme

Bugün yazacağım inceleme yazısı “Mulaka” adlı bağımsız bir yapımla ilgili olacak.  Keyifli okumalar dilerim şimdiden.

Mulaka, aslında platform oyunu diyebileceğiniz bir türe daha yakın gibi. Her bölüm kendi içinde -kabaca anlatmak gerekirse- 1 boss ve açılması gereken bir kapı içeriyor. Oyunu üçüncü şahıs bakış açısıyla oynuyorsunuz. Oyun kendi içinde bir efsaneye dayanan, güzel ve basit bir hikayesi var. Üzerinde yaşadığımız dünyanın yaratılışını, insanların ortaya çıkışını ve kötülüğün nasıl dünyaya yayıldığını anlatılıyor.

Buradan itibaren dünyayı kötülüklerden arındırmak adına bir savaşa başlıyorsunuz. Oyun gerçekten de var olan ‘Tarahumara’ adlı bir kültüre dayanıyor. Oyun içinde bulacağınız yaratıklardan, ara sahnelere  kadar olan her şeyde bu kültürün izlerini taşıyorsunuz. (Bir bağımsız oyunda şu ana kadar gördüğüm en güzel ara sahnelere sahip.) Bu da oyunun en ilgi çekici özelliği oluyor bana göre. Farklı kültürlere merakımın olması ve bu oyunun da çok bilinmeyen bir kültürü ele alıyor oluşu gerçekten benim çok hoşuma gitti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  TARTARUS İncelemesi

Oyunda temel silahınız mızrak. Maalesef bu mızrağın üzerinde herhangi bir yükseltme yapamıyorsunuz. Oyun bu noktada size karışık bir kombo sistemi de vermiyor. Bir hızlı saldırı, bir ağır saldırı ve bir de öne atılarak gerçekleştirdiğiniz saldırı dışında pek bir çeşitlilik yok. Ben şahsen oyun içinde genellikle hızlı saldırı kullandım. Bunların yanında bir de düşman saldırılarından kaçmak için takla atabiliyorsunuz. Bu saydıklarımın hepsi kulağa belki çok azmış gibi geliyor olabilir ama oyun içerisinde bunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Burada biraz da düşmanlarınıza değinmek lazım. Her bir bölüm, içinde gezebileceğiniz kadar bir boşluk veriyor ve buralarda o bölgeye ait olan yaratıklarla savaşabiliyorsunuz. Her bölge farklı bir iklime, her iklimin de farklı bir düşman çeşidine ev sahipliği yapması beni bayağı bir mutlu etti. Çünkü bağımsız oyunlarda genellikle aynı düşman tipleri olması bir noktadan sonra sizi boğuyor.

Oyunda işinizi kolaylaştırmak adına karakterimize ‘Sukurūame Vision’ adlı bir özelliğimiz var. Bu özelliği kullandığımız zaman kapıları açmak için aradığımız anahtarların yerlerini, içinde çeşitli şeylerin olduğu vazoların yerlerini, düşmanlarınızı canını ve görünmez olabilen düşmanlarınızı görebiliyorsunuz. Bu özellik oyuna iyi yerleştirilmiş fakat özelliğin belli bir kullanım süresi var. O yüzden özellikle düşmanlarla savaşırken dikkatli olmanız gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Slain Back From Hell İncelemesi

Oyunda ‘Korimas’ denen para birimi mevcut. Bu paraları oyunda bazı yerlerde bulabiliyorken, yaratıkları öldürerek veya çeşitli eşyaları kırarak da toplayabiliyorsunuz. Bu para ile bazı haritalarda bulunan ablamızın yardımıyla karakterimizi geliştirebiliyoruz.

Haritalarda çeşitli bulmacalar ve parkur gerektiren yerler de mevcut. Fakat size eziyet çektirecek türden bir zorlukları yok.

Benim şimdilik anlatacaklarım bu kadar. Oyunda ilerledikçe daha farklı özellikleriniz ve düşmanlarınız olacak. Hepsini anlatarak oyunu merak edenlere zulüm etmeyeyim. Oyun 20 dolardan satışa çıkacak. Hemen hemen tüm platformlara çıkacak olan Mulaka, güzel bir oyun. Benim gibi farklı bir kültür görmek isteyen ve platform türü seven biriyseniz alın derim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ESL One Katowice 2018 Şampiyonu Belli Oldu!

Dota 2 | 27 Şubat 2018 Güncelleme Notları