in

My Friend Pedro İncelemesi

Aksiyon Filmi Gibi Oyun

Geçtiğimiz her sene oyun camiası büyümeye devam ederken çıkan oyunlarda aynı şekilde büyümeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki gözümüzü kamaştıracak bir oyun karşımıza çıkmasın. My Friend Pedro‘da benim için o oyunlardan biri oldu. Platform oyunlarına karşı olan ilgimi zaten büyük üstüne üstlük bu kadar iyi aksiyona ve mekaniklere sahip bir oyun olunca keşke bitmese diyerek oynadığım bir oyun haline geldi My Friend Pedro. Adeta size bir aksiyon filmi heyecanını yaşatmayı başaran oyunumuz resmen havalı hareketler yaparak adam öldürmeye çalıştığımız bir oyuna halini alıyor.

Aksiyon Filmini Yaşamak

Aksiyonun, şiddetin ve mermilerin bol olduğu oyunumuzda asıl ilginç olan kısım “My Friend Pedro” kısmındaki Pedro’nun bir muz olması. Evet kendisi bir muz. Hem de hiç iyi bir arkadaş olduğunu söyleyemem. Karakterimiz çok konuşkan bir tip değil ve kendisi daha çok işin aksiyon kısmıyla ilgileniyor. En iyi arkadaşımız Pedro ise bize yol gösterip herkesin kafasına sıka sıka ilerlememizi sağlıyor. Bir çok oyundaki mizahi öğeleri ile bilinen Devolver Digital aynı işi My Friend Pedro içinde uygulamış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Swaps and Traps İncelemesi

Oyunu oynarken ilk gözünüze çarpacak olan kısım karakterimizin mekanikleri olacaktır. Çünkü karakterimiz havada taklalar atarak kurşunlardan kaçabilen ve aynı zamanda hem sağa hem sola ateş edebilen biri. Bunların yanı sıra bir de üzerine zamanı yavaşlatma mekaniği girince oyunumuz Max Payne’in platform versiyonuna dönüşüyor. İlk bakıldığında taklalar atmak, hem sağa hem sola sıkmak vb. şeyler zor gibi gözüküyor olsa da oyun içerisinde o kadar güzel yedirilmiş ki hiç göze batmıyor ve gerçekten çok zarif gözüküyor.Nitekim bütün oyun boyunca etrafta hoplayıp zıplayıp taklalar atarak mermi sıkmak istiyorsunuz. Üstelik her bölüm sonunda yaptığınız en değişik veya havalı gözüken hareketi bir kaç saniyelik kesitler halinde izleyebiliyorsunuz.

Oyunun aksiyon dozajının tavan olmasının yanı sıra ilerde işin içine parkur öğeleri de dahil oluyor ve bu durum oyunun kendini tekrar etmesini engelleyip oyuna yeni bir soluk katıyor. Oyunun aksiyon dozajının bu kadar yüksek olması ve oyuncuyu etkilemesinin ana sebeplerinden biri de kullanılan müziklerin çok başarılı olması. Oyunu oynarken müziğin sesini sonuna kadar açıp kendinizi ne zaman aksiyona kaptırdığınızı anlamayacaksınız bile.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  TARTARUS İncelemesi

Bölüm tasarımları da aynı zamanda oyuna sürekli renk katan en büyük etkenlerden biri ve My Friend Pedro bunu oldukça güzel kullanmış. Her ilerlediğinizde oyun karşınıza sürekli farklı bir şeyler çıkartıyor. Silahlarınızı kullanarak yapmanız gereken yeni şeyler, yeni parkur öğeleri veya dikkatli adım atmanızı gerektiren tuzaklar gibi öğeler sürekli burnunuzun dibinde bitiveriyor.

Bunun yanı sıra oyunun uzunluğu göz önünde bulundurulduğunda düşman çeşitliliği de oldukça yerindeydi. Bir kaç ufak mekaniksel hata dışında benim en zorlandığım durum Oyunun kontrollerine alışmak oldu. İlk başlarda biraz zaman alsa da alıştıktan sonra kendinizi Matrix’te gibi hissetme ihtimaliniz olası. My Friend Pedro genel anlamda uzun süredir tek oturuşta bitirdiğim nadir oyunlardan biri oldu. Genel olarak oyun kısa olduğu için (maalesef kısa) bir başına oturduğunuzda kalkana kadar oyunu bitirmiş olabilirsiniz.

Oynanış: 9/10
Müzikler: 10/10
Hikaye: 7/10
Grafikler: 8/10
Genel: 9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Slain Back From Hell İncelemesi

Iron Harvest’in Sinematik Fragmanı Paylaşıldı!