in

Nex Machina İncelemesi

Nex Machina, yaşadığımızdan oldukça uzak bi gelecekte geçen siber alem temalı, saf aksiyona, üç boyutlu imhaya ve dişe diş meydan okumalara odaklı bir oyun. Twin Stick Shooter adını verdiğimiz oynanış türünü barındıran Nex Machina, Housemarque ekibinin nadide oyunlarından biri.

Nex Machina dünyasında insanların teknolojiye adeta bağımlı hale gelirler. Bu durum öyle bir hal alır ki makineler kendi bilinçlerini kazanıp insanlardan kat kat daha zeki hale gelirler ve kendilerini üstün yaşam formu olarak görmeye başlarlar. Artık insanların hizmetçileri olmak istemiyorlardır ve amaçlarına ulaşmak için de insanlığı tamamen yok etmeye karar verirler. Bizim görevimiz ise basit düşman robotları imha edip insanları özgürleştirmek. Fakat bu durum düşündüğünüzden biraz daha kompleks bir hale bürünebilir.

Nostaljiye Dönüş

Nex Machina, bir çok kişinin nostaljisi olan “Arcade” oyun türünü ele alıyor. Oynanış mekanikleri ile de Twin Stick Shooter ve Bullet Hell, terimlerinin tam olarak hakkını veriyor. Genel anlamda bu terimlerin bulunduğu oyunlar her insana hitap etmez ve bir çok oyuncunun da sinir katsayılarında artışa sebep olur. Nex Machina da aynı şekilde görünüyor olsa da Sahip olduğu hızlı oynanış şekline alışmanız sadece an meselesi oluyor. Çok hızlı bir biçimde ölüyor olsanız da bir o kadar hızlı bir biçimde de yeniden başlayabiliyorsunuz. Bu durum sinirlenip oyundan çıkmak yerine “bir kere daha yeniden denesem mi ?” gibi düşüncelere sebebiyet veriyor ve sonucunda oyunun başında uzunca bir vakit harcadığınızı fark ediyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Toy Odyssey Mobil Oyun İncelemesi

Oyunumuz 6 farklı dünyadan ve ortalama 100’ün üzerinde zorlu bölümlerden oluşuyor. 100 ilk bakışta oldukça iyi bir sayı olarak gözükse de başlangıç seviyelerinde o kadar hızlı ilerliyorsunuz ki ilk dünyayı bitirdiğimde ne zaman son Boss’a geldiğimi ve ne zaman onu yenip bir sonraki dünyaya geçtiğimi fark edemedim bile. İlk başladığınız bölümden itibaren her ilerlediğiniz bölümde pasif veya aktif olarak size ekstra özellikler sağlayan yetenekler toplayabiliyorsunuz. Örneğin; saldırılarınızın menzilinin genişlemesi, arka arkaya dash atma hakkı veya aktif olarak kullanabileceğiniz ekstra bir lazer silahı gibi. Her öldüğünüzde yeteneklerinizin bir kısmını kaybediyorsunuz ve hali hazırda oynadığınız bölüme en baştan başlıyorsunuz. Tabii ki öldüğünüz yerden gidip yeteneklerinizi almanız mümkün fakat bunun acelesiyle arka arkaya bir kaç kere daha ölmeniz de mümkün.

Renklerin Karmaşası

Bölümler esnasında temel puanlama sistemi bölümü ne kadar hızlı bitirdiğinize, ne kadar hasar aldığınıza ve kaç tane insan kurtarabildiğinize bakıyor. Bir zaman sonra daha hızlı bitirme imkanınız olmasa bile şanslıysanız gelen ekstra özellikler sayesinde hiç hasar almadan ve tüm insanları kurtararak rahat rahat ilerleyebiliyorsunuz. Fakat bu tarz özellikler işinizi kolaylaştırsa da bölümler oldukça küçük ve bir zaman sonra metre kare başına çok fazla yaratık düşüyor, etraftan çıkan tuzaklar da işin cabası oluyor. El ve göz koordinasyonunuzun çok iyi olması durumunda bile yukarıdaki bahsettiğim olaylar doğrultusunda haritada her şey birbirine girmeye başlıyor ve oyun adeta gözlerinizi yorup başınızı ağrıtacak bir hale geliyor. Bu duruma bir zaman sonra alışıyor olsanız da oynanışı olumsuz etkilediği bir gerçek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Furi İncelemesi

Bu tarz durumlar oyunu ve oyuncuyu olumsuz etkileyen bir faktör olsa da oyun Bullet Hell içerdiği için böyle bir durumun yaşanılması biraz kaçınılmazdı diyebilirim. Haritaların küçük olması çok büyük problemler teşkil etmese de oynarken oyuna pür dikkat kesilmenizi tavsiye ederim. Karakterinizin çok hızlı olması sizi bir beladan kurtarırken başka bir tanesinin içine atabiliyor. Özellikle de ateş ettiğiniz yerlere dikkat ederseniz rahat bir oynanış deneyimi ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

La Case De Papel'in 3. Sezonu Netflix'de Yayınlandı!

La Casa De Papel’in 3. Sezonu Yayınlandı!

Toshiba Memory, İsim Değişikliğine Gidiyor!

Toshiba Memory, İsim Değişikliğine Gidiyor!