in

Next Up Hero İncelemesi

Oyun oynarken ölmekten kimse hoşlanmaz. Genellikle ilerlediğimiz aşamaların belli bir kısmını kaybetmemize ve sinir katsayımızın artmasına sebep olur. Fakat ölmenin gerçekten herhangi bir oyunda mekanik olarak kullanılabileceğini hiç düşündünüz mü ? Next up Hero, tam olarak bunu vaat ediyor.

Digital Continue tarafından geliştirilen Next up Hero; karakterimizin zindandan zindana koşturduğu, tamtam çalıp, bumerang fırlattığı veya sağı solu kesip biçtiği Dungeon Crawler (zindandan zindana koşturduğumuz oyun türü) temasını sonuna kadar kullanan bir oyun. Yapımcı ekip bu tarz oyunlar da ölmenin ne kadar kolay ve ne kadar sinir bozucu olduğunu fark etmiş ve bu durumun daha az sinir bozucu bir hale gelmesi için tamamen kolları sıvamaya karar vermiş.

Next up Hero

Ölmek Sizi Güçlendirir

Girdiğimiz zindanlarda, düşmanlardan düşürdüğümüz materyaller aracılığıyla seçtiğimiz kahramanımızın spesifik özelliklerini geliştirip, daha güçlü hale getirebiliyoruz. Bunun yanı sıra bölüm esnasında öldürdüğümüz canavarların jetonları ile düşmanlara has yetenekleri kendi lehimize bir pasif özellik olarak kullanabiliyor hatta seviyesini yükseltme imkanı bile bulabiliyoruz. Örneğin; sırtındaki dikenleri yere tuzak olarak bırakan bir canavarı öldürürseniz içinden çıkacak olan jeton hasar aldığınız zaman belli bir şansla yere diken bırakmanızı sağlıyor. Karşınıza çıkan canavarların çeşitliliği arttıkça elde ettiğiniz jetonlar ve kullanabileceğiniz özellikler de bir o kadar artıyor. Bu da ilerleyen zamanlarda farklı karakterlere çeşitli kombinasyonlar uygulamanıza olanak sağlıyor.

Bu son derece eğlenceli olan fakat aynı derecede siniri bozucu olan oyunumuz da girdiğimiz bölümlerde bir zamanlar orada oynamış ve ölmüş başka kahramanlar ile karşılaşabiliyoruz. Bunlar oyun içerisinde “Echo” adı altında geçiyor. Echo’lara bir zamanlar savaşıp ölen kahramanların ruhları diyebiliriz. Bu ruhları canlandırırsanız sizinle birlikte savaşa dahil oluyorlar. Bir kaç tane sayıda bulunan Echo çok bir değişiklik yaratmasa da arkanızda bir ordu olduğunda ne kadar fark ettiğini anlayacaksınız. Echo’ları kullanabileceğiniz başka bir mekanik ise “Ancient” olarak geçen ve karakterimize kısa süreliğine bonus özellikler sağlayan yetenekler olarak görebilirsiniz. Echo’ları sizinle savaşmak dışında aktif olarak kullanmanın yolu Ancient isimli yeteneği kullanmaktan geçiyor. Sahip olduğunuz Echo’ların sayısına göre Ancient’ların sağladığı yetenekler değişkenlik gösteriyor. 2 Echo ile aktifleştireceğiniz özellik farklı iken 4 veya 5 Echo ile çok daha etkileyici bir özelliğe sahip olabilirsiniz..

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Next Up Hero Epic Store'da Ücretsiz Oldu!
Next Up Hero

Şirin Ama Acımasız

Next up Hero, ilk bakışta oldukça şirin gibi gözükse de gerçekte çok acımasız bir oyun. En düşük zorlukta bile dikkatsiz davranmanız direkt olarak ölümünüze yol açabiliyor. Bunun yanı sıra bölüm bölüm ilerlerken karşınıza rastgele olarak gelen bölümü zorlaştıran faktörlerde cabası oluyor. Örneğin öldürdüğünüz canavarlardan düşen paraların patlaması veya bulunduğunuz bölgeye rastgele taşlar düşmesi gibi. Can doldurmak için herhangi bir mekaniğin olmadığını göz önünde bulundurursak oyunun en kolay halinde bile en ufak bir dikkatsizlik ölümünüze yol açıyor. Tabii ki karakterlerimizin can, saldırı gücü vb. özelliklerini yükseltme imkanımız mevcut fakat oyun bize bunu o kadar yavaş bir şekilde sağlıyor ki, her seferinde 2-3 gibi küçük rakamlar halinde yükseltiyoruz ve bunun oyunda bir şeyler değiştirmesi için oldukça fazla çabalamanız gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Sanctum 2

Oyundaki karakter opsiyonu ne kadar fazla olsa da canavarların çok agresif olması ve bir çok yaratığın sizi göz açıp kapayıncaya kadar öldürme potansiyelinin olması oynayan oyuncuyu genel olarak uzak mesafeden saldıran kahramanlara yöneltiyor. Kaçmak için bir “Dash” mekaniği mevcut fakat genel olarak çok garip bir hissiyatı var ve bekleme süresi de işin içine girince yakın mesafeden oynadığınız karakterlerin aşırı bir titizlik ile oynamadığınız sürece pek şansları olmuyor.

Oyun Co-op mekaniğine uygun gözüküyor olsa da odayı kuran kişi dışında katılan biri sürekli lag ve benzeri bağlantı problemleri ile yüzleşmek zorunda kalıyor ve eğer benim gibi Co-op ile 2 kat zevk alan biri iseniz bu durum 2 kat sinir bozucu hale geliyor. Lag ve benzeri durumlar yüzünden eğer ki odayı kuran kişi değilseniz canavarların ve bölüm sonu canavarının tam olarak saldıracağı güzergahı göremiyorsunuz hatta bazen kendisinin bile bulunduğu konum farklı oluyor ve kendinizi bir anda boşluğa sıkarken buluyorsunuz. Bu tarz olayların üstüne bir de oyun sürekli kendini tekrar edince maalesef oyunumuzun ömrü pek uzun olmuyor. Şu an için çok fazla vaktinizi harcayabileceğiniz bir oyun olmasa bile ilerleyen zamanlarda bu sorunların düzelmesi durumunda oldukça başarılı bir oyun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 7.21 Oynanış Güncellemesi | Türkçe

Dota 2 | YENİ KAHRAMAN: MARS | Türkçe Detaylar!