in

No70: Eye of Basir

Bugün oldukça yerli bir yapım ile karşınızdayız. No70: Eye of Basir ekibi, geçen yıllar içerisinde Türk oyun sektöründe olan gelişmeyi gözler önüne sermeyi başarmış durumda. Günümüzde artık Türk yapımı oyunlar pek yabancı gelmiyor bize, nitekim artık birçok insan kendi çapında oyunlar yapıp piyasaya sürüyor fakat hepsinin ne kadar kaliteli olduğu tartışılır bir konu. Eye of Basir bunların arasından sıyrılıp farklılığıyla ortaya çıkmamış olsa da “kaliteli” olarak nitelendirebileceğimiz bir oyun haline gelmeyi başarmış durumda.

Oyun içerisinde dolaşırken Türk kültüründen bazı şeylere rastlayabiliyoruz…

No70: Eye of Basir, yüksek oranda psikolojik gerilim olmasının yanı sıra, oynayan oyuncuyu zorlayan bulmacalar ile de akıllarda iz bırakan bir oyun. Bazı parçaları birleştirmek veya keşfetmek için aynı yerleri sürekli olarak dolaşmamız bir zaman sonra sıkıcı bir hal almaya başlasa da, bulmacayı çözdükten sonraki başarma hissi buna bedel oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ABZU İncelemesi

Oyunun seslendirmeleri ve arka ambiansı gerçekten harika, söylemeden geçemeyeceğim. Bulunduğunuz ortamın atmosferi oldukça fazla gerilmenizi sağlıyor, aniden suratınıza fırlayan şeyler olmasa bile içinizin ürpermesine ve temkinli davranmanıza sebep oluyor. Hikayenin gidişatının oldukça hızlı olması, oyunun oynanış süresini bir hayli kısaltıyor. Korku – bulmaca türündeki oyunlara hakim olan biri bu oyunu birkaç saat içerisinde bitirebilir. Fakat bu tarz oyunlara hakim değilseniz ve tadımlık oynuyorsanız, oyunun hikayesi ve oynanışı oldukça yeterli düzeyde.

Grafiksel açıdan oyun ne kadar yüksek kalitede olsa da, maalesef her isteyenin oynayacağı tarzda bir rahatlık sunmuyor. Nitekim oyun içerisindeki optimizasyon sıkıntısı ve ani fps düşüşleri, rahat bir şekilde oynayabilecek birinin bile canını sıkabiliyor. Üstüne üstlük oyun menüsü ne kadar hoş ve sade bir tasarım olsa da kullanış açısından aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Çözünürlüğü vb. şeyleri ayarlamak istediğimizde oldukça az seçenekle karşılaşıyor olmamız, oynamamızı zorlaştıran etkenlerden biri.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Riders of İcarus

Oyunun vaad edilen oynanış süresinin oldukça altında kalıyor olması, yine olumsuz etkenlerden biri olsa da oyun içerisinde insanı etkileyen ve kendine çeken unsurlar da mevcut. Bulmaca çözmek için oradan oraya koşturmamız bir bakıma gidişatın uzatılması için tasarlanmış olsa da istenilen etkiyi yaratıp yaratmadığı tartışılır bir konu. Fakat yine de seslendirmeler ve senaryonun ilgi çekici olması sebebi ile olumsuz unsurları bir kenara bırakıp oynanmaya değer bir oyunu karşınızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 5 Temmuz 2017 Güncelleme Notları

50 Bin TL Ödüllü ESL Türkiye Dota 2 Ligi Geliyor!