in

Odysseus Kosmos and his Robot Quest İncelemesi

Kulaklarınıza erken emeklilik müjdesi!

Hepinize selamlar sevgili okurlar. Bu yazımızda bir bağımsız yapımcı oyunu olan Odysseus Kosmos and his Robot Quest’i inceleyeceğiz. Pavel Kostin tarafından geliştirilip HeroCraft tarafından yayınlanan oyunumuz “point & click” yani işaret et ve tıkla sistemine sahip bir bulmaca oyunu.

Oyunun Hikayesi

Oyunda bir uzay gemisinin içindeki gemi mühendisiyiz. Mürettebatın geri kalanı başka bir göreve çıktığı için yanımızdaki robotla yalnız başımıza gemide kalmışız.Her bölümde gemi içerisinde yapmamız gereken farklı günlük görevlerimiz veya düzeltmemiz gereken arızalar var. Bunları gerçekleştirebilmek için yanımızdaki sinir robotun koyduğu bazı güvenlik protokollerini atlatabilmemiz gerekiyor. Bulmacayı çözerken yakaladığımız ipuçları en umulmadık yerlerden çıkıyor. Sağdan soldan bir şekilde bulduğumuz eşyaları akla gelmeyecek şekillerde kullanıp tam bir Türk mantığı ile hareket ederek protokolün canına okuyoruz.

Oynanış

Sadece bir odada bile çok fazla eşya var ve bu eşyaları kullanabileceğimiz gırla alan var. Oyunun öğretici kısmında sadece bir odadaki bulmacayı çözmemiz gerekiyor iken (ki o bile hint kullanmadan ömür çürüten cinsten) asıl bölümlere geçtiğinizde birbirine bağlı labirent gibi bir harita ile karşılaşıyorsunuz. A odasından aldığınız malzemeyi Z odasında kullanmanız gerekebilir ve bunu yapana kadar işe yarayacağı aklınızın ucundan bile geçmez. Dolayısı ile bir süre sonra bu paranoyla kendinizi plastik ördeğe fiş takmaya çalışırken buluyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Regions Of Ruin Ücretsiz Oldu!

Gerçekten bu kadar geniş kapsamlı bir oyun yaptığı için oyunun geliştiricisini tebrik ediyorum. Bir süre sonra daha oynarken insan beyin fesadı geçiriyor, kim bilir tasarım ne kadar zordur. Bunun yanında oyuna kamyon dolusu achivement eklenmiş, gizli saklı keşfedebileceğimiz bir ton easter egg var. Ee durum böyle olunca oyunun walkthroughu (çözüm videosu) bile 1 saat 40 dakika. Evet sadece çözümden oluşan video bile 2 saate yakın sürüyor. Dolayısı ile ne yapacağını bilmeyip haritada kaybolacak olan bizleri (hele ki bulmaca takıntınız varsa) dopdolu, upuzun bir oynanış bekliyor.

Oyun İçi Müzik ve Sesler

Oyun konusunda bir diğer değinmek istediğim husus: oyunun müziği ve konuşmalar. Herhangi bir işlem yaptığınız zaman karakteriniz veya robot size yazı dili ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Bunları her yaptıklarında kayıtlı ses dosyalarından herhangi birisi oynatılıyor ve örneğin karakteriniz konuşma efekti niyetine sürekli olarak “zıptı çıktı” tarzı anlamsız sesler çıkartıyor veya robotunuz elektronik birkaç ses çıkartıyor. Başlarda güzel düşünülmüş bir ayrıntı olan konuşma efektleri az sayıda sesten oluştukları için oyun içerisinde daha 15 20 dakikaya yaklaşırken insanın damarına basıyor. Tekrarlanan tek ses bu konuşmalardan da ibaret değil. Devamlı olarak fonda çalan tek ritimli ses yelkovan döndükçe beyninize işliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  No70: Eye of Basir

Grafikler

Kaldı elimizde görsellik muhabbeti. Amacı tamamen zekaya hitap etmek olan ve bu konuda da gerçekten başarılı ve kapsamlı olan bir oyundan olağanüstü grafik beklentisi içerisinde olmamalıyız diye düşünüyorum. İhtiyacımız olan tek şey anlaşılırlık ve mümkünse 90’lı yıllardan kalmamış olan animasyonlar ve oyun gayet güzel bir şekilde bu beklentimizi karşılıyor. Karakterin hareketleri, eşyaların dokusundaki anlaşılırlık, robot ve etraftaki canlı varlıkların döngüleri ve benzeri görseller yeterli bir şekilde oyunun içerisine eklenmiş. Oyunun içindeki mini görevlerde bulunan evren, gezegen ve yıldız çizimleri de gayet tatlı olmuş benim görüşüm.

Oyunun genel özellikleri bu şekilde, buraya tıklayarak Steam üzerinden oyunu satın alabilirsiniz, buraya tıklayarak da 1 bölümlük deneme versiyonunu indirebilirsiniz.

Oyun hakkındaki görüşlerinizi bizimle yorum yaparak paylaşmayı unutmayın, hoşçakalın!

League of Legends MSI 2019 Hakkında Tüm Detaylar!

ADATA Yeni DDR4 RAM Modeli XPG SPECTRIX D60G’yi Duyurdu!