in

Orc Must Die! Unchained

Bir zamanlar “kale savunma” tadında olan oyunlar almış başını giderken Orc Must Die! serisinin de namını duymayan kalmamıştı. Fakat gün geçtikçe bu tarz oyunlara duyulan ilgi azalmaya başladı, ne kadar Orc Must Die! türünün güzel oyunlarından biri olsa da üzerinden geçen zaman oyunun adının tozlanmasına sebep oldu. Ancak ve ancak Unchained’a kadar…

Orc Must Die! Unchained, serinin en yeni oyunu olarak değişik bir atılımda bulundu. Bize kale savunma türünü Online olarak oynama imkanı sundu. “Nasıl” diye soracak olursanız, oyunun içeriğini arttırıp sadece kale savunmanın içerisinde biraz da olsa RPG serpiştirerek ortaya yeni bir oyun çıkarttıklarını söyleyebilirim.

Oyun içerisinde belli bir karakter profiliniz var ve sürekli oynadığınız oyunlardan kazandığınız tecrübe puanları ile level atlamak mümkün. Sadece bununla da kalmayıp 1. ve 2. oyuna kıyasla oldukça fazla karakter seçeneği de mevcut. Oyunu bir moba oyun oynar gibi oynayıp, oyun sonunda aldığımız paraları biriktirip yeni karakterler almak veya tuzakların seviyelerini arttırmak mümkün.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Atiye Spoilersız Dizi İncelemesi

Oyun içerisindeki karakterlerin fiyatları oldukça tuzlu. İnsan oynarken acaba karakter mi alsam, yoksa tuzakları mı güçlendirsem diye sürekli ikilemde kalıyor. Fakat günlük ödüller, haftalık meydan okumalar (challange) ve bunun gibi rutine bağlayan işlemler para kasma işlemini daha da rahat hale getiriyor. Oynanış açısından ufak tefek değişiklikler mevcut. Karakterlerin kendilerine has özellikleri ve rolleri oyunun işleyişini etkiliyor. Sadece tuzak kurmak ve düz bir şekilde yaratıkları kesmekten çok karakterlerin üzerinde daha ağır bir yük düşüyor. İlerleyen senaryolarda takım arkadaşınızın ölmesi veya dikkatsiz oynaması portalınızın (oyun boyunca koruduğumuz şey) ağır hasar almasına sebep olabiliyor.

Oyunun çoklu oyuncudan ayrılıp, online olduğu kısma gelirsek; Oyunu oynadığımız sırada bir çok mod mevcut, bu modlardan biri de sabotaj. Sabotaj normal hayatta kalma ve sınırsız dayanma moduna göre biraz daha farklı. Bu modu bir moba misali 4 kişi oynayıp 2’li takımlar halinde savunma yapıyorsunuz, sizin takımınız ve karşı takım ayrı oluyor. İki takım da birbirine fiziksel olarak hiç bir temasta bulunamıyor, hatta birbirinizi göremiyorsunuz bile fakat yaptığınız olay aynı iki taraf da kendi portalını savunuyor. İşin içine karşı takımı etkileyen yetenekler de girince işler biraz kızışıyor. Her dalga sonunda 3 farklı yetenek seçip karşı takım güçsüz duruma düşürmeye çalışıyorsunuz örneğin karşı takımın manasını sömürmek veya karşı takıma ekstra dan ork yollamak gibi…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hyper Universe İncelemesi

Lafın kısası Orc Must Die! Unchained kendi çapında bir yeniliğe gidip bana kalırsa oldukça başarılı bir işe imza atmış bulunmakta. Oyundaki karakterlerin çeşitliliği, her zamanki gibi çoklu oyuncu modunun ve tuzakların zenginliği oyunu oldukça oynanılası kılıyor. Fakat oyun içerisindeki teknik sorunlar ve bağlantı problemleri de bir o kadar oyun üzerinde kötü bir etki bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Everspace İncelemesi

Steam: Ürün İade Talepleri İndirimlerde Coştu