in ,

Outward İncelemesi

Sabır…

Sanırım Skyrim buralardaydı…

Nine Dots Studios tarafından geliştirilip Deep Silver tarafından 26 Mart’ta yayınlanan 119 TL değerindeki RPG oyunu Outward’u sizin için inceledik.

Oyun, aynı Skyrim gibi geniş bir dünyada başlayan rol yapma oyunu. Belirli bir hikayesi var ama kendi hikayemizi şekillendirmemiz üzerine kurulu. Hatta oyunun bize verdiği imkanlar o kadar geniş ki bu seçimlerin bize yüklediği sorumluluklar bir süre sonra illallah getirebiliyor… İflah olmaz bir RPG oyuncusu iseniz incelememiz de oyun da tam size göre 🙂

İlk bakış

Oyuna hilkat garibesi gibi karaya vurmuş bir şekilde ve bir don dışında anadan doğma başlıyorsunuz. Hiçbir şekilde size yol gösterecek uyarılarla karşılaşmıyorsunuz. Hikayenin gidişatını ne belirleyecek bir Allah biliyor. Çevredeki materyalleri kullanarak herhangi bir hayatta kalma oyununu oynarmışçasına survival yeteneklerinizi geliştiriyorsunuz. Ama oyunumuz Minecraft olmadığı için tabii ki bir süre sonra sosyalleşmeye başlıyorsunuz.

Sahil boyu ilerledikçe karşınıza çıkan NPClerden ne neymiş diye öğrenip hikayeye başlıyorsunuz. Oyun sihir yapabilme gibi bazı özellikleri dışında gerçek hayatla o kadar özdeşleşmiş ki haritanız bile size yol göstermiyor 🙂 Çevrenizdeki bölgelere, yolun kıvrımlarına vs. bakarak nerede olduğunuzu bilmek durumundasınız.

Bunun yanında oyuna bir bebek gibi kara cahil başladığınız için ne bir dövüş yeteneğiniz var ne diyardaki manayı kullanarak büyü yapabiliyorsunuz ne de başka bir şey. Kaptan mağara adamının sopasız versiyonusunuz. Bir süre sonra verdiğiniz kararlara göre ya 2 tane kurt tarafından saldırıya uğrayıp ve fazla realistik olarak can verip ya da farklı yollardan kendinizi şehirde uyanmış buluyorsunuz.

Hikaye

Şehirde hikayeniz biraz daha netleşiyor. Örneğin eğer evinizi elinizde tutmak istiyorsanız şehir halkına 5 gün içinde para bayılmanız gerektiğini öğreniyorsunuz ki elinizde haliyle neredeyse hiç para yok. Birkaç irite edici şehir sakinini başınızdan savdıktan sonra hikayeye atlıyorsunuz. Eğer şansınız benim kadar kötüyse, şehirde gezeyim, etrafı keşfedeyim derken bulduğunuz ilk yükseklikten yuvarlanıp hem oyunun berbat mekanikleri ile hem de anında ölüm ile karşılaşıyorsunuz. Oyun sizi 10 gün sonra uyandırdığında haliyle eviniz yurdunuz elinizden gitmiş oluyor ve ya sabır çekmeye başlıyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: 39TL Değerindeki Xenonauts Ücretsiz Oldu!

Grafikler

Kombat sistemine ve şehir dışındaki maceralara değinmeden oyunun grafiklerinden bahsetmek istiyorum. Yeterli bir bilgisayarınız var ise büyülerdeki kıvılcımlar ve renkler, yaratıkların ürkünçlüğü gibi detaylar gayet yerinde. Karakter çizimleri ile çevre biraz gerçekçiliği yakalayamamış ama oyunun 6 GB boyutunu hesaba katarsak gayet iyi durumda onlar da.

Silah Sistemi

Oyunda diğer herhangi bir rol yapma oyunu gibi çeşit çeşit silah bulunuyor. Yakın menzil, uzak menzil, hızlı ve hafif, ağır ve yavaş gibi oynayış stilinize göre çeşit çeşit donanımı kuşanabiliyorsunuz. Yaratıkların kendilerine özel savunma mekanizmaları, hızları ve saldırıları olduğu için onlara yaklaşma biçiminiz oldukça önemli. Kimi yaratıklar gruplar halinde saldıracak ve tek hedefli saldırılarınız sizi çok da mutlu etmeyecek. Kimi yaratıklar daha siz çekicinizi kaldıramadan saldırıp kendini savunmaya başlayacak. Bu tür durumlarda silah seçiminin yanında çevresel faktörleri de kullanmanız isteniyor. Yaratıkla savaşmaya başlamadan önce savaşın gidişatını planlayıp etrafa çeşitli tuzaklar koyarsanız, kullanacağınız iksirleri büyüleri hesaplarsanız başınız anca göğe erebilir.

Büyü, Mana ve Rampage

Haydi biraz da büyü öğrenelim. Oyunda hiçbir ilim hakkında bilgimiz olmadığı için tabii ki büyüye de başlarda erişimimiz sıfır. Şehirdeki büyücü teyzemiz ile konuştuğumuzda bize manaya erişebileceğimiz bir ley hattının (büyünün yoğun olduğu yerler) bulunduğu lokasyonu söylüyor. Sadece ufacık bir kıvılcım çıkartarak da büyü öğrenmeye başlamış oluyoruz. Oyun etkileşimli bir çevre yapısına sahip olduğu için bu kıvılcım savaşlarımızda çok yardımcı olmasa da mesela kamp ateşi yakarken çok iş görüyor 🙂 Tek özelliği bu değil elbette. Yeteneğiniz ilerledikçe büyülerinizi güçlendirecek büyü çemberleri oluşturabilmeye başlıyorsunuz. Ateş çemberi oluşturmayı öğrendikten sonra içinde sergilediğiniz bir kıvılcım yeteneği, düşmanlarınıza karşı kocaman bir ateş topuna dönüşüp onlara yüksek hasarlar verebiliyor. Baktığımızda çatışmada önceden hesaplamak zorunda olduğumuz özelliklerden birisi de bu büyü çemberleri. Çünkü bir çember ritüeli küçük miktarda da olsa zaman alabiliyor. Düşmanın sizi bekleyecek hali yok. Ki baktığımızda onlardan da kafanıza elektrik büyüleri fırlatacak olan koca yengeçler çıkabiliyor 🙂 Ayrıca tamamen fiziksel güç odaklı bir savaşçı bile olsanız içinizdeki öfkeyi salacak büyülere veya iksirlere ihtiyacınız olabiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nvidia GeForce Now'dan Oyunlara Özel Görüntü Filtresi!

Fazlasıyla Gerçekçi (Belki biraz çok fazla)

Karakterinizin oyun içerisinde envai çeşit ihtiyacı var. Sıcak oluyor yandım diyor, soğuk oluyor dondum diyor. Merak ediyorsunuz deniz suyundan içsem n’olur acaba diye ve bu sefer de susuzlukla baş başa kalıyorsunuz. Uzun süre ihtiyacınız devam ederse de hastalıkların başlaması ve fiziksel özelliklerinizin azalması gerçekleşiyor. Çok soğukta kaldınız, öksürük ve soğuk algınlığı hafiften baş gösteriyor gibi. Fiziksel kapasiteniz gerçek dünyadaki ile hemen hemen eş değer olduğu için hastalıkların yanında örneğin çantanızın ağırlığı da hızınız ile ters orantılı ve sadece birkaç eşya, yiyecek vs. taşıyabiliyorsunuz yanınızda.

Yiyecek ihtiyacınız da tabii ki yönetmeniz gereken başka bir olay. Sağdan soldan meyve, ekmek ve benzeri yiyecekleri toplayarak geçinebilirsiniz tabii ki ama örneğin topladığınız meyveyi reçel haline getirmezseniz birkaç güne bozuluyor ve size hiç faydası kalmıyor. Yani oyun sırasında aşçılık yeteneklerinizi de bir geliştirmeniz gerekmekte 🙂

Oyuna Erişim

Bu her özelliği içinde barındıran ve Hz. Eyüp sabrı gerektiren oyunun üstesinden gelirim diyecek cesaret ve istek varsa o zaman buyurunuz efendim gelsin oyunun Steam linki: Outward Steam

Oyun hakkındaki tecrübelerinizi veya görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyin, hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılıma Başlayanlar İçin 6 Önemli Madde

Daha çok Pet Sematary! Daha çok Stephen King!