in ,

Pet Sematary / Hayvan Mezarlığı İnceleme

PET SEMATARY, from Paramount Pictures.

Stephen King’in 1983’te yazdığı; zamanının en iyi korku romanlarından olan “Pet Sematary” için ilk uyarlama filmi 1989 yılında Mary Lambert tarafından yönetilmişti. Günümüzde de hala süregelen “Exorcism” yani şeytanın insanları veya mekanlara ele geçirmesi temasını konu alan filmlerin çok dışında kalarak oldukça beğeni toplamıştı.

Aile şehir yaşamından sıkılır, kasabada bir ev alır, mutlu olacaklarını tahmin ederken başlarına bir takım olaylar gelir vs. gibi konulardan kusmak üzere izleyiciler aslında. Ama yazının başında da bahsettiğim gibi en azından bütün bu olay sadece evin 2 odasında geçmiyor. Ve klasik olmasının da bir mahsuru yok çünkü zaten 1983 yılında yazılmış bir romanın uyarlamasından bahsediyoruz. Klasik olması gerekiyor haliyle.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Efsane Geliyor: DuckTales Yeni Fragman Yayınladı!

Her Stephen King uyarlamasında olduğu gibi oldukça sisli, yaylı çalgılı müziklerin baskın olduğu ve bol jumpscare’li bir film olmuş yeni “Pet Sematary”. Jumpscare sahneleri dışında özellikle müzikler o kadar güzel bestelenmiş ve seçilmiş ki gerilimi filmin her dakikasında hissedebiliyor izleyenler. Ayrıca çekimlerin birbirini tamamlar olması da filmi bir bütün yapmış adeta. Filmdeki malum yerin sarmallardan oluşması ve filmin çekimlerinde çoğu zaman kameranın bu sarmal şekli oluşturarak çekim yapması detayı muhteşemdi. Böylesine büyük bir yapımda oyunculukların kötü hatta vasat olması söz konusu bile olamaz. Ama Church’ü oynayan 4 ayrı kedinin de ödül alması gerektiği kanaatindeyim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  BOO! GREEDY KID İNCELEMESİ

Ben 1989 yılında çekilmiş filmi daha önceden izlediğimden dolayı olayların çoğu bana şaşırtıcı gelmedi, hatta Church öldükten sonraki kurbanın kim olduğunu bile tahmin ettim. (kehkeh) Ama sıfırdan izleyecek olanlar için olaylar oldukça şaşırtıcı gelecektir.

Pet Semetary filmi genel olarak korku sinemasına bir iz bırakabilen bir yapım değil. Ancak kötü bir yapım olduğunu da söyleyemeyiz. Ortalama düzeyde, en azından bizim Türk korku filmlerinden birkaç gömlek üstün yapılmış bir yapım olarak ortaya çıkıyor.

Ayrıca filmin fragmanını da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: The Witness Ücretsiz oldu!

Mortal Kombat Serisinin En İyi 10 Karakteri