in

Pokemon FireRed & LeafGreen İncelemesi: Herşeyin Başladığı Yer

Kanto Bölgesine Hoşgeldiniz!

 

Gameboy
Gameboy

7 yaşında iken doğum günümde bir Gameboy Advance SP ve bir Pokémon Leaf Green alınmıştı ve ben o sıralar Playstation 2 için ölüyordum. Ben Suikoden II oynayacaktım anne! Gameboy Advance konsolunun o zaman ne olduğunu bilmediğimden anneme “Anne bana neden Tetris aldınız?” demiştim. “Biz değil, halan almış” demişlerdi, ağlamıştım. 2-3 gün geçtikten sonra Pokémon Leaf Green’i açıp oynamaya başladım. Oyunu ilk oynamaya başladığımda aşırı sıkılmıştım ama o zamanlar bilgisayarım falan olmadığından dolayı çok sıkılıyordum evin içerisinde. O yüzden oyunu sıkıla sıkıla oynamaya devam ettim. Bir süre sonra oyun beni içine çekmişti. Bütün günüm Pokémon Leaf Green ile geçiyordu. Yemek bile yemeye gitmiyordum, su bile içmeyi unutuyordum. O derece beni içerisine çekmişti ve 6 gün içerisinde oyunu bitirmiştim. Oyunu bitirdikten sonra kendimi çok boşlukta hissetmiştim, o günden itibaren yeni bir Pokémon oyunu hediye gelene kadar Leaf Green’i sürekli yeni buildler deneyerek bitirmeye çalışıyordum. Bu takım denemeleri beni Kanto bölgesine çok hakim etmişti ve farketmiştim ki Charizard oyunun başında tam bir rezaletti. Squirtle orta oyun ve oyun sonuna doğru güçlüydü. Bulbasaur oyunun başında aşırı iyiydi. Bu tarz denemeler beni analiz yapmaya bile yönlendiriyordu. Şimdi ise competitive bir Pokémon oyuncusuyum. Her sene Pokémon Championship Series elemelerine katılıyorum. Pokémon artık benim için bir hayat biçimi oldu. 7-8 yaşlarımda Pokémon’un hayatında büyük bir etkisi olucak deseler inanmazdım…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hot Lava İncelemesi

Pokemon Nedir?

Pokémon Satoshi Tajiri tarafından yaratılmış bir cep canavarları evrenidir. Satoshi Tajiri ilk başta kendi eliyle yazdığı GameFreak dergisini yayınlıyor. Ardından bu dergi, oyun tasarımcısı Ken Sugimori tarafından çok beğeniliyor ve ikisi birleşip GameFreak dergisini bir oyun stüdyosuna dönüştürüyor. 1990 yılında Satoshi Tajiri ”Capsule Monsters” ismini verdiği konsept çizimleriyle Nintendo ile görüşmelere başlıyor. Capsule Monsters evreni Nintendo’ya biraz karmaşık geliyor ama Nintendo önceden Satoshi Tajiri ile çalıştığından dolayı Satoshi’nin ne kadar yaratıcı bir insan olduğunu bildiklerinden onunla tekrardan çalışmayı kabul edip konseptin ismini ”Pocket Monsters” olarak değiştiriyorlar. Pokémon’un ilk oyununu hazırlamak tam 6 yıl sürüyor ve GameFreak iflasın eşiğine geliyor. Ama en nihayetinde ilk Pokémon oyunları ”Poketto Monsuta Aka” ve ”Poketto Monsuta Midori” piyasaya sürülüyor.

 

Üstad iyi hoşta Pokémon’un mekanikleri nasıl beee,amacı nedir bu oyunun dediğinizi duyar gibiyim. Pokémon sıra tabanlı bir JRYO’dur. Oyunda 8 spor salonu liderini yenip 8 adet nişanı toplamak zorundasınız, ardından Pokémon Ligine gidip Elite Four ve şampiyon ile karşılaşacaksınız. Şampiyonu da yenmeyi başarırsanız tebrikler, yeni şampiyon sizsiniz! Oyun bununla bitmiyor tabiki. Oyunu %100 tamamlamış olmak için PokéDex denilen cihazınızı doldurmanız şart. Şimdi işler zorlaştı. PokéDex’inizi doldurmak için oyun başınca karşınıza çıkan Pokémonları yakalamanız lazım ama o kadar kolay değil. Oyunun mekaniklerine gelirsek oyunda 17 tane tür bulunmaktadır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Sinking City İncelemesi

Bunlar; Normal, Ateş, Su, Elektrik, Çimen, Buz, Dövüş, Zehir, Yer, Uçan, Psişik, Böcek, Kaya, Hayalet, Ejderha, Karanlık, Çelik idir.

Her türün bir Counter seçimi bulunmaktadır. Örnek verir isek Elektrik,Su türüne güçlüdür. Su ise Ateş türüne karşı güçlüdür. Her türün zayıf noktası bulunmaktadır.

 

Hocam sen yazıda Leaf Green’i anlattın Fire Red ne alaka? Pokémon FireRed ve Pokemon LeafGreen aynı oyunun iki farklı versiyonlarıdır. Bu iki Pokémon oyununda özel Exclusive Pokémonlar bulunmaktadır ve çok ufak detaylar vardır.

Pokémon Fire Red oyununda bulunan özel Exclusive Pokémonlar; Oddish, Elekid ,Psyduck, Ekans, Growlithe, Scyther, Shellder, Wooper, Murkow, Skarmory, Qwilfish, Delibird ve evrilmiş versiyonları.

Pokémon LeafGreen oyununda bulunan özel Exclusive Pokémonlar; Bellsprout, Magby, Mıymıntı, Sandshrew, Vulpix, Pinsir, Staryu, Azurill, Misdreavus, Sneasel, Remoraid, Mantine ve evrilmiş versiyonları.

OAGTR’nin Pokémon Fire Red & Pokémon Leaf Green’e Verdiği Puan;

91/100

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 6 Ocak 2017 Güncellemesi

Dota 2 | 6 Ocak 2017 Güncellemesi

God of War İncelemesi: Sparta Çocuğuyuz Her Yerde?!