in

Realm Royale İncelemesi ve Kısa Rehberi

2018’i kasıp kavuran Battle Royale kervanına katılan oyunların ardı arkası kesilmiyor! Gelin sizlerle bu kervanın son üyelerinden Realm Royale’e göz atalım.

Haziran 2018’de piyasaya sürülen Realm Royale’in yayıncı firması Hi-Rez Studios. Smite, Paladins gibi oyunları da bizlerle buluşturan Hi-Rez Studios, bu oyunda da kendi karakteristik renk paletini kullanmış. Güncel olarak Steam’den ücretsiz bir şekilde oynanabilecek oyun Xbox ve PlayStation platformları için de beta aşamasında.

Görsellik

Öncelikle oyunun grafikleri hakkında konuşacka olursak, bir hayli Fortnite’ı andırdığını söyleyebiliriz. Hatta Realm Royale için inşa etme özelliği içinde olmayan Fortnite diyebiliriz. Oyun, PUBG gibi daha çok gerçekçiliğin önde olduğu grafikler ve oynanış stili yerine daha çok çizgi film grafiklerine ve oradan oraya uçulabilecek bir hoppalığa sahip.

Realm Royale geçtiğimiz Eylül ayında büyük bir değişime uğradı ve oyun içerisindeki bütün özellikler birbirine katılıp değiştirildi. Biz eski haliyle sizi boğmadan direkt yeni özelliklerini anlatıp bunları değerlendireceğiz.

İçerik

PUBG’de uçakla yere atlamamıza çok benzer bir şekilde bu oyunda da başlangıçta bir zeplin içerisinde oluyoruz. Bize verilen süre içerisinde sınıfımızı seçip beklemeye başlıyoruz. Zeplinin hareketi haritada ile atlayacağımız yeri belirleyip zeplinden ayrılıyoruz. Paraşüt’e sanırsam bütçemiz yetmediği için havada süzülerek yere deprem gibi bir inişle kafa atıyoruz. Artık savaş alanındayız! Kimse gelmeden etrafımızdaki binalara girip sandıklara koşup gerekli techizatları topluyoruz ve rakiplerimizi avlamaya başlıyoruz..? En azından deniyoruz. Oyunun ana fikri böyle.

Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz sınıf konusunu biraz daha açalım. Oyunda 4 adet sınıf var: Warrior, Assassin, Mage, Hunter. Her sınıfın diğerinden daha fazla hasar verdiği spesifik bir silah türü bulunuyor. Bunun yanında bu 4 Sınıfı birbirinden ayıran başka bir özellik de oyuna başlarken sahip oldukları statlar. Assassin’in Tam Kafadan isabet ettirdiği vuruşları diğer sınıflardan daha fazla vuruyor, Hunter vuruşlarının %20’si kadar kendini iyileştiriyor, Warrior 300 daha fazla can ile başlıyor, Mage’in yetenekleri %10 daha hızlı doluyor, vs. şeklinde sınıfların özellikleri devam ediyor.

Gelişim ve Özelleştirme

Yetenek demişken, oyunda bolca büyü bulunması oyunu diğer Battle Royale oyunlarından ayıran başka bir özellik. Oyun içerisindeki sandıklardan silahların yanında yetenek küreleri de düşüyor. Ateş topları, kalkanlar, iyileştiren totemler, ışınlanma ve uçma becerileri gibi farklı özellikleri size bahşeden bu küreler oynayış tarzınızı özelleştirmenize büyük olanak sağlıyor. Biri kaçış için ve biri de tercihe göre savunma veya saldırı olmak üzere üstünüzde toplamda 2 adet yetenek bulundurabiliyorsunuz. Kimi zaman buzdan duvarlar çıkarıp kendinizi atışlardan korurken kimi zaman da arkadaşlarınızın üzerinde koruyucu kalkanlar açabiliyorsunuz. Bazen hasar vermek için elinizdeki silahtan daha fazla güvenebiliyorsunuz büyülerinize. Bu büyülerin yanında oyunda silah olarak bulunan birkaç çeşit asa da bulunuyor. Küçük büyülü atışlar yapmanıza olanak sağlayan bu eşyaların Yıldırım, Ateş, Kaya ve Buz olmak üzere 4 çeşidi bulunuyor. Aynı zamanda Mage sınıfının da ekstra hasar vermesini sağlayan eşyalar bunlar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Anime İncelemeleri #6 – Kill la Kill

Topladığınız ekipmanların ve yeteneklerin farklı farklı seviyeleri var. Oyun içerisinde açtığınız sandıklardan Common (Yaygın), Rare (Nadir), Epic (Destansı) türde silahlar bulabilirsiniz. Aynı ekipman/yetenek için eşsizliği ne kadar artarsa verdiği özellikler de bununla aynı oranda artıyor. Haritada Forge dediğimiz bölgelerden ise Legendary (Efsanevi) ekipmanları işleyebiliyoruz. Ekipmanları işleyebilmek için sandıklardan çıkan gereksiz bulduğumuz eşyaları yok ederek kristallere dönüştürüyoruz. Kristalleri de harcayıp Forge işlemini tamamlıyoruz.

Forge’ta tek işleyebileceğimiz seçeneğimiz ekipmanlar değil. Aynı zamanda Potion ve Rune de işleyebiliyoruz. Rune Ve Potionlar sandıkların içerisinden de çıkabiliyor. Potionlar sağlık ve zırhımızı artırırken Runeler ise sınıfımıza ekstra özellikler kazandırıyor. Örneğin bir Assassin özelliği olan ekstra kafadan vuruş hasarını hatta daha bile gelişmiş halini Rune bularak/işleyerek kazanabilirsiniz. Oyun sonuna herhangi bir sınıfta istediğiniz özelliğinizi sivrilterek hiç beklenmedik hareketler yapmanıza imkan veren Runeler kendi yolunuzu belirlemenizi sağlıyor.

Oynanış

Ekipmanları işledik, yetenekleri hazırladık, rünlerimizi taktık, Potionlar vs. hepsi tamam, peki şimdi ne var? Av zamanı! Sesi sonuna kadar getirdiniz, kimsenin aklından geçmeyecek o mükemmel noktayı bulup pusmaya başladınız. Dikkatlice en ufak bir kıpırtıyı bile dinliyorsunuz. Bir anda bir ses yükselmeye başladı: Dıgıdık dıgıdık..? Ah tabii bahsetmeyi unuttum. Oyunda o kadar uçup kaçıyorsunuz ama yeteneklerinizin de bir bekleme süresi olduğu için tabii ki oyunda bir binek sistemi var. Başlangıçta bir ata sahip olduğunuz oyunda Mağaza’dan tek boynuzlu, kuş, çiçek-böcek, bir yaratığa binebiliyorsunuz. Ancak bineklerinizi yalnızca 4 duvar dışında sürebiliyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Black Ops 4 Beta İncelemesi

Verdiğimiz bu ara bilgilerden sonra konumuza geri dönelim, nerede kalmıştık? Heh pusuyorduk. Rakibimizin sesleri iyice yaklaşıyor, arkamızda bulunan değerli sandıklara sulanıp tuzağımızın içerisine kadar gelmiş. Kapıdan tam içeri girdiği anda silah, efsun, ateş mateş dinlemeden ne illet varsa rakibinizin üzerine gömülüyorsunuz. Tam skoru aldım derken bir duman çıkıyor ve yerde gıdaklayan bir tavuk mu görüyorsunuz? Bu ne şimdi? Evet burada bahsetmem gereken başka bir detay devreye giriyor. Oyunda ölümcül bir vuruşla karşı karşıya kaldığınız anda kısa süreliğine sadece koşup kaçabilen bir tavuğa dönüşüyorsunuz. Çok iyi bir şekilde kaçarsanız veya rakibiniz bir şekilde sizi kovalayamaz duruma gelirse süreniz bittiğinde tekrar insan formuna kavuşup kaldığınız yerden savaşa devam ediyorsunuz. Her tavuk olduğunuzda bir öncekinden daha kolay bir hedef haline geliyorsunuz. İsterseniz yine dükkandan tavuk yerine başka bir yaratık olmanızı sağlayan kostümler de satın alabilirsiniz 🙂

Son Bakış

Yalnız başınıza, bir arkadaşınızla veya bir takım halinde oyunlara katılabileceğiniz 3 seçenek sunan Realm Royale’de güncel olarak yalnızca 1 harita ve sadece Battle Royale oyun modu bulunuyor. İleride oyuna yeni haritalar ve modlar getiren büyük bir değişiklik gelir mi beraber göreceğiz ama şimdilik Realm Royale, grafikleri, özelleştirmesi, oynanıştaki kolaylığı, anlaşılırlığı, Steam gibi koca bir platformda oluşu, karşılaşma bulma sistemi ve oyuncu dostluğu ile birçok artıya sahip. Oyunun grafiklerindeki optimizasyon sorunu çözülürse belki de günümüz Battle Royale oyunları arasında sesini duyurup yerini alabilecektir.

Evet değerli okuyucular, oyun hakkında 3 aşağı 5 yukarı diyebileceklerimiz bunlar. İncelememizi bitirmeden önce sizi oyunun tanıtım videosu ile baş başa bırakıp değerli görüşlerinizi yorumlar bölümünde bekliyor olacağız. Bir başka incelemede görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League Of Legends 2018 Dünya Şampiyonasında Finalistler Belli Oldu!

Steam Cadılar Bayramı İndiriminden Alınabilecek 10 Oyun!