in ,

Remnants of Naezith İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde internet sitemiz (oagtr.com) üzerinden sizlere yerli oyunlar hakkında sitemlerimizi dile getirmiştik. O yazıyı okumadıysanız eğer okumanızı tavsiye ederim. Okuyanlar için ise söyleyeyim: Bu oyun orada anlattıklarımızın tamamen tersi bir yolda. Yani çok iyi adımlar atıyor.

Tolga Ay ve arka planda destek olan birkaç kişi ile birlikte geliştirilen Remnants of Naezith, bir platform oyunu. Bu platformun en önemli temsilcilerinden biri de Super Meat Boy. Oyunun geliştiricisi Tolga Ay da zaten Super Meat Boy’dan esinlenerek bu işe kalkışmış. Peki ne yapıyoruz bu oyunda? Bu kadar övgü almasını gerektiren durum ne?

Remnants of Naezith, engelleri aşarak bölümü bitirmeye çalıştığınız bir platform oyunu. Oyunda Kayra adında bir karakteri yönetiyoruz. Oyunun basit de olsa arka planda bir hikayesi de mevcut. Oyunun başında sizlere sunulan hikayenin özeti ise şu şekilde: Neazith adında bir ejderhanın gücünün bir kısmını alan karakterimizle yine bu ejderhanın isteği ile kalıntılarını yok etmeye çalışıyoruz.

Oyunun bölüm tasarımları oldukça güzel düşünülmüş ve tasarlanmış. Naezith’te 80 bölüm bulunuyor. Her bölüm ayrı bir özenle tasarlanmış. Bazıları hariç bu bölümler yavaş yavaş yapıldığı taktirde çok da zorlamıyorlar. Ama tabii oyunun sizden asıl istediği şey ve amacınız da bu 80 bölümü bitirmek değil. Oyunda skor tabelası mevcut ve bu skor tabelasında bölümleri en hızlı bitiren kişileri görebiliyorsunuz. Amacımız ise bu skor tabelasında üst sıraları zorlamak ve bölümü olabilecek en kısa sürede bitirmeye çalışmak. İşte bu noktada oyun sizi kendine çekiyor ve resmen bağımlılık yapıyor. “Bir deneme daha, bir deneme daha” diye diye saatlerce aynı bölümde uğraştığınız oluyor. Kötü bir şey mi? Hayır, aksine çok zevkli ve cidden oyunun başarılı olduğunu gösteren bir durum bu. Belki bazı bölümlerde birincilikte beni de görebilirsiniz, kim bilir?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Earth Defense Force 5 Bu Hafta Pc'ye Çıkıyor!

Diyelim ki tüm bölümleri bitirdiniz ama birincilikle uğraşmak istemiyorsunuz. İşte bu durumda da kendiniz bir harita oluşturabilir veya diğer oyuncuların oluşturdukları haritaları da oynayabilirsiniz. Bölüm tasarımı bölümü oldukça basit ve kullanışlı olmuş. İstediğiniz gibi tasarım yapabiliyorsunuz ve kullanımı da çok rahat.

Oyunun bir diğer kişiselleştirme kısmı ise karakterimiz. Kayra’nın kancalarının renklerini, stillerini değiştirebiliyorsunuz. Burada seçeneklerimiz biraz kısıtlı. Seçebileceğimiz renk sayısı biraz daha fazla olabilirmiş. Ayrıca kancaların stilleri de aynı şekilde çok az. Tabii oyunun bize resmi olarak sunduğu imkanlar böyle. Mod işinden anlayan bazı arkadaşlar oyunun dosyalarına inerek dilediği tasarımı yapabilir. Oyun herhangi bir oyun motoru ile yapılmadığından modlaması da bir hayli kolay. Sadece PNG dosyalarını değiştirerek bile oynama yapabiliyorsunuz. Dilerseniz karakterinizi bile modlayarak değiştirebiliyorsunuz. Tabii biz bu yazımızda oyunun kendi verdiklerini değerlendirmek durumundayız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Cuphead 2 Hafta İçinde 1 Milyon Kopya Satmayı Başardı!

Ses kısmında da oldukça başarılı duruyor. Elektronik tarzda hazırlanan müzikler sizi rekabete daha da itiyor ve motivasyon veriyor. Oyunda 12 adet müzik var ve bunlar sürekli birbiri ardına geçiş yapıyor. Hiçbir zaman müziğin tekrarlandığı, sıkıcılaştığı hissine kapılmıyorsunuz. Diğer ses efektleri de oldukça başarılı ve rahatsız edici durmuyor.

Evet, oyun genel olarak bu şekilde. Hem bağımlılık yapan hem de sinirlendiren bir platform oyunu Remnants of Naezith. Rekor kırma amacıyla saatlerinizi harcayacağınız, çevrimiçi oyunlarda oyun ararken arka planda oynayabileceğiniz tarzda bir yapım. Rekabetçi özelliği zaten oyunun albenisi. 16 TL civarında bir fiyat etiketine sahip olunca da peynir ekmek misali gidecek gibi duruyor. Şahsen bu fiyata oyunlar dizseler önüme, Remnants of Naezith ilk bakacağım ve alacağım oyunlardan biri olacak kıvamda.

Bir incelemenin daha sonuna geldik. Alacak arkadaşlar zaten şimdiden yazıyı kapatıp Steam’e gitmiştir. Kalanlara ise bir ipucu verelim: Mutlaka birinci olan kişiyi izleyin ve haritadaki hiç tahmin bile edemediğini kısayolları öğrenin. Belki de bu yollar sayesinde siz de birinciliğe oynarsınız. Görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi İncelemesi: HİLE

Wolfteam’den Cinayetle İlgili Açıklama Geldi!