in ,

Resident Evil 3: Remake İncelemesi

Pandemi zamanında oynanabilecek en iyi zombi oyunlarından biri olan Resident Evil serisinin yeni oyunu Resident Evil 3: Remake, 3 Nisan 2020 tarihinde oyuncularla buluştu.

Orijinali Eylül 1999 çıkan Resident Evil 3: Nemesis, 20 yıl içinde tam 3.5 milyon sattı. Biyolojik bir tehditle karşı karşıya kalan dünyanın anlatıldığı bu oyun, Jill Valentine’ın Racoon City’den kaçışını konu alıyor. Nemesis T-Type adı verilen bu düşmandan sürekli olarak kaçtığımız oyunun incelemesi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Yalnız dikkat edin, buradan sonrası oyunla ilgili spoiler içerebilir.

Kısa bir özet

Amerika’nın orta batısında, Racoon City isimli bir yerde bir dizi garip kaybolma meydana geldiğinde bu davanın araştırılması için bölgeye özel bir polis birliği olan S.T.A.R.S. gönderilir. Birlik çok kısa bir süre içerisinde bu garip kaybolmaların arkasında Umbrella isimli bir ilaç şirketi olduğunu anlar ama bu sırada da birçok üyesini bu uğurda kaybeder. Sonrasında da bir zombi virüsü ortaya çıkar ve şehrin her sokağında zombiler gezmeye başlar.
İşte Resident Evil serisinin genel olarak başlangıcı bu şekilde. Serinin bir önceki oyunu olan Resident Evil 2 gibi, Resident Evil 3 de yepyeni bir biyolojik tehdidin aşıldığı bir şehir olan Raccoon City’de geçiyor, ancak bu oyun olayın ortaya çıkışını ve sonucunu gösteriyor.

Artılar / Eksiler

Resident Evil 3’ün grafikleri biraz fazla gerçekçi. Öyle ki bazı sahnelerde gerçekten bir filmin içerisindeymişsiniz gibi hissettiriyor. En ufak ayrıntının bile atlanmadığı mekanlar, oyun içi ses ve müzikler ve kamera açıları oyuncuyu oyunun içine almayı başarıyor. Fazlasıyla hikaye odaklı olan RE3, oynanış açısından oldukça sade ve kolay. Oyun oynarken yorulmak ve detaylara takılmadan film gibi oyun oynamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Özellikle oyunun karanlık atmosferi, ortam sesleri gibi özellikleri oyuncuyu koltuğunda germeye yetiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Euro Truck 2, Road to the Black Sea DLC İncelemesi

6 saatlik süren oynanış süresi biraz az gibi gelebilir ama oyun zaten bir remake olduğu için, eski oyuna sadık kalınması açısından uzatılması beklenemezdi. Yine orijinale sadık kalındığı için mi bilinmez ama oyundaki zombilerin model çeşitliliği geniş değildi. Resident Evil 2’den aşina olduğumuz enfekte insanlar, zombi köpekler ve zombi örümceklere yeniler de eklenmiş. Zorluk seviyesine göre değişen zombilerin hasar alma payları ve etraftan bulunan mermilerin azlığı da oyunu gerçekçi yapan elementlerden birisi. Ayrıca oyunun vuruş hissi harika.

Tabii bu saydıklarımızın yanında oyunun birkaç tane de eksisi var. Örneğin ne kadar orijinale bağlı kalmak gerekse de oyundaki envanterimiz oldukça kısıtlı. Aynı şekilde topladığımız materyaller ve craft ile üretebileceğimiz malzeme sayısı da çok az. Yine hikaye üzerine bir oyun olduğundan, ekranda oyuncu istatiklerini görmeyi elbette bekleyemeyiz ama en azından bir mini map ya da pusula gibi oyuncuların yollarını daha kolay bulabilecekleri bir yardımcı eklenebilirmiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Resident Evil Remake Mi Geliyor?

Şehirde dolanıp, etrafı keşfetmek veya dükkanların içerisinde gezip mermi veya materyal aramak çok da olağan bir şey değil maalesef. Çünkü etraf çok kalabalık ve karakterimiz kalabalık bir zombi grubuyla savaşacak çevikliğe sahip değil ne yazık ki. O yüzden bir yerleri keşfetmeden koştur koştur binadan binaya geçmeniz gerekiyor çoğu bölümde.

Ne kadar oyunun 1999 versiyonuna bağlı kalmaya çalışılsa da Resident Evil 3: Remake, biraz Resident Evil 2: Remake’in devamı tadında olmuş. Hikayesi günümüz oyunlarına kıyasla biraz kısa olsa da oyunla birlikte gelen online modu sayesinde oynama süresi arttırılabiliyor. Oyun hakkındaki puanlandırmamız da aşağıdaki şekilde:

Oynanış: 8/10
Müzikler: 9/10
Hikaye: 8/10
Grafikler: 10/10
Genel: 9/10

Bizim Resident Evil 3: Remake hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Yeni çıkan bu oyun hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Başlayanlar İçin Valorant Oynanış Taktikleri

Karantinada İzlenecek Arkeoloji Temalı 10 Film!