in

Riders of İcarus

Günümüz MMORPG’lerinin gitgide eski ihtişamını kaybettiğinden bahsetmiştik. Bu sebeple son dönemlerde her yeni çıkan mmorpg türündeki oyunlar kendi çapındaki farklılıklarla, yeniliklerle oyuncuları kendine çekmeye çalışıp, acımasız oyun evreninde hayatta kalmaya çalışıyor.

Riders of İcarus da bu hayatta kalma mücadelesindeki oyunlardan bir tanesi, fakat kendisi oldukça iyi ilerliyor. Nitekim Steam’de kendine oldukça güzel bir yer edindiğini söyleyebiliriz. Peki neden Riders of İcarus hayatta kalmayı başardı ? Hatta hayatta kalmakla kalmayıp kendine kalıcı bir yer edinmeyi başardı ?

Tam olarak bu yüzden

Bineklerin Gücü Adına

Aslında bakarsanız Riders of İcarus’un oynanışı açısından diğer mmorpg oyunlardan pek bir farkı olduğunu söyleyemem. Fakat Riders of İcarus’u diğer oyunlardan ayıran bir özellik mevcut onu da şöyle açıklayayım. Çoğu mmorpg oyunlarda binek sistemi mevcut, fakat sadece bir yerden bir yere hızlı bir şekilde ilerlememiz için mevcut olan, ayrıca oldukça da sınırlı sayıda mevcut olan binekler olmasa da olur denecek kadar yan rollere sahip oluyorlardı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Lara Croft and the Temple of Osiris

Fakat Riders of İcarus oyunun genel temasını değiştirip binekleri neredeyse karakterlerimiz kadar önemli bir konuma getirmiş. Binek eğitmek oyunun ana olayı, neredeyse kesebildiğimiz her yaratığı evcilleştirebilmemiz oyuna oldukça farklılık katmış duruma. Üstelik sadece evcilleştirmekle kalmayıp binekler üzerinde savaşma imkanımızın olması da cabası.

Bineklerin ana temamız olması, değişik ve efsanevi binekler toplamak ne kadar oyunumuzun ana amacı olsa da bineklerle savaşmak düşündüğünüz kadar cazip değil. Binek üstüne savaşırken mızrak veya arbalet kullanıyoruz ve iki silahında kendine has yetenekleri mevcut. Ne kadar havada bir ejderhanın üstünde arbalet ile savaşmak zevkli olsa da genel olarak kendi yeteneklerimiz ile yaratıkları avlamak daha makul ve daha hızlı oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Stygian Reign of the Old Ones İncelemesi

Binek sistemi ne kadar oyunu derinden etkileyecek büyüklükte bir yer kaplıyor olsa da, oyun içerisindeki sınıflar ortalama bir mmorpg deki sınıflardan fazla ileriye gidebilmiş durumda değil. Kendinizi ifade eden bir sınıf bulamadığınız sürece Riders of İcarus sadece binek eğitmek üzerine kurulun olan bir mmorpg den öteye gidemiyor fakat haritasının büyüklüğü bu bineklere olan ihtiyacı daha fazla hissettiriyor ve sırf uçan bineklerle seyahat edebildiğimiz yerler oyunu güzel kılan yanlarından biri.

Ne kadar sınıf sistemi az çok klişe olsa da bineklerin bolluğu, haritanın büyüklüğü, güzelliği ve binek üzerindeki savaş sistemi oyunu denemeye değer kılıyor, kılmakla da kalmayıp belli bir süre kendine bağlamayı de başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FIFA 18 İçin İlk Tanıtım Videosu Yayınlandı!

YouTuber Röportajları: Mösyö Pikselans